Podsumowanie sezonu Stomilu Olsztyn!

Stomil Olsztyn przed rozpoczęciem sezonu był jednym z głównych kandydatów do awansu. Duma Warmii ostatecznie nie wywalczyła przepustki do gry w wyższej klasie rozgrywkowej, ponieważ przegrała finałowe starcie w barażach. Jakie był to sezon dla ekipy z Mazur?

Runda jesienna

Jeszcze przed startem sezonu piłkarze Stomilu Olsztyn byli jednym z głównych faworytów do awansu. Duma Warmii w ostatnich latach regularnie występowała na wyższym poziomie rozgrywkowym, dlatego też miała odpowiednie doświadczenie związane z grą w 1. Lidze pod kątem potencjalnej walki o awans.

Piłkarze Stomilu Olsztyn w rundzie jesiennej przeplatali lepsze i gorsze występy. Na uznanie zasługiwała jednak znakomita końcówka rozgrywek w wykonaniu tego zespołu, w której Duma Warmii wywalczyła aż 15 punktów w 5 rozegranych meczach. Tym samym ekipie z Olsztyna udało się znacząco poprawić pozycję w ligowej tabeli przed startem nowych rozgrywek.

Runda wiosenna

Runda wiosenna w wykonaniu tego zespołu również została rozpoczęta w niezłym stylu, ponieważ olsztynianie przedłużyli serię meczów bez porażki do kilkunastu rywalizacji z rzędu. Problem w tym, że zanotowali sporą liczbę remisów, na co składało się przede wszystkim 6 pierwszych meczów, gdzie aż pięciokrotnie podzielili się punktami. Olsztynianie wrócili na zwycięską ścieżkę w rywalizacji z Pogonią Siedlce. Tak naprawdę w całej rundzie wiosennej Duma Warmii zanotowała tylko jedną porażkę w sensacyjnych okolicznościach, kiedy to przegrali przed własną publicznością z Wisłą Puławy. Ogólnie można jednak powiedzieć, że zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, dlatego też awans do barażów nie był żadnym problemem.

W pierwszym spotkaniu barażowym Stomil Olsztyn zrewanżował się drużynie, z którą przegrał w rundzie wiosennej, czyli Wiśle Puławy. Gospodarze byli zdecydowanym faworytem tego meczu, dlatego też taki rezultat nie był żadnym zaskoczeniem dla zakładów bukmacherskich. Analitycy mieli bardziej utrudnione zadanie w rywalizacji finałowej, gdzie Stomil zmierzył się przed własną publicznością z Motorem. O losach tego spotkania ostatecznie rozstrzygnęły rzuty karne. Z presją lepiej poradzili sobie piłkarze z Lublina, którzy w przyszłym sezonie zagrają w wyższej klasie rozgrywkowej.

Stomil przed własną publicznością

Analizując dopiero co zakończony sezon, warto również przedstawić statystyki dotyczące występu Stomilu Olsztyn przed własną publicznością, a także na wyjazdach. Olsztynianie w klasyfikacji meczów domowych zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, czego efektem były aż 33 wywalczone punkty w 17 rozegranych spotkaniach. Lepiej od nich w tej statystyce zaprezentowała się jedynie ekipa z Lublina. Ogólnie patrząc, Stomil był 4 najbardziej bramkostrzelną ekipą przed własną publicznością. Olsztynianie stracili jednak więcej bramek niż kilka niżej notowanych zespołów.

Stomil miał naprawdę solidne statystyki, jeśli chodzi o bilans meczów przed własną publicznością, jednak końcówka rozgrywek nie była najlepsza w wykonaniu tego zespołu. Olsztynianie w 5 ostatnich meczach domowych zanotowali tylko jedno zwycięstwo, licząc do tego również spotkania barażowe. Kluczowym meczem, który ostatecznie rozstrzygnął kwestie braku bezpośredniego awansu, było starcie przed własną publicznością ze Zniczem Pruszków, które zakończyło się bezbramkowym remisem. Bolesna dla kibiców była również porażka z Wisłą Puławy, której nie spodziewały się nawet zakłady bukmacherskie.

