Reality show – jakie były i są w Polsce?

Programy typu reality show pojawiły się w Polsce na początku lat 2000 i bardzo przypadły do gustu telewidzom. W tym artykule przypomnimy jakie były i są najpopularniejsze reality show w Polsce.

Zobacz: „Amazonki” reality show – co to za program – kto wygrał?

Co to znaczy po polsku reality show?

Słowo „reality” oznacza rzeczywistość, prawdziwość, natomiast „show” to pokazywać, uwidocznić. W języku polskim nie ma odpowiednika wyrażenia „reality show”, używa się angielskiej nazwy.

Czym jest reality show?

Reality show to program telewizyjny, w którym zazwyczaj występują osoby niezwiązane wcześniej z telewizją. Zgodnie z założeniem, uczestnicy mają zachowywać się autentycznie w sztucznie wykreowanej i czasami skrajnej sytuacji.

Jakie są reality show w Polsce?

Najpopularniejsze reality show w Polsce, o których już mogliście zapomnieć:

  • „Jestem jaki jestem” to program, w którym głównym bohaterem był Michał Wiśniewski. Przeprowadził się on z rodziną do willi w Józefowie, gdzie mnóstwo kamer śledziło ich codzienne życie.
  • „Dwa Światy” to program, który polegał na tym, że w pierwszym tygodniu wszyscy uczestnicy zamieszkali w luksusowym domu, w którym mogli korzystać z wszelkich dostępnych udogodnień. W drugim tygodniu natomiast zawodnicy musieli przenieść się do wiejskiego domku, który stanowił przeciwieństwo poprzedniego. Za każdy dzień spędzony w wiejskim domku gracz dostawał 1000 zł. Telewidzowie głosowali na najmniej lubianego uczestnika, który po tygodniu musiał wrócić do luksusowego domu, ale pobyt w nim kosztował od tej pory 1000 zł za dzień. Wytypowany gracz musiał zabrać ze sobą jeszcze jedną wybraną przez siebie osobę. I tak co tydzień telewidzowie wybierali, kto ma przejść z domku wiejskiego do luksusowego oraz mogli dać możliwość graczowi, który przebywał w luksusowym domu, przejść do wiejskiego. Gracz przebywający w luksusowym domu, który stracił wszystkie pieniądze z konta odpadał, chyba że pożyczył od kogoś 7000 zł.

Zobacz: Najpopularniejsze musicale w Polsce i na świecie

  • „Big Brother” to reality show, polegające na tym, że uczestnicy zamieszkiwali w jednym domu, gdzie byli całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego, a kamery obserwowały ich przez 24 godziny na dobę. Życie w domu kontrolowane było przez Wielkiego Brata, który komunikował się z zawodnikami za pośrednictwem głośników. Program skupiał się na obserwowaniu codziennych czynności mieszkańców oraz ich interakcji ze sobą.
Źródło: tvn.pl

Najpopularniejsze reality show w Polsce emitowane obecnie: „Kuchenne rewolucje”, „MasterChef”, „MasterChef Junior”, „Top Model”, „Azja Express”, „Totalne remonty Szelągowskiej”, „Nasz nowy dom”, „Rolnik szuka żony”, „Love Island. Wyspa miłości”, „Hotel Paradise” oraz „Warsaw Shore: Ekipa z Warszawy”.

Jak nazywał się pierwszy program typu reality show w polskiej telewizji?

Pierwszym programem typu reality show w polskiej telewizji był „Agent”, emitowany w telewizji TVN w latach 2000-2002. Dwunastu uczestników wyjeżdżało za granicę, gdzie wykonywali różne zadania – fizyczne i umysłowe, za wykonanie których gromadzili pieniądze w puli. Jedna osoba wybrana przez produkcję była Agentem – osobą, która po cichu starała się przeszkadzać uczciwym uczestnikom w zdobywaniu pieniędzy i jednocześnie pozostać niezauważona. Na koniec każdego odcinka uczestnicy wypełniali test wiedzy o Agencie. Odpadała osoba, która najsłabiej wypadła w teście. W ostatnim odcinku zostawały 3 osoby – zwycięzca, wielki przegrany i Agent. Wtedy uczestnicy i widzowie dowiadywali się kto był Agentem i w jaki sposób utrudniał innym graczom przy poszczególnych zadaniach. W latach 2016-2018 nadawany był program „Agent-Gwiazdy” z celebrytami, oparty na tych samych zasadach, z drobnymi zmianami.

Zobacz: Najpopularniejsze mangi w Polsce i na świecie

Ostatnio dodane
Powiązane