Za czasów PRL kupno samochodu nie było takie proste. Aby go kupić, trzeba było mieć nie tylko pieniądze w gotówce. Bardzo ważna również była cierpliwość. Zwykły Kowalski, aby pozwolić sobie na auto, musiał czekać około czterech lat i przez te lata odkładać cierpliwie jedną średnią pensję miesięczną. Jednak była możliwość szybszego kupienia samochodu. Posiadanie “talonu” pozwalało na pominięcie kolejki i szybsze kupno nowego samochodu. Jednak nie tak łatwo można było go zdobyć. Nie można było ani na niego ciężko zapracować, ani wylosować. Aby posiadać ten talon, były nam potrzebne znajomości, ponieważ przyznawali je funkcjonariusze władz państwa oraz partii. Aby uzyskać taki talon, trzeba było zaoferować coś w zamian lub znajdować się w kręgu władz. Podsumowując, aby kupić nowy samochód za czasów PRL, trzeba było mieć pieniądze, ogromną cierpliwość, szczęście oraz znajomości.
Teraz na szczęście mamy łatwiejszą drogę do kupienia samochodu. Przede wszystkim Internet pozwala nam na szybkie porównanie i kupienie idealnego dla nas samochodu. Mamy do wyboru bardzo dużo stron internetowych, na których możemy kupić nowe bądź używane auta. Jedną z popularniejszych w Polsce jest strona otomoto.
Otomoto jest to strona internetowa lub aplikacja mobilna, na której możemy kupić nowe lub używane samochody i motocykle w Polsce. Jednak coraz większą popularnością cieszą się zagraniczne strony, które posiadają podobne funkcję, jak nasze Polskie otomoto. Jedną z najpopularniejszych jest strona mobile.de, gdzie możemy sprowadzać samochody z Niemiec, ale w ostatnim czasie również jest głośniej o Szwajcarskim otomoto.
Szwajcarskie otomoto – zamiennik na rynku Szwajcarskim
Import samochodów z zagranicy cieszy się nadal sporą popularnością. Polacy najczęściej w 2022 roku importowali samochody z Niemiec, Francji oraz Belgii. Również sprowadzanie samochodów ze Szwajcarii do Polski cieszy się sporą popularnością. W 2022 roku udało się przetransportować 11 137 sztuk samochodów. W tym artykule uwagę poświęcimy Szwajcarskiemu otomoto, czyli portalom motoryzacyjnym w Szwajcarii.
Polacy chętnie kupują samochody na szwajcarskim otomoto, ponieważ dbają oni o stan techniczny pojazdów. Samochody podlegają cyklicznym przeglądom MKF (czyli Motorfahrzeugkontrolle). Jest to bardzo wymagający przegląd samochodów. Ponadto, inne czynniki, które wpływają na to, że Polacy coraz częściej korzystają ze szwajcarskiego otomoto to bardzo dobry stan nawierzchni oraz to, że Szwajcarzy często wymieniają pojazdy, ponieważ nie lubią jeździć starymi samochodami.
Jeżeli chcemy kupić samochód ze Szwajcarii, możemy to zrobić na kilka sposobów. Możesz udać się do komisu z autami ze Szwajcarii w Polsce, zlecić to firmie, która sprowadza samochody ze Szwajcarii oraz za pomocą stron internetowych, gdzie będziesz mógł/mogła znaleźć ogłoszenia. Ta trzecia opcja, czyli samodzielne kupno samochodu ze Szwajcarii wiąże się z najniższymi kosztami, ale jednocześnie jest czasochłonne i na pewno zajmie nam więcej czasu w porównaniu do dwóch wcześniejszych opcji.
Najpopularniejszymi stronami typu szwajcarskie otomoto jest: autoscout24.ch i carforyou.ch.
Kupując samochód na stronie szwajcarskie otomoto, musisz się liczyć z pewnymi dodatkowymi wydatkami i przepisami. Po pierwsze, jeśli samochód ma więcej niż 10 lat, musi przejść badanie techniczne, aby móc jeździć na szwajcarskich ulicach. Kupując starszy samochód, musisz dodatkowo zapłacić za taki dokument. Pamiętaj również o tym, że każdy pojazd musi posiadać obowiązkowe OC.
Szwajcaria jest krajem, który nie należy do UE, czy w takim przypadku trzeba zapłacić za cło? Zależy to od pochodzenia auta. Jeżeli kupujemy samochód na szwajcarskim otomoto, który ma świadectwo EUE-1, czyli było produkowane na terenie UE, to nie trzeba płacić cła.
Samochody pochodzące ze szwajcarskiego otomoto mają bardzo dobry stan techniczny, lecz przetransportowanie samochodu może wiązać się z wysokim kosztem. Czy opłaca się kupować samochód na szwajcarskim otomoto? Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, przede wszystkim zależy to od tego, jak bardzo atrakcyjna jest cena wybranego pojazdu.