Gdzie kręcono “Znachora” – w jakim mieście?

„Znachor” to legendarny film, który nawet z największego twardziela jest w stanie wycisnąć łzy. Kto go wyreżyserował? Kiedy ta produkcja miała swoją premierę? Sprawdź także, gdzie kręcono „Znachora” i w jakich latach odbywa się akcja tego dramatu obyczajowego.

Zobacz: “Sami swoi” – gdzie kręcono ten kultowy film?

Gdzie były kręcone zdjęcia do “Znachora”?     

„Znachor” to film w reżyserii samego Jerzego Hoffmana. Nic dziwnego, że do dzisiaj jest uważany za wielki hit polskiej kinematografii. Urodzony 15 marca 1932 roku artysta zadebiutował na wielkim ekranie już… 22 lata później produkcją pod tytułem „Czy jesteś wśród nich?”. Potem spod jego ręki wyszły też takie filmy dokumentalne, jak „Uwaga, chuligani!”, czy „Dzieci oskarżają”. Prawdziwą sławę krakowianinowi przyniosły jednak propozycje fabularne. Warto dodać, że to właśnie Jerzy Hoffman wyreżyserował m.in. „Pana Wołodyjowskiego” (1969 rok), „Potop” (1974 rok), „Trędowatą” (1976 rok), „Ogniem i mieczem” (1999 rok), czy film „1920 Bitwa Warszawska” (2011 rok).

Już jako uznany twórca Jerzy Hoffman wziął się za pracę przy „Znachorze”. Co ciekawe, scenariusz tej kultowej produkcji w ramach polskiej kinematografii powstał na podstawie scenariusza dwóch panów: Jerzego Hoffmana i Jacka Fuksiewicza. Premiera „Znachora” miała zaś miejsce 12 kwietnia 1982 roku. Film opowiada historię profesora chirurga Rafała Wilczura (w tej roli niesamowity Jerzy Bińczycki), który przez nałóg (spowodowany odejściem żony i córeczki) i wypadek traci pamięć. Włóczęga kradnie dokumenty Antoniego Kosiby i zaczyna żyć pod takim imieniem i nazwiskiem… Po latach tułaczki trafia do pewnej wsi. Tam osiedla się i początkowo pracuje w młynie. Potem zaczyna jednak uzdrawiać ludzi (nazwa filmu nie jest zatem przypadkowa). Antoni Kosiba ma niezwykły dar, ale nie wie skąd. Pewnego dnia do jego „gabinetu” trafia dziewczyna mająca bardzo podobne rysy twarzy…

Źródło: upfix.pl

Zastanawiasz się, gdzie kręcono „Znachora”? Jeśli jeszcze nie oglądałeś tego kultowego filmu, to naprawdę warto to nadrobić. A jak już widziałeś „Znachora” (film jest często powtarzany przez rozmaite stacje telewizyjne), to wiesz, że akcja toczyła się w rozmaitych miejscach. Jerzy Hoffman wraz ze swoim zespołem kręcili zdjęcia w Łodzi, Bielsku Podlaskim (województwo podlaskie, powiat bielski), pałacu w Radziejowicach (województwo mazowieckie, powiat żyrardowski), Skolimowie (aktualnie województwo mazowieckie, powiat piaseczyński) i Piekarach (wieś usytuowana w województwie łódzkim, powiecie łęczyckim – gmina Piątek).

Zobacz: Danny Griffin – wiek, wzrost, filmy, dziewczyna

Gdzie jest młyn z filmu “Znachor”?

To bardzo ważne miejsce dla całej fabuły, chociaż na ekranie pojawiło się ono zaledwie przez około minutę. Wiesz już, gdzie kręcono „Znachora”. Jedną z lokalizacji był Skolimów. To właśnie tam znajdował się młyn, gdzie pracował profesur Rafał Wilczur – znany jako Antoni Kosiba. W młynie nagrano tylko jedną scenę (w 1981 roku), która trwała mniej więcej 60 sekund. Widzowie mogli w niej zobaczyć pracującego Antoniego Kosibę. Cała scena była zaś nagrywana… jeden dzień. Zatrudnienie w młynie było zaś istotnym elementem całej wartkiej akcji. Antoni Kosiba poznał bowiem dzięki temu syna swojego pracodawcy – Wasylka, który nie mógł chodzić przez wypadek. Chirurg zdołał mu jednak pomóc i od tego czasu stał się „Znachorem”. Warto dodać, że aktualnie Skolimów to część miasta Konstancin-Jeziorna (województwo mazowieckie, powiat piaseczyński).

W którym roku toczy się akcja “Znachora”?

Film Jerzego Hoffmana miał premierę w kwietniu 1982 roku. Cała akcja toczyła się natomiast w latach 30-tych XX wieku.

Zobacz: Basia Szafraniec – zdjęcia i filmy latają po Internecie

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane