Basia Szafraniec – zdjęcia i filmy latają po Internecie

Latem ubiegłego roku mieszkańcy Polski wstrzymali oddech, czytając o tragedii, do której doszło w Katowicach. Podczas powrotu z dyskoteki nad ranem 31 lipca młoda dziewczyna, Basia Szafraniec, została potrącona przez kierowcę autobusu. Basia Szafraniec zginęła, gdy próbowała rozdzielić uczestników bójki. Nie wiadomo, dlaczego kierowca autobusu wykonał manewr, w wyniku którego ciągnął ciało 19-latki przed 100-metrowy odcinek drogi. 

Dlaczego kierowca autobusu linii 910 wjechał w grupkę młodych ludzi? Co dziś dzieje się z tą sprawą i czy winni zostali ukarani? Przypominamy tę bulwersującą historię. Basia Szafraniec nie żyje od ponad roku. Jej pogrzeb zgromadził tłumy żałobników. Jak wielu z nich podkreślało, miała całe życie przed sobą. Wspólnie z narzeczonym planowała ślub. Jej media społecznościowe (głównie Facebook i Instagram) pełne były ciepłych i radosnych zdjęć. 

Weekendowy poranek przyniósł w spokojnych o tej porze Katowicach druzgocącą wiadomość – pod kołami autobusu zginęła młoda dziewczyna. Prawdopodobnie kierowca widział stojących mu na drodze młodych ludzi wracających z klubu, a mimo tego ruszył prosto na nich. Basia Szafraniec Katowice zdjęcia – to tego w kolejnych dniach po tragedii szukało wielu internautów. Nie wiedzieć czemu po wypadku wielu przeglądało Instagram i inne media społecznościowe w poszukiwaniu zdjęcia zwłok. Pojawiło się też sporo wyszukiwań pod hasłem Wykop zdjęcia Basia Szafraniec Katowice zdjęcia

Basia Szafraniec nie żyje – co się dzieje ze sprawą dalej?

Basia Szafraniec zginęła na miejscu w wyniku poniesionych obrażeń. Kierowcy postawiono zarzut zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa dwóch innych osób, które znajdowały się na jezdni i cudem uniknęły śmierci. Kierujący pojazdem 31-letni Łukasz T. był trzeźwy, ale badania toksykologiczne wykazały, że brał silne leki. Nie miał obowiązku informować swojego pracodawcy o podjętym leczeniu.

Jak podkreślają przedstawiciele PKM Katowice, kierowca miał wszystkie uprawnienia pozwalające na wykonywanie obowiązków zawodowych. Przeszedł także pomyślnie badania psychotechniczne. Do momentu zdarzenia nie było na niego żadnych skarg. Miał wieloletnie doświadczenie. Z PKM zawodowo związana jest część jego rodziny. 

Po zdarzeniu prokuratura sprawdzała, czy w przedsiębiorstwie zachowano wszystkie procedury. Zarząd Transportu Metropolitalnego odpowiedzialny za komunikację zbiorową na terenie Katowic również zapowiedział kontrole przewoźników. 

Po tragicznej śmierci Basi Szafraniec zorganizowano internetową zbiórkę pieniędzy dla jej dzieci. Jak podkreślał organizator, nic nie zwróci im matki, ale środki pomogą im żyć po tej łamiącej serca tragedii. 

Basia Szafraniec zdjęcia i filmy w Internecie. Tragedia dla rodziny i bliskich

Basia Szafraniec osierociła dwójkę malutkich dzieci. Zostawiła najbliższych, którzy do dziś nie potrafią pogodzić się z tym, że dziewczyna nie żyje. Tragedię rodziny potęgował wszechobecny w internecie hejt. Po raz kolejny okazało się, że w obliczu niesprawiedliwej śmierci nie każdy potrafi zachować się tak jak trzeba. Zanim profile zmarłej w mediach społecznościowych zostały zamknięte, pojawiło się na nich mnóstwo obraźliwych komentarzy. Gdy już jasne było, kto zginął w wypadku, wiele osób szukało informacji na temat tego, czy Basia Szafraniec nie żyje. Portale typu Wykop zdjęcia oraz Sadistic przepełnione były komentarzami na temat tej sprawy. Po wypadku zaczęły publikować zdjęcia zwłok. Następnie relacjonowały także pogrzeb. 

Dodatkowo po wypadku pojawiły się zdjęcia zwłok, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. W wyniku tego uchybienia zawieszono dwóch policjantów zabezpieczających miejsce wypadku. Policja i prokuratura podejrzewały, że fotografie udostępnili funkcjonariusze. 

Basia Szafraniec – Sadistic i Wykop rozpowszechnia filmy?

Po wypadku pojawiło się sporo zdjęć i filmów, które miały pochodzić z miejsca zdarzenia. Policja wszczęła śledztwo w sprawie udostępniania materiałów z dochodzenia przez policjantów. Sporo zdjęć, czy film z wypadku były jedynie clickbait’ami. Nie miały wiele wspólnego ze sprawą, ale przyciągały na serwery kolejnych użytkowników.

To rodzi pytanie, dlaczego ludzie w ogóle chcą oglądać takie fotografie? Gdyby przejrzeć statystyki wyszukiwań sprzed roku, fraza Basia Szafraniec Katowice zdjęcia pojawiała się naprawdę często. Film ze zdarzenia i zdjęcia zwłok, które publikować miał Sadistic, czy  Wykop zdjęcia w ogóle nie powinny ujrzeć światła dziennego. Po pierwsze stanowią dowód w sprawie. Po drugie są drastyczne, więc moje szczere zdziwienie budzi to, że internauci poszukują ich w sieci. Po trzecie w końcu, rodzinie tragicznie zmarłej Barbary Szafraniec należy się spokój, a samej zmarłej szacunek. Tymczasem nawet tak trudne wydarzenie jak pogrzeb, relacjonowany był w mediach. Sprawą wiele miesięcy żyły Wykop, Facebook i Instagram.

Hejt, który wylał się na rodzinę i zmarłą, a potem szukanie sensacyjnych zdjęć nie świadczy niestety zbyt dobrze o naszym społeczeństwie. 

Pozostaje mieć nadzieję, że winny zostanie sprawiedliwie osądzony, a rodzina – mając w pamięci Basię – będzie mogła normalnie żyć.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane