Sortownia LNH – co to znaczy, gdzie jest przesyłka?

W dobie Internetu coraz częściej robimy zakupy online. Internet oferuje nam ogromny wybór różnych sklepów, więc w zaciszu swojego domu jesteśmy w stanie zamówić praktycznie wszystko, co potrzebujemy w bardzo krótkim czasie. Pandemia Covid-19 jeszcze bardziej przyspieszyła rozwój sprzedaży online. Część sklepów stacjonarnych była zmuszona je zamknąć, ponieważ nie byli w stanie się utrzymać. Dla części sklepów sprzedaż zdalna okazała się strzałem w dziesiątkę i pozwoliła na utrzymanie, a nawet na rozwój firmy na rynku. Większość z nas konsumentów pozostała przy swoich nowych przyzwyczajeniach i dalej często robimy zakupy online.

Zakupy w Internecie mają wiele zalet. Po pierwsze oszczędzasz dużo czasu, ponieważ nie musisz dojeżdżać przez zakorkowane miasto do wybranego sklepu, jest dużo większy wybór asortymentu, a także firmy kurierskie zapewniają nam bardzo szybką dostawę, która jest dla nas korzystna cenowo.

Dobrze wiemy jak wysłać do kogoś paczkę oraz jak ją odebrać. Jednak pojawia się pytanie, co się dzieje między tymi dwoma punktami? Gdzie jest nasza przesyłka, co to znaczy “LNH” i “przyjęcie w sortowni z LNH” oraz gdzie jest ta sortowania? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tym artykule. 

Sprawdź: Ubra — Co to za firma, opinie. Kolejny butik online

Przyjęcie w sortowni z LNH – co to znaczy?

Co to znaczy “LNH”. LNH to skrót od terminu “line haul”, który w logistyce oznacza transport towarów środkami transportu między dwoma stacjami, które obejmują drogę: lądową, wodną lub powietrzną. Stacjami najczęściej są miasta, porty oraz różne magazyny, a usługi transportowe LNH odbywają się w wyznaczonych godzinach. LNH najczęściej tłumaczy się jako kurierski transport liniowy. 

Wytłumaczmy również, co to znaczy “przyjęcie w sortowni z LNH”. Jak to działa? Paczki, które zostały odebrane przez kuriera w naszej okolicy, trafiają do lokalnego oddziału o ustalonej wcześniej godzinie popołudniowej. Następnie z lokalnego oddziału wszystkie te paczki, które zostały odebrane przez kuriera (niezależnie od miejsca docelowego, gdzie mają trafić) są ładowane do tak zwanego transportu liniowego. Ten transport liniowy przewozi wszystkie paczki do sortowni centralnej. W tym momencie, gdy będziemy śledzić transport naszej przesyłki, zobaczymy komunikat, że została ona przyjęta w sortowni z LNH. W sortowni wszystkie paczki są wyładowywane oraz sortowane według miasta lub oddziału, gdzie dana przesyłka ma być doręczona. Po przyjęciu w sortowni z LNH i po przesortowaniu wszystkich przesyłek są one z powrotem ładowane do samochodów transportowych i przewożone już do docelowego miasta lub oddziału. Najczęściej trafiają tam w godzinach porannych, ponieważ lokalne magazyny potrzebują więcej czasu na rozładowanie tych przesyłek oraz na sortowanie ich według: kurierów, którzy będą je transportować oraz rejonów, gdzie mają one docelowo trafić.

Jak wygląda droga naszej paczki?

Podsumowując cały ten proces: jednym zdaniem na konkretnym przykładzie opiszę, jak to jest, że nasza przesyłka najpierw zostaje przyjęta w sortowni z LNH a dopiero później, trafia do docelowego miasta. Paczka, która zostaje nadana przykładowo w Krakowie, początkowo zostaje przyjęta w sortowni z LNH w Warszawie, aby rano móc wyruszyć już do miasta docelowego np. do Katowic, gdzie kurier będzie mógł doręczyć naszą przesyłkę pod wskazany przez nas adres.

Sortownia z LNH posiada wiele zalet. Dzięki niemu transport jest szybki i sprawny, a przesyłki są nam dostarczane w przeciągu tylko kilku dni.

Sortownia LNH DPD – gdzie jest?

Jednym z największych liderów firm, które zajmują się realizacją usług kurierskich to DPD. DPD jest to europejska sieć kurierska. Swoje usługi realizuje o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Ich usługi kurierskie rozwijają się błyskawicznie. W 2021 roku DPD osiągnęła 3,2 mld zł przychodów oraz doręczyła aż 226,4 mln przesyłek. W firmie pracuje ponad 10 tysięcy kurierów. Co więcej, DPD Polska należy do DPDgroup. Jest to druga co do wielkości największa międzynarodowa sieć kurierska. Na całym świecie dostarczają oni codziennie ponad 8,4 mln paczek.

Sprawdź: Ozonee – co to za firma? Opinie, jakość ubrań, oszuści?

DPD posiada oczywiście kilka sortowni z LNH. Gdzie one się znajdują? Od 2012 roku została otwarta Centralna Sortownia DPD w Stykowie. Również w 2021 roku została otwarta nowa sortownia regionalna w Rudzie Śląskiej. Ta sortownia obsługuje przesyłki z Krakowa, Katowic, Wrocławia, a także z Rzeczowa. Gdzie jeszcze jest sortownia z LNH? W 2021 roku firma Panattoni rozpoczęła budowę dwóch nowych sortowni dla firmy DPD. Gdzie one były rozbudowywane? Powstały one w Panattoni Park Gdańsk Airport i Panattoni Park Poznań X.

Codziennie miliony paczek jest transportowanych, a zakupy online rozwijają się w błyskawicznym tempie. Aby sprostać tym wyzwaniom, firmy kurierskie muszą stale się rozwijać i rozbudowywać, stąd nie zaskoczy nas informacja o budowie nowych sortowni z LNH.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane