Kultura japońska zachwyca i zaskakuje wielu ludzi na całym globie. Do charakterystycznych form sztuki japońskiej należą mangi. Japońskie komiksy cieszą się dużą popularnością nie tylko w Japonii, lecz także na całym świecie, również w Polsce. Jakie są popularne mangi w Polsce i na świecie? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Zobacz: Najpopularniejsze musicale w Polsce i na świecie
Czym jest manga?
Manga to komiks wywodzący się z Japonii. Mangi publikowane są w prasie, w regularnie ukazujących się czasopismach. Jeden odcinek serii to zazwyczaj 20-40 stron. Masowo drukowane są w czerni i bieli i nie są drogie. Poza tanimi numerami wychodzą również tzw. tankōbon, czyli zbiory rozdziałów w danej serii tworzące całość, drukowane na papierze wyższej jakości, o charakterze kolekcjonerskim. Oryginalnie mangi czyta się od prawej do lewej, czyli od ostatniej do pierwszej strony (z europejskiego punktu widzenia). Mangi wyróżniają się specyficznym stylem rysunków – charakterystyczna kreska i nietypowy sposób rysowania postaci. Mangowi bohaterowie mają duże oczy, trójkątne, małe twarze, małe nosy i usta. Na podstawie historii przedstawionej w mandze może powstać serial anime.
Mangi dzielą się ze względu na grupę odbiorców. I tak możemy wyróżnić:
– Shōjo – mangi skierowane głównie do młodych dziewcząt. Głównym wątkiem jest wątek romantyczny. Zazwyczaj główna bohaterka przeżywa swoją pierwszą miłość i pokonuje różne przeciwności losu. W imię uczucia musi się zmierzyć ze sprzeciwem rodziców, zazdrosnymi rywalkami czy fałszywymi przyjaciółkami. W tego rodzaju mangach wyraźnie wyróżnione są relacje międzyludzkie i emocje. Zwykle mają szczęśliwe zakończenia.
– Shōnen – mangi, których odbiorcami są przede wszystkim dorastający chłopcy. W takich mangach królują bijatyki, roboty, herosi i transformacje. Nierzadko również znajdziemy tam zaawansowane technologie i nadprzyrodzone moce. Nie zawsze wszystko kończy się dobrze.
– Josei – mangi, których adresatkami są kobiety w wieku 18-30 lat. Bohaterami zazwyczaj są osoby wkraczające w dorosłość. W tym typie mangi nacisk kładzie się na rozwój postaci i opisie ich przeżyć wewnętrznych.
– Seinen – mangi dla mężczyzn w wieku 18-30 lat. Komiksy tego typu mogą skupiać się na akcji, sporcie, związkach czy polityce, nierzadko to opowieści fantasy i science fiction.
– Kodomo-muke – mangi skierowane do dzieci, zazwyczaj o charakterze moralizatorskim.
Zobacz: Najpopularniejsze czasopisma w Polsce – co czytamy?
Najpopularniejsze mangi w Polsce
Wydawnictwa, które publikują popularne mangi w Polsce to np. Waneko, Studio JG, J.P. Fantastica, Dango, Kotori czy Hanami.

Jakie są najpopularniejsze mangi w Polsce?
- Naruto – głównym bohaterem jest Naruto Uzumaki – sierota dzielnie goniący za swoimi marzeniami. Spotyka go przy tym masa przygód. Naruto jest lojalny, zdeterminowany i szczery, choć potrafi być denerwujący i dziecinny.
- Dragon Ball – opowieść o Son Gokū, który dysponuje nadludzką siłą. Chłopiec podróżuje razem ze swoją przyjaciółką Bulmą w celu odnalezienia Smoczych Kul. Zgodnie z legendą po zebraniu siedmiu kul pojawi się smok, który spełni jedno życzenie.
- Czarodziejka z księżyca – bohaterką tej mangi jest czternastoletnia dziewczyna Usagi Tsukino, której przeznaczeniem jest uratowanie Układu Słonecznego przed oponentami. Wraz z przyjaciółkami rozprawiają się z napotkanymi antagonistami. Dziewczyna stopniowo dowiaduje się niezwykłej prawdy o swojej przeszłości, przyszłych losów galaktyki oraz swojej prawdziwej miłości.
Najpopularniejsze mangi na świecie
Znamy już najpopularniejsze mangi w Polsce, przyszła pora na najpopularniejsze mangi na świecie. Możemy tu wyróżnić:
- One Piece – manga o poszukiwaniu ukrytego skarbu, pozostawionego przez zmarłego króla piratów. Głównym bohaterem jest chłopiec Monkey D. Luffy, który zjadł owoc i dzięki temu jego ciało stało się gumowe. Pragnął on odnaleźć skarb i stać się nowym królem piratów. Podczas podróży poznaje nowych członków swojej załogi i spotyka go wiele przygód.
- Golgo 13 – manga o najskuteczniejszym płatnym zabójcy na świecie. Mężczyzna świetnie ukrywa prawdę o sobie – nikt nie wie jak brzmi jego prawdziwe imię oraz czym zajmował się zanim zaczął zabijać.
- Detektyw Conan – opowieść o siedemnastoletnim detektywie Shinichi Kudō. Na skutek podania mu trucizny przez złoczyńców jego ciało skurczyło się do wielkości siedmioletniego dziecka. Bohater postanawia odnaleźć napastników i przywrócić dawne wymiary ciała.