Ile zarabia statysta w reklamie?

Możliwość pojawienia się choćby na chwilę w produkcji filmowej dla wielu wydaje się kuszącą atrakcją. Czasem zastanawiamy się, co robi statysta, jak wygląda jego praca, ile można na niej zarobić, jakie trzeba mieć predyspozycje itd. Niewątpliwie udział w realizacji filmów, reklam, kiedy mamy możliwość pokazania się na ekranie, może być fascynująca przygodą i pasją. Doświadczenie i umiejętności zdobyte na planie lub w teatrze mogą niekiedy też zmotywować do dalszego rozwoju w tym zakresie. Osoby utalentowane o odpowiednich predyspozycjach mogą próbować też ról epizodycznych, a nawet aktorskich. Statyści do filmu i reklamy, jako jeden z głównych atutów tej pracy wymieniają możliwość poznania ciekawych ludzi, aktorów i znanych osób. Zalet jest znacznie więcej, ale są też pewne wymagania, sprawdź jak zostać statystą do reklamy i filmu. 

Zobacz: Michał Świerczewski – majątek, ile zarabia?

Jak wygląda praca statysty w reklamie i filmie?

Statyści kojarzeni głównie z filmami i serialami występują też w reklamie, teatrze i na widowni programów telewizyjnych. Ich rola jest niezwykle ważna w każdej realizacji. Popularnie zwani tłem są niemymi postaciami na dalszym planie, bez których nagrywane sceny aktorskie byłyby nienaturalne, a wręcz sztuczne. Aktor statysta może wcielić się w rolę klienta restauracji, pacjenta w szpitalu, czy pasażera w pociągu. Jako tło w scenach zbiorowych, pełnią rolę przechodniów, widowni na koncercie, czy grupy studentów podczas wykładu.

Bez uczestnictwa epizodystów i statystów filmowych żadna scena nie byłaby autentyczna. Plan reklamy jest pusty, kiedy składa się tylko głównych aktorów. Oczywiście statystowanie nie jest pracą na pełny etat, należy je traktować jako zajęcie dorywcze. Dzień zdjęciowy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin, w bardzo różnych warunkach, także w godzinach nocnych. Wymagana jest dyscyplina i punktualne przychodzenie na wyznaczony plan. Obowiązuje bezwzględny zakaz patrzenia w kamerę i nietolerowane są głośne rozmowy w trakcie przygotowań. Tak jak w przypadku aktorów, charakteryzacja statystów obejmuje dobór kostiumów, fryzur, rekwizytów itp.

Jak zostać statystą w filmie? Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli?

Do tej roli nie potrzeba specjalnej urody, określonego wzrostu, czy wieku. Pod względem wyglądu liczy się naturalność i na pewno nie musimy przypominać hollywoodzkiego aktora. Nie potrzebne jest wykształcenie aktorskie, ale konieczne są pewne cechy charakteru i pewność siebie. Najważniejsza jest dyspozycyjność, wytrwałość, dyscyplina, cierpliwość, umiejętność czekania i swoboda. Ponadto, do tego co robi statysta wymagana jest wytrzymałość fizyczna, ponieważ pracują oni i czekają czasem w niełatwych warunkach, na mrozie, w deszczu i upale. Kiedy na planie są potrzebni statyści do filmu, teatru i reklamy, producent korzysta z usług agencji statystów. Potrzebują one mieć do dyspozycji cały przekrój ludzi. Szukają właściwie każdego, kto by idealnie pasował do tematu danej realizacji filmowej.

Dlatego swoich sił może spróbować każdy. Najlepszym i bezpiecznym sposobem na start jest zarejestrowanie się na stronie internetowej agencji statystów do reklamy i filmu oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Można też szukać zleceń samodzielnie poprzez wyszukiwarkę internetową, czy portale ogłoszeniowe z ofertami pracy. Także na Facebooku i YouTube doświadczeni w statystowaniu doradzają, jak zostać statystą, oraz gdzie zacząć. Zapotrzebowanie jest dość duże, jednak należy zaznaczyć że więcej możliwości statystowanie jest w dużych miastach. Podnoszone kwalifikacje i umiejętności w tym zakresie zwiększają szanse na otrzymanie roli epizodysty, albo innych ciekawych ofert współpracy.

Źródło: pixabay.com

Zobacz: Casting do reklamy dla dzieci — jak zgłosić dziecko?

Zarobki statysty do reklamy i filmu

Nie należy traktować statystowania jako główną pracę etatową. Zawód ten zazwyczaj wykonywany jest jako praca dorywcza, albo forma pasji i rozwoju, lub możliwość poznania ciekawych osobowości. Ile zarabia statysta w reklamie i filmie? Niestety zawód ten nie zapewni stałych i wysokich zarobków. Wynagrodzenie za jeden dzień zdjęciowy wynosi od 40 do 90 zł, a w przypadku statystowania w specyficznych warunkach, czy w nocy, sięgnąć może 200 zł. Dzień zdjęciowy trwa klika lub kilkanaście godzin, ale sam dzienny czas pracy nie wpływa na wysokość gaży. Nie ma też znaczenia, co robi statysta i epizodysta konkretnie na planie. Maksymalna kwota za miesiąc pracy, jaką otrzymują nieliczni i bardzo aktywni, to 2000 zł. Większość statystów filmowych zarabia jednak dużo mniej.

Zalety i wady statystowania

Z pozoru lekka i przyjemna praca statysty w teatrze nie zawsze taka jest. Owszem, ma sporo unikatowych zalet, ale trzeba liczyć się z pewnymi trudnościami. Nie każdy jest wytrzymały fizycznie i psychicznie, co na pewno utrudnia działanie na planie. Praca i wielogodzinne wyczekiwanie w trudnych warunkach nie należy do łatwych. Brak cierpliwości i spokoju, czy nieśmiałość statysty będzie go zniechęcać i powodować stres. Z kolei kiedy „lubimy kamerę”, nie zawsze będziemy ujęci, mimo długiej obecności na planie. Ponadto wynagrodzenie oferowane statystom filmowym nie jest adekwatne do poświęconego na planie czasu, bo wynosi mniej w porównaniu do pracy etatowej. Jednak większość statystujących do reklamy widzi w tym mnóstwo innych, pozapłacowych zalet. Możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi jest fantastyczną przygodą. Podobnie też szansa na spotkanie ze znanymi gwiazdami i aktorami na pewno wzbudza pozytywne emocje. Statystowanie umożliwia pokazanie swojego wizerunku w telewizji oraz poznanie realizacji „od kuchni”. Jest też szansą na dalszy rozwój w zakresie aktorstwa i dostrzeżenie przez kogoś z tej branży. Także zdobycie nietypowego doświadczenia oraz powiększanie swoich pasji i zainteresowań jest wartością samą w sobie

Zobacz: Casting do reklamy — jak znaleźć aktualne castingi?

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane