Najpopularniejsze musicale w Polsce i na świecie

Jeżeli lubisz spektakle teatralne oraz muzykę to doskonałą rozrywką dla Ciebie będzie wybranie się na musical. Połączenie dialogów, piosenek i tańca uwielbia wielu odbiorców na całym świecie. Jakie są najpopularniejsze musicale, zarówno polskie, jak i zagraniczne?

Zobacz: Najpopularniejsze czasopisma w Polsce – co czytamy?

Jaki jest najsłynniejszy polski musical?

Najpopularniejszym polskim musicalem jest „Metro”. Reżyserem, scenarzystą i choreografem dzieła jest Janusz Józefowicz, muzykę stworzył Janusz Stokłosa, a za libretto odpowiadały Agata i Maryna Miklaszewskie. „Metro” to historia o grupie młodych aktorów-amatorów, którzy nie przeszli castingu do profesjonalnego musicalu u reżysera Filipa. Na czele ekipy nastolatków stoi Jan – niezależny i zbuntowany artysta. Goniący za marzeniami aktorzy postanowili występować na stacji metra dla pasażerów. Spektakl wywołał poruszenie, co skłoniło Filipa do zmiany jego pierwotnego zdania i zaproponowania im występu w jego musicalu. Uliczni grajkowie, tancerze i śpiewacy stanęli przed wyborem – podążać za pieniędzmi czy za indywidualnymi pragnieniami. „Metro” to opowieść nie tylko o młodzieńczych ideałach, lecz także o romantycznej miłości między Janem i Anką.

Janusz Józefowicz był zachwycony amerykańskim spektaklem autorstwa Michaela Bennetta „Chorus Line” i postanowił stworzyć jego kontynuację. Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa zdecydowali się połączyć siły i zająć realizacją polskiego musicalu. O pomyśle opowiedzieli w wywiadzie Grażynie Torbickiej, rozmowę usłyszał przedsiębiorca Wiktor Kubiak i podjął się sfinansowania przedsięwzięcia.

W castingach do „Metra” wzięło udział około 1000 osób, głownie niezwiązanych z aktorstwem. Do obsady została polecona Edyta Górniak, która miała wówczas 17 lat. Dziewczyna została przyjęta i specjalnie dla niej został skomponowany utwór „Litania”. Udział w spektaklu pozwolił zaistnieć wielu artystom, m.in. Katarzynie Groniec, Robertowi Janowskiemu, Katarzynie Skrzyneckiej, Michałowi Milowiczowi, Dodzie czy Nataszy Urbańskiej.

„Metro” to spektakl na wysokim poziomie, charakteryzujący się nowoczesną scenografią. Zmiany miejsca odbywały się za pomocą sceny obrotowej i pierwszy raz w Polsce podczas sztuki teatralnej użyto nowatorskiej techniki laserowej.

Prapremiera musicalu odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 30 stycznia 1991 roku. Oficjalna premiera miała miejsce natomiast 16 kwietnia 1992 roku, wówczas spektakl został zaprezentowany w Minskoff Theatre na Broadwayu. W 1996 roku Teatr Dramatyczny w Warszawie odmówił dalszego wystawiania musicalu. Dyrekcja Teatru Narodowego również nie zgodziła się na wystawianie sztuki. Wobec tego musical zaczął być prezentowany w mniejszym Teatrze Studio Buffo. Jednak wymagało to zmniejszenia liczby aktorów, rezygnacji z orkiestry na żywo, dynamicznej gry świateł oraz sceny obrotowej. Obecnie „Metro” możemy obejrzeć w różnych miastach Polski, jednak podkłady muzyczne odtwarzane są z półplaybacku. Musical zagrano już ponad 2200 razy.

Zobacz: Najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie w Izraelu

Najsłynniejsze musicale teatralne

Jakie są najpopularniejsze musicale teatralne?

  • „Skrzypek na dachu” to historia ubogiego mleczarza, który chce wydać za mąż swoje 5 córek. One jednak pragną same wybrać partnerów i stworzyć związki oparte na miłości. Główny bohater musi podjąć decyzję co jest ważniejsze – ochrona tradycji żydowskich czy szczęście córek.
  • „Hair” to amerykański musical rockowy. Przedstawia losy chłopaka, który przyjeżdża do Nowego Jorku, żeby wstąpić do armii i wziąć udział w wojnie w Wietnamie. Poznaje grupę hippisów, a oni próbują przekonać go do porzucenia pomysłu o wojsku. Mężczyźni spotykają bogatą i piękną dziewczynę, w której zakochuje się główny bohater.
Źródło: rmfclassic.pl fot. PAP/ Grzegorz Hawałej
  • „Upiór w operze” to najdłużej w historii wystawiany spektakl na Broadwayu. Opowiada o młodej sopranistce, na punkcie której obsesję ma tajemniczy, oszpecony geniusz muzyczny.
  • „Grease” to opowieść osadzona w szalonych latach 50. Musical traktuje o nastoletniej miłości, prawdziwej przyjaźni i zwariowanych potańcówkach.
  • „Mamma mia!” – musical oparty na muzyce zespołu ABBA. Główna bohaterka szykuje się do ślubu i pragnie, aby do ołtarza poprowadził ją ojciec, ale nie wie, kto nim jest. Poszukiwania taty doprowadzają do wielu zabawnych sytuacji.

Jaki musical warto obejrzeć?

15 kwietnia 2023 roku odbędzie się polska prapremiera musicalu „We will rock you” w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. Spektakl oparty został na utworach zespołu Queen, autorem libretta jest Ben Elton. Akcja musicalu toczy się w zglobalizowanym świecie przyszłości, w którym rządzi jedna korporacja. Uważam, że warto wybrać się na tę sztukę.

Zobacz: Najpopularniejsze rodzaje tańca w Polsce i na świecie

Ostatnio dodane
Powiązane