Stomil ogólnie bardzo dobrze prezentował się przed własną publicznością, jednak to właśnie na swoim stadionie przegrał kwestię awansu do wyższej klasy rozgrywkowej.

stomil olsztyn mecze domowe

Stomil Olsztyn – mecze domowe:

  • Olsztynianie w klasyfikacji meczów domowych uplasowali się na 2. miejscu w tabeli.
  • Stomil Olsztyn wywalczył aż 33 punkty w 17 meczach na wyjeździe.
  • Duma Warmii zdobyła 31 bramek w 17 spotkaniach wyjazdowych.
  • Stomil stracił 6 bramek więcej przed własną publicznością niż na wyjazdach.
  • Tylko Motor Lublin wywalczył więcej punktów w meczach domowych od Stomilu Olsztyn.

Zakłady bukmacherskie na mecze Stomilu znaleźć można u bukmachera Superbet.

Problemy na wyjazdach

W spotkaniach wyjazdowych nie było już tak kolorowo, co potwierdzają statystyki. Stomil w delegacjach wywalczył o 9 punktów mniej, co również zdecydowało o tym, że nie udało mu się zaliczyć bezpośredniego awansu. Olsztynianie w spotkaniach wyjazdowych zdobyli aż 11 bramek mniej i ukończyli rozgrywki na 5. miejscu w klasyfikacji. Dla porównania najlepsza drużyna w lidze, czyli Polonia Warszawa, uzbierała aż 35 oczek w spotkaniach na wyjeździe.

Gdyby Stomil, wywalczył co najmniej 3 punkty więcej w meczach wyjazdowych, to zaliczyłby bezpośredni awans i nie musiał grać w barażach. To oczywiście tylko gdybanie jednak patrząc na końcówkę rozgrywek w rundzie wiosennej, Stomil zanotował zbyt dużo remisów, które ostatecznie kosztowały Dumę Warmii bezpośredni awans. Wystarczy wspomnieć tutaj o straconych punktach w rywalizacjach z Radunią Stężyca, a także Hutnikiem Kraków, które były notowane w dolnych rejonach tabeli.

stomil olsztyn mecze wyjazdowe

Stomil Olsztyn – mecze wyjazdowe:

  • Stomil Olsztyn w klasyfikacji meczów wyjazdowych uplasował się na 5. miejscu w tabeli.
  • Olsztynianie wywalczyli 24 punkty w ligowych delegacjach.
  • Stomil Olsztyn stracił tylko 13 bramek na wyjazdach, co było najlepszym wynikiem w lidze.
  • Stomil Olsztyn nie dał się pokonać w 10 ostatnich meczach wyjazdowych.
  • W 2023 roku Stomil nie zanotował żadnej porażki w delegacji.

Czego spodziewać się po nowym sezonie?

Olsztynianie przed startem nowego sezonu będą jednym z głównych kandydatów do awansu. To, co nie udało się w obecnej kampanii, może przyjść o wiele łatwiej w nadchodzących rozgrywkach. Wszystko ze względu na to, że najmocniejsze drużyny wywalczyły przepustkę do 1. Ligi w tym sezonie. Wiele będzie zależało od wyboru nowego trenera w Olsztynie, ponieważ poprzedni szkoleniowiec przeniósł się do Lechii Gdańsk. Stomil musi dokonać dobrego wyboru, aby walczyć o awans.

O awans w przyszłym sezonie powinny walczyć takie drużyny jak Kotwica Kołobrzeg, Stomil Olsztyn, a także KKS Kalisz. Wydarzenia na tym poziomie rozgrywkowym są jednak na tyle nieprzewidywalne, że zakłady bukmacherskie nie będą miały łatwego zadania z przygotowaniem kursów długoterminowych.

Sprawdź naszą kategorię SPORT!

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

Artykuł sponsorowany.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane