Najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie w Izraelu

W ostatnich latach można dostrzec, że popularność oryginalnych imion nawet w naszym kraju wiedzie prym. Rodzice prześcigają się przeszukiwaniu kalendarzy i nie tylko, by znaleźć coś wyjątkowego dla swojego malucha. Oczywiście nie chodzi o samo imię, gdyż bardzo często już niestandardowy zapis może być oryginalny. Czy hebrajskie imiona mają jakieś znaczenie? Jakie imiona są najpopularniejsze w Izrealu? O czym warto pamiętać, przed wybraniem imienia dla dziecka? Czy zagraniczne imiona są popularne również w naszym kraju?

Zobacz: Najpopularniejsze komiksy w Polsce i na świecie

Hebrajskie imiona — charakterystyka 

Niewiele osób wie, ale imiona hebrajskie należą do najczęściej występujących w Biblii. Uznaje się, że już w Starym Testamencie było ich ponad 2500. Religia Chrześcijańska spowodowała, że obecnie cieszą się one ogromną popularnością nie tylko w samym Izraelu, ale na całym świecie. Ciekawostką jest między innymi słowo oznaczające imię, ponieważ ha-Szem oznacza – Bóg. I tak Adam oznacza człowieka pochodzącego z ziemi, natomiast Abraham to ojciec wielu. Wiadomo, że trudno przy każdym imieniu doszukiwać się znaczenia o podłożu religijnym, jednak często mogą one odnosić się do natury. I tak dla przykładu imię Arie oznacza lwa, natomiast Kochawa — gwiazdę. Najpopularniejsze imiona w Izraelu także ulegają zmianie, dlatego warto o tym pamiętać. Niewątpliwie osoby, które interesują się religią, ale także samym pochodzeniem imion, nawet swojego, mogą trafić na wiele interesujących tłumaczeń, odniesień, czy też cech wspólnych dla osób, które je noszą. Oczywiście część tych informacji można potraktować z przymrużeniem oka, ponieważ jest to kwestia jedynie wyznania i tego, jak postrzegamy moc imienia. Warto dobrze zastanowić się nad tym, ponieważ jest to decyzja, która zaważy na czyimś życiu. 

Źródło: pixabay.com

Najpopularniejsze imiona żeńskie w Izraelu

Narodziny dziecka, ale już samo oczekiwanie na to wydarzenie to szczególny czas dla rodziców. Wybierając imię, mogą kierować się nie tylko tradycja, ale także jego znaczeniem. W ostatnim czasie do najpopularniejszych imion dla dziewczynek można zaliczyć Noa (oznacza spokój, odpoczynek), ale także Tamar (oznacza smukła, ale także palma), Shira (oznacza hojna, uprzejma, przyjazna) czy Maya (oznacza pomyślność, wiosnę). Równie popularnym imieniem jest Lea, która w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza lwicę, natomiast z hebrajskiego krowę. To imię nosiła córka Biblijnego Jakuba. To imię można nadać również w Polsce, jednak pod względem popularności znajduje się ono dopiero na ponad 2 tysięcznej pozycji. Innym popularnym imieniem dla dziewczynki jest Leila (urodzona w nocy). Najpopularniejsze imiona w Izraelu także ulegają zmianie, dlatego warto mieć to na uwadze. W Polsce do najpopularniejszych imion pochodzenia Biblijnego można zaliczyć Annę i Marię. Trendy dotyczące imion się zmieniają, jednak należy pamiętać o tym, że czasami bywają odgórnie narzucone. Przykładem jest między innymi rok 1546, kiedy to w Genewie wydano zakaz nadawania innych imion, niż te pochodzenia biblijnego. Dobrym zwyczajem, zanim nada się imię w naszym kraju, jest zapoznanie się z aktualnymi przepisami dotyczącymi tej kwestii, jak i samego zapisu. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy przy zgłaszaniu dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego już po narodzinach.  

Zobacz: Najpopularniejsze rodzaje tańca w Polsce i na świecie

Najpopularniejsze imiona męskie w Izraelu

Dla chłopców także można wybrać imię, które będzie miało głębsze znaczenie. Wiadomo, że nie wszystkie imiona nadawane w Izraelu muszą pochodzić z Biblii, mogą mieć przeróżne pochodzenie, jak i znaczenie. Od czasu do czasu moda na imiona się zmienia, jednak w tamtych rejonach wielu przyszłych rodziców kieruje się tradycją. Najpopularniejsze imiona w Izraelu to David (oznacza umiłowanego, oddanego), ale także Yosef (oznacza „niech Bóg pomnoży dobra”), Eitan (oznacza szantażowany, silny) oraz Ariel (Oznacza „lew Boży”). Również dużym zainteresowaniem cieszy się imię Izaak, które pochodzi z Biblii i oznacza śmiejącego się, pierwsze wzmianki pojawiają się już w Starym Testamencie. Oczywiście również i w tym przypadku popularność tych imion można dostrzec na całym świecie. Wiadomo, że mają przeróżne odmiany, jednak w przypadku Polski popularnymi imionami z Biblii są Szymon, Adam czy Józef. Warto zwrócić więc uwagę na to, jak dużo osób nosi konkretne imię, ale także, jakie ma ono znaczenie. Sprawdzając poszczególne możliwości, bardzo szybko każdy przekona się o tym, że wiara w to, że imię, nazwa ma jakąś moc, może pomóc w byciu szczęśliwym. Nadawanie imion w wielu kulturach wiąże się ze szczególnymi obrzędami, stąd też nie można lekceważyć podejmowania tej decyzji. 

Ostatnio dodane
Powiązane