„Ryzykanci” reality show – co to za program?

„Ryzykanci” reality show to program cieszący się dużą popularnością, zwłaszcza w USA, ale w naszym kraju również był emitowany. Polacy ocenili owe show w serwisie Filmweb wysoko, bo średnia ocen to 8.0. W artykule przedstawimy na czym polega program, kto go wygrał oraz podpowiemy, gdzie obejrzeć „Ryzykanci” reality show online. Zapraszamy!

Zobacz: Reality show – jakie były i są w Polsce?

„Ryzykanci” – co to za program?

Reality show „Ryzykanci” to program wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych przez stację CBS. Oryginalna nazwa to „Survivor”, a prowadzący to Jeff Probst. Reality show oparte jest na szwedzkim programie „Ekspedycja Robinson”. Do tej pory wyemitowano 44 sezony programu „Ryzykanci”. Premiera 45 sezonu będzie miała miejsce najprawdopodobniej jesienią 2023 roku. W Polsce w 2004 roku powstało reality show oparte na analogicznych zasadach, emitowane przez telewizję TVN, które nosiło nazwę „Wyprawa Robinson”. A w 2017 roku wyemitowana przez stację Polsat została „Wyspa przetrwania”, która również polegała na tych samych regułach.

Na czym polega program?

  • W grze uczestniczy od 16 do 20 osób, które są sobie obce (z pewnymi wyjątkami w niektórych edycjach). Gracze są zabierani w nieznane i pozostawieni sami sobie.
  • Zawsze występuje równa liczba mężczyzn i kobiet. Jedynie dwa razy zdarzyły się wyjątki od tej zasady, spowodowane nieprzewidzianymi przypadkami, które nie były zamierzone przez producentów.
  • Gracze podzieleni są na rywalizujące ze sobą plemiona, każde ma swój kolor i lokalnie brzmiącą nazwę.
  • Plemiona rywalizują ze sobą o nagrody, które zazwyczaj obejmują jedzenie lub różne formy komfortu, a także o immunitet, który chroni grupę przed eliminacją w Radzie Plemienia. Podczas Rady Plemienia, w którym uczestniczy wybrane przegrane plemię, prowadzący moderuje dyskusję i organizuje tajne głosowanie, w wyniku którego jedna osoba z tego plemienia jest eliminowana z programu. Formuła gry umożliwia i zachęca uczestników do ustalania strategii w postaci umawiania się co do głosowania, co stwarza podłoże do sojuszy, intryg i spisków. Twórcy programu oficjalnie zachęcają uczestników do przechytrzenia swoich konkurentów, co jest uznawane za główny sens programu.
Źródło: filmweb.pl
  • W środkowej fazie gry, plemiona łączą się w jedno, a uczestnicy rywalizują w różnych konkurencjach o indywidualny immunitet. Przed każdą Radą Plemienia tylko jedna osoba może go otrzymać i być chronionym. Jeśli ktoś go wygra, może zrezygnować z immunitetu na rzecz innego gracza.
  • Gra kończy się, kiedy w rywalizacji pozostanie dwójka lub trójka uczestników. Wtedy to ostatnio wyeliminowane osoby poprzez głosowanie wybierają zwycięzcę.

Zobacz: „Amazonki” reality show – co to za program – kto wygrał?

„Ryzykanci” – kto wygrał?

Kto wygrał program „Ryzykanci”? W pierwszej edycji, w 2000 roku, zwyciężył Richard Holman Hatch Jr. Po nim po zwycięstwo sięgnęło jeszcze 40 osób (dwie osoby wygrały nie tylko jeden sezon, a dwa).

A kto wygrał „Wyprawę Robinson”? Po zwycięstwo i 100 000 złotych sięgnęła mieszkanka Żywca – 21-letnia fotomodelka Katarzyna Drzyżdżyk. Po wygranej reality show zyskała spory rozgłos, wystąpiła nawet na okładce „Playboya”. Później związana była z pływakiem Pawłem Korzeniowskim, jednak związek nie trwał długo. Chwilę po rozstaniu Katarzyna Drzyżdżyk zaczęła unikać mediów i udzielania wywiadów. Wyszła za mąż i ma dwoje dzieci.

Kto zwyciężył w reality show „Wyspa przetrwania”? Główną nagrodę, czyli 150 000 złotych wygrała 31-letnia Katarzyna Cebula. Jednak świat show-biznesu nie jest dla niej i nie chciała zostać sławna.

Gdzie można obejrzeć „Ryzykanci”?

„Ryzykanci” program online – gdzie obejrzeć? Reality show „Ryzykanci” można obejrzeć online w serwisie Viaplay. A program „Wyprawa Robinson” jest dostępny online na cda.pl.

Zobacz: Robert Gawliński – nie żyje, Grecja, młody, żona, wiek, synowie, choroba, wzrost

Ostatnio dodane
Powiązane