Czy Kreta w październiku to dobry pomysł? Zalety urlopu jesienią

Urlop jesienią ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli docelowym miejscem odpoczynku są kraje południowej Europy. Tak właśnie jest w przypadku Grecji, w której sezon turystyczny obowiązuje niemalże przez cały rok. Czy opłaca się lecieć na Kretę jesienią? Jaka jest pogoda na Krecie w październiku?

Kreta – pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Wakacje nie muszą być sztywno związane z lipcem i sierpniem, czyli miesiącami utożsamianymi w Polsce z odpoczynkiem. Kierując się na południe Europy, można doświadczyć przyjaznej pogody również jesienią. W czasie, gdy w naszym kraju rozpoczyna się okres opadów deszczu, niskich temperatur oraz krótkich dni, na Krecie turyści cieszą się piękną pogodą.

Wrzesień na tej greckiej wyspie przypomina dobrze znany Polakom środek lata – temperatura dzienna oscyluje w granicach 24-25 stopni Celsjusza, natomiast same noce również są stosunkowo ciepłe. Imponująca jest też niewielka średnia liczba dni deszczowych, która rzadko przekracza wartość dwóch. Wrzesień to idealny moment, żeby zażyć greckiego słońca!

Z kolei temperatura na Krecie w październiku ulega ledwie zauważalnym spadkom, notując średnie wartości na poziomie 24 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 17 stopni Celsjusza nocą. Woda w morzu wciąż jednak pozostaje ciepła, bowiem jej temperatura utrzymuje się na poziomie 23 stopni Celsjusza.

Lekkie ochłodzenie przychodzi dopiero w listopadzie, jednak wciąż są to warunki pogodowe, które wielu Polaków uznałoby za letnie. Średnia temperatura za dnia to około 21 stopni, natomiast w nocy wartość ta oscyluje w okolicach 14 stopni Celsjusza. Na Krecie jesień jest znacznie cieplejsza niż w Polsce!

Kreta a temperatura w październiku – czy urlop jesienią to dobry pomysł?

Jesień kojarzy się nam z idealnym czasem na górskie trekkingi lub wycieczki rowerowe, jednak warto również rozważyć opcję zagranicznego wyjazdu. Tanie bilety lotnicze stanowią doskonały argument, aby w okresie największej pluchy wsiąść na pokład samolotu i udać się na takie wyspy, jak na przykład Rodos, Santorini lub Kreta. Pogoda w październiku na terenie wyspiarskiej części Grecji nie jest bowiem jedynym argumentem „za”.

Okres ten charakteryzuje się niższymi cenami noclegów, co jest bezpośrednio związane z mniejszym oblężeniem turystycznym. Warunki te wydają się być niemalże idealne, ponieważ wówczas – nawet w okolicy najbardziej rozpoznawalnych atrakcji – można zobaczyć, jak wygląda życie lokalnych mieszkańców. Właśnie bez wszechobecnych turystów da się poczuć, na czym polega klimat Grecji!

Kreta a pogoda – październik i listopad najlepsze? A może początek wiosny?

Zaplanowanie wakacji nie należy do najłatwiejszych zadań, bowiem wszelkie kwestie organizacyjne trzeba skonfrontować z dostępnością urlopu w pracy. Wiedząc, że najlepszym czasem na podróż na greckie wyspy jest jesień, warto sprawdzić temperaturę na miejscu w innych miesiącach roku. Co ma wówczas do zaoferowania Kreta?

Październik i listopad na greckich wyspach jest stosunkowo ciepły, natomiast dla wielu osób alternatywnym rozwiązaniem są miesiące wiosenne. Warto jednak pamiętać o tym, że temperatura na Krecie w marcu i kwietniu osiąga średnie wartości 14-16 stopni za dnia oraz około 10 stopni w nocy. Takie warunki można spożytkować na trekkingi po Białych Górach, natomiast na samo leżakowanie na plaży może być wówczas zbyt chłodno. Wędrówki tego typu są jednak ciekawą opcją, bowiem niewielu turystów przybywa na Kretę właśnie w tym celu. Z tego powodu podróż do Grecji wczesną wiosną to wciąż znakomity pomysł, jednak warto rozważyć wówczas zmianę docelowego rodzaju głównej aktywności, na przykład na tę o bardziej aktywnym charakterze.

Kreta w październiku lub listopadzie to znakomity pomysł, zwłaszcza w przypadku osób preferujących zróżnicowane sposoby spędzania wolnego czasu. Urlop nie musi wiązać się z samym widokiem plaży, ponieważ równie ekscytująca może być wizyta na tej wyspie o każdej innej porze roku. W marcu lub kwietniu można spakować swój plecak i postawić na piesze wędrówki, natomiast latem i jesienią cieszyć się z ostatnich miesięcy ciepłej wody w morzu. Dostępnych opcji jest wiele – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane