Praca jako informatyk – czy warto?

Praca w branży IT jest od lat jedną z najlepiej płatnych. Rozwój technologii, a co za tym idzie konieczność zatrudniania specjalistów w tej dziedzinie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na kształcenie w tym kierunku. Bez wątpienia jest to zawód przyszłości, jednak to nie jedyna jego zaleta. Jakie są inne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Informatyk – czym się zajmuje?

Zawód informatyka wiąże się z szerokim zakresem umiejętności w dziedzinie IT. Zajmują się oni nie tylko projektowaniem, tworzeniem oraz utrzymywaniem systemów informatycznych, lecz także służą doradztwem w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Osoby zatrudnione na stanowisku informatyka, mogą posiadać różne specjalizacje. Najczęściej będą to:

  • Programowanie;
  • Projektowanie stron internetowych;
  • Tworzenie baz danych i ich analiza;
  • Obsługa sieci komputerowych;
  • Cyberbezpieczeństwo;
  • Sztuczna inteligencja.

Praca na tym stanowisku wymaga nie tylko logicznego myślenia, ale także ciągłego bycia na bieżąco. Obecnie technologie rozwijają się bardzo szybko i najprawdopodobniej taki stan rzeczy będzie się utrzymywać.

Praca informatyka – zalety i wady

Bez wątpienia informatycy mogą liczyć na dobre zarobki, a także m.in. na możliwość pracy zdalnej, także dla zagranicznych firm, co dla wielu osób może być ogromną zaletą (https://aleo.com/pl/blog/praca-zdalna-za-granica-podatki-i-warunki/). Elastyczność pracy, ale także możliwości ciągłego rozwoju są dla wielu osób bardzo ważne. Niestety zatrudnienie na stanowisku informatyka ma także swoje wady. Praca pod presją czasu, siedzący tryb pracy oraz przeciążenie wzroku, mają niekorzystny wpływ na zdrowie i komfort życia, dlatego tak ważne jest, by informatycy znajdowali balans pomiędzy niekorzystnymi dla zdrowia warunkami pracy, a zdrowym trybem życia.

Ile zarabiają informatycy?

Wiele osób poszukujących pracy dla siebie, zastanawia się nad tym, ile zarabia informatyk. Na wysokość zarobków będzie miał nie tylko charakter pracy, ale także specjalizacja danej osoby. Niektóre dziedziny potrzebują większej ilości pracowników, bądź bardziej wykwalifikowanych. To może przekładać się na zarobki oraz na trudność znalezienia zatrudnienia. Bardzo ważne będzie także doświadczenie pracownika i jego umiejętności, zarówno związane z wiedzą na dany temat, jak i np. pracą w zespole czy pod presją czasu. Wyższe szanse na zatrudnienie mogą mieć osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym oraz posiadające znajomość nie tylko języków programowania, ale także języków obcych. Na zarobki może mieć wpływ także to, czy osoba będzie zatrudniona na umowę o pracę czy np. B2B, przez polską czy zagraniczną firmę. Co ważne, mogą oni pracowali dla kilku firm jednocześnie. Średnie zarobki informatyków w 2023 roku mieszczą się w granicach 4-6 tys. złotych brutto miesięcznie, jednak wielu z nich zarabia nawet 20-30 tys. miesięcznie. Oczywiście jeśli dana osoba pracuje na własnej działalności, musi także odprowadzać podatki czy pamiętać o składce ZUS. Więcej m.in. na temat podatków i pracy zdalnej za granicą, możesz przeczytać m.in. na stronie https://aleo.com/pl/blog/.

Artykuł sponsorowany.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane