Jaki plecak wybrać na wędrówki górskie? Praktyczne wskazówki

Plecak jest jednym z ulubionych akcesoriów każdego turysty w górach. Nie tylko pozwala na bezpieczne przechowywanie całego ekwipunku, ale także gwarantuje komfort na szlaku. Nie krępuje ruchów oraz dodatkowo stabilizuje kręgosłup. W dzisiejszym artykule podpowiemy, czym kierować się podczas wyboru plecaka przeznaczonego na wyprawy po górach.

Dlaczego warto wybrać plecak turystyczny?

Główną zaletą plecaków trekkingowych jest ich funkcjonalność. Producenci nieustannie starają się ulepszać oferowane przez siebie produkty, tak aby jak najlepiej spełniały swoją rolę. Są zatem nie tylko wyjątkowo pakowne, pozwalając na zabranie wszystkich niezbędnych akcesoriów i odzieży, ale także zachowują niską wagę, dzięki czemu nie stanowią dodatkowego obciążenia na wymagających trasach.

Najczęściej wyposażone są w główną komorę znacznej wielkości oraz dodatkowe udogodnienia pod postacią linek, siatek oraz troków zabezpieczających. Jest to nieodzowny element każdej kilkudniowej wyprawy, podczas której powinieneś mieć przy sobie odpowiednie ilości wody oraz podstawową apteczkę medyczną. Pamiętaj o tym, że prawidłowo dopasowany plecak trekkingowy będzie najlepszą gwarancją wygody i komfortu podczas całej wycieczki.

Czym kierować się podczas zakupu plecaka w góry?

Jednym z najważniejszych parametrów, który należy uwzględnić przed zakupem, jest waga plecaka. Ta powinna być dostosowana przede wszystkim do naszego wzrostu oraz możliwości fizycznych. Jednocześnie jest uzależniona od pojemności i wielkości plecaka. Podczas zakupu zwróć uwagę również na szerokość pasa biodrowego. Zbyt wąski może negatywnie wpływać na komfort noszenia.

Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj systemu nośnