Michał Świerczewski – majątek, ile zarabia?

Michał Świerczewski to znana postać, zarówno w świecie biznesu, jak i sportu, a konkretnie polskiej piłki nożnej. Ten częstochowski biznesmen jest właścicielem sieci sklepów komputerowych znanych pod marką X-kom. Jesteście ciekawi, od czego zaczął budowę swojego komputerowego imperium? Na czym jeszcze zarabia Michał Świerczewski? Majątek zgromadzony przez komputerowego potentata sprawił, że Forbes umieścił go w 2022 roku na 38. pozycji listy najbogatszych Polaków. Oznacza to, że jego dobytek wyceniany jest nie w milionach, ale w miliardach złotych. Aż trudno uwierzyć, że Świerczewski osiągnął to samodzielnie, w przeciągu zaledwie 20 lat. Poznajcie bliżej jego historię.

Zobacz: Marek Jakubiak majątek – ile zarabia?

Michał Świerczewski – majątek 

Michał Świerczewski z wykształcenia jest informatykę, a wykształcenie zdobył Politechnice Częstochowskiej. W 2002 roku, jeszcze jako student, założył z dwoma kolegami sklep z komputerami stacjonarnymi. Młodzi pasjonaci pecetów postawili na życzliwe doradztwo i sprawną obsługę klientów. W tamtym czasie komputery były już niemal w każdym domu. Jednak zarówno firmy, jak i klienci detaliczni, woleli kupić je od zaufanych informatyków, niż w dużych sklepach, gdzie nikt nie miał dla nich czasu ani cierpliwości. Takie właśnie były początki firmy X-kom Michała Świerczewskiego. Majątek młodego przedsiębiorcy już kilka lat później robił wrażenie. Otwierano kolejne sklepy i zwiększano asortyment, dzięki czemu obroty firmy osiągnęły po 3 latach wielkość 5 mln złotych rocznie. Kolejne etapy rozwoju sieci to wejście na rynek e-commerce oraz poszerzenie oferty o laptopy, notebooki, smartfony i inną elektronikę użytkową. W 2015 roku obroty X-komu przekroczyły miliard złotych. W 2021 roku sieć X-kom liczyła 27 salonów sprzedaży stacjonarnej i zatrudniała ponad 1800 pracowników. Jakie dochody osiąga Michał Świerczewski? Majątek obrotnego biznesmena w 2022 roku był wart 1 miliard 674 miliony złotych (dane wg Forbesa). Choć jego postać większośc ludzi kojarzy z marką X-kom, to nie jedyna branża, z jakiej czerpie dochody ten znany mieszkaniec Częstochowy. Równie ciekawe są zainteresowania i pasje Michała Świerczewskiego.

Źródło: Instagram michal_swierczewski

Zobacz: Joanna Przetakiewicz majątek- ile zarabia?

Michał Świerczewski – na czym zarabia? 

Michał Świerczewski nie poprzestał na budowie sieci sklepów ze sprzętem komputerowym i elektroniką użytkową. Na czym zarabia Michał Świerczewski? Ten częstochowski biznesmen otworzył również spółkę AL.TO, zajmującą się handlem m.in. zabawkami, grami planszowymi, artykułami AGD i RTV. Na tym nie koniec biznesowych dokonań Marka Świerczewskiego. Majątek jego to też wpływy ze sprzedaży sprzętu dla preppersów oraz amatorów survivalu i sportów outdoorowych. Sprzedaż odbywa się głównie w internetowym sklepie Combat, który ma świetne opinie wśród klientów, podobnie zresztą jak AL.To czy X-kom. Nic dziwnego zatem, że rosną obroty, a co za tym idzie, także dochody Michała Świerczewskiego. Majątek jego to 20 lat strategicznego zarządzania, ryzykownych niekiedy inwestycji, jak i biznesowej intuicji. Poza tym nie wszyscy wiedzą, że ten zdolny informatyk i przedsiębiorca jest też właścicielem I-ligowego klubu piłkarskiego Raków Częstochowa, z którego także mógłby czerpać wysokie zyski, chociażby na transferze piłkarzy. Twierdzi jednak, że udziały zespołu objął po to, aby w niego inwestować i go rozwijać, a nie na nim zarabiać. Zespół zajął w ubiegłym roku II miejsce na podium mistrzostw Polski, co jest ogromnym osiągnięciem, zważywszy na to, że jeszcze 5-6 lat temu był zaledwie w III lidze. Sytuacja zmieniła się diametralnie w 2011 roku, kiedy to X-kom został głównym sponsorem klubu, a od 2015 roku jego właścicielem. Skąd takie zainteresowanie futbolem u Michała Świerczewskiego? Majątek nie jest dla niego jedynym celem w życiu. Biznesmen od dziecka kibicował klubowi i bardzo przeżywał wszystkie jego porażki. 

Co jeszcze wiemy o Michale Świerczewskim? Majątek jego rzeczywiście jest imponujący, ale warto zwrócić uwagę również na inne osiągnięcia. Został uhonorowany przez minister Jadwigę Emilewicz Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla zasłużonych dla polskiej gospodarki. Ponadto powołano go do Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Czy Michał Świerczewski odnajdzie się także w polityce?

Zobacz: Rafał Sonik – majątek, ile i na czym zarabia?

Ostatnio dodane
Powiązane