Najpopularniejsze czasopisma w Polsce – co czytamy?

Obecnie ważną pozycję w życiu człowieka odgrywają media i telewizja. W dobie internetu Polacy najchętniej czytają newsy i posty na mediach społecznościowych. Jednak nadal wiele osób sięga po prasę, a zdecydowanie jest w czym wybierać. Jakie są najpopularniejsze czasopisma w Polsce?

Zobacz: Najpopularniejsze rodzaje tańca w Polsce i na świecie

Jakie są czasopisma w Polsce?

Czasopisma ze względu na częstotliwość wydań dzielimy na dzienniki (nazywane gazetami), tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, dwumiesięczniki, kwartalniki, półroczniki, roczniki i aperiodyki (nieregularniki).

Ponadto czasopisma ze względu na tematykę możemy podzielić na:

– biznesowe,

– budowlane i wnętrzarskie,

– dla dzieci,

– hobbystyczne,

– kobiece luksusowe,

– kobiece poradnikowe,

– komputerowe,

– motoryzacyjne,

– opinii (społeczno-polityczne),

– people,

– popularnonaukowe,

– poradniczo-rozrywkowe,

– telewizyjne,

– zdrowie i uroda,

– inne.

Jakie są gazety codzienne?

Dzienniki dzielą się na ogólnopolskie, regionalne i lokalne. Według danych PBC (Polskie Badania Czytelnictwa) najpopularniejsze gazety codzienne ogólnopolskie to:

 • Fakt Gazeta Codzienna – wydawana od 2003 roku w Warszawie. Jest to tabloid, czyli ma sensacyjną treść i zawiera wiele ilustracji. Wzorowana na niemieckim „Bind”.
 • Super Express – wydawana od 1991 roku w Warszawie. Ma charakter sensacyjno-rozrywkowy.
 • Gazeta Wyborcza – opiniotwórcza, o profilu centro-liberalnym. Wydawana jest od 1989 roku w Warszawie.
 • Rzeczpospolita – gazeta ekonomiczno-prawna, o profilu konserwatywno-liberalnym.
 • Dziennik Gazeta Prawna – tytuł powstał w 2009 roku z połączenia dwóch dzienników – „Gazety prawnej” i „Dziennika Polska-Europa-Świat”. Składa się z części białej (gospodarczo-społecznej) oraz żółtej (prawno-podatkowej).
Źródło: e-kiosk.pl

Najpopularniejsze gazety codzienne regionalne to m.in.:

 • Gazeta Pomorska,
 • Dziennik Zachodni,
 • Głos Wielkopolski,

A lokalne to:

 • Nowości – Dziennik Toruński,
 • Express Bydgoski.

Zobacz: Najpopularniejsi piosenkarze w Polsce i na świecie

Najpopularniejsze czasopisma w Polsce

A jakie są najpopularniejsze czasopisma w Polsce?

Najpopularniejsze czasopisma biznesowe to Forbes. Profit i My Company Polska. Zainteresowani tematyką budowlaną i wnętrzarską najczęściej sięgają po magazyny Moje Mieszkanie i Weranda Country. Wśród najpopularniejszych magazynów dla dzieci wyróżnimy LEGO Ninjago i Lego Minecraft. Najpopularniejsze czasopisma hobbystyczne dzielą się na krzyżówki (np. Chwila na Relaks), kulinarne (np. Przyślij Przepis), ogrodnicze (m.in. Działkowiec) i podróżnicze (National Geographic Polska). Płeć piękna chętnie czyta magazyny kobiece luksusowe takie jak Twój Styl i Zwierciadło. Najpopularniejszymi magazynami kobiecymi poradnikowymi są natomiast Kobieta i Życie oraz Poradnik 50+. Jeżeli chodzi o magazyny komputerowe to w Polsce wydawany jest Komputer Świat. Wśród magazynów motoryzacyjnych wymienić można Motor i Auto Świat. Polacy chętnie sięgają po czasopisma społeczno-polityczne, takie jak Polityka, Gość Niedzielny czy Newsweek Polska. W Polsce wydawane są następujące magazyny people: Party Życie Gwiazd, Viva i Show. Życie na Gorąco i Twoje Imperium to liderzy wśród magazynów poradniczo-rozrywkowych. Najpopularniejsze magazyny telewizyjne to Tele Tydzień i Tele Świat. W tematyce zdrowie i uroda króluje Przepis na Zdrowie.

Najpopularniejsze czasopisma naukowe

Najpopularniejsze czasopisma naukowe wydawane w Polsce to:

 • Świat Wiedzy – jest to miesięcznik, lider wśród prasy popularnonaukowej w Polsce. Wydawany od 2011 roku. Myślą przewodnią twórców tego czasopisma jest dostarczanie radości z poznawania świata. W magazynie znajdziemy informacje na temat odkryć z dziedziny medycyny, historii, biologii i fizyki.
Źródło: empik.com
 • Wiedza i Życie – miesięcznik z bogatą historią, wydawany od 1926 roku, oprócz II wojny światowej i stanu wojennego. Magazyn ma na celu rozprzestrzenianie osiągnięć nauki i wyjaśnianie otaczającego świata.
 • Newsweek Polska Historia – czasopismo o tematyce historycznej. Popularyzuje najciekawsze postaci i wydarzenia historyczne.
 • W Sieci Historii – miesięcznik traktujący o historii Polski. W czasopiśmie tym znajdziemy informacje na temat wygranych bitew, odważnych czynów i podniosłych chwil. Celem magazynu jest promowanie postaw patriotycznych i szerzenie wiedzy historycznej.
 • Świat Nauki – miesięcznik wydawany od 1991 roku. To polska edycja „Scientific American”. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, metodach badawczych i teoriach z dziedziny nauk przyrodniczych, medycyny, informatyki, ekonomii itp.

Zobacz: Najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie w Izraelu

Ostatnio dodane
Powiązane