„Kargul, podejdź no tu do płota, jak i ja podchodzę”. To jeden ze słynnych cytatów z „Samych swoich”, który już na zawsze przeszedł do historii polskiej kinematografii. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej słynnej polskiej komedii, która do dzisiaj cieszy się bardzo dużą popularnością? W jakich miejscach powstawały ujęcia do filmu „Sami swoi”? Gdzie kręcono wszystkie istotne sytuacje, z których potem śmiała się cała Polska? Ile lat ma już ta kultowa produkcja? O tym dowiesz się z poniższego tekstu!
Zobacz: Afera Budowlana – cały film wyciekł do sieci? O co chodzi?
Gdzie kręcono Kargula i Pawlaka?
Kto wyreżyserował komedię pod tytułem „Sami swoi”? Gdzie kręcono ten film, który zna praktycznie każdy? Zanim się tego dowiesz, czas poznać głównego sprawcę „całego zamieszania”. Tę komedię obyczajową wyreżyserował Sylwester Chęciński (urodził się 21 maja 1930 roku, a zmarł 8 grudnia 2021 roku). O tym artyście miłośnicy kina usłyszeli na dobre w 1961 roku. Wtedy to Sylwester Chęciński wyreżyserował „Historię żółtej ciżemki”. Potem miał jeszcze spory udział w takich produkcjach, jak „Agnieszka 46” (1964 rok) i „Katastrofa” (1965 rok). Najlepsze było jednak dopiero przed nim…
Kilka lat potem powstała legendarna komedia „Sami swoi”. Warto dodać, że Sylwester Chęciński wyreżyserował ten film na podstawie scenariusza autorstwa Arkadiusza Mularczyka. W jakich miejscowościach powstali „Sami swoi”? Gdzie kręcono losy Kargulów i Pawlaków, które szybko zaskarbiły sobie sympatię widzów i do dzisiaj są często puszczane przez stacje telewizyjne? Okazuje się, że komedia powstawała w czterech różnych lokalizacjach. Chodzi m.in. o Dobrzykowice. Jest to aktualnie wieś położona w województwie dolnośląskim (na terenie powiatu wrocławskiego, w gminie Czernica). Co ciekawe, w Dobrzykowicach znajduje się nawet Pomnik Kargula i Pawlaka, który powstał z okazji 50-lecia filmu „Sami swoi”. Oczywiście, pomiędzy głównymi bohaterami tej komedii nie mogło zabraknąć legendarnego płotu.
Poza tym akcję kręcono także w Lubomierzu. To miasto usytuowane w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim (powiat lwówecki). Aktualnie jest to także siedziba gminy miejsko-wiejskiej Lubomierza. Tutaj również nie brakuje atrakcji związanych z produkcją wyreżyserowaną przez Sylwestra Chęcińskiego. Chodzi m.in. o Muzeum Kargula i Pawlaka. Przed jego wejściem stoją dwa pomniki przypominające głównych bohaterów. Akcja „Samych swoich” była także nagrywana w Czernicy (województwo dolnośląskie, powiat wrocławski, gmina wiejska) oraz Strzeblowie (województwo dolnośląskie, powiat wrocławski, zachodnia część miasta Sobótka).
W którym roku kręcono “Samych swoich”?
Film w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego ma już grubo ponad 50 lat. W końcu powstał w 1967 roku. Premiera odbyła się 15 września. Warto dodać, że okres zdjęciowy trwał 65 dni. Produkcja stała się absolutnym hitem. Zainteresowani widzowie czekali zatem na kontynuację filmu „Sami swoi”. Gdzie kręcono kolejne części? 28 maja 1974 roku do kin trafiła produkcja „Nie ma mocnych”. Także wyreżyserowana przez Sylwestra Chęcińskiego (na podstawie scenariusza Arkadiusza Mularczyka). Druga część o przygodach Kargula i Pawlaka (oraz ich rodzin) była kręcona w Dobrzykowicach, a także na terenie Wrocławia. Z kolei od 13 czerwca 1977 roku widzowie mogli oglądać „Kochaj albo rzuć”. Za reżyserię i scenariusz odpowiadały te same osoby, co przy poprzednich częściach. W tym wypadku zdjęcia do filmu były realizowane w Dobrzykowicach i Chicago (Stany Zjednoczone). Niektóre sceny kręcono zaś na pokładzie statku o nazwie „Stefan Batory”.
Zobacz: Paramaxil i afera lodowa – o co chodzi? Gdzie zobaczyć film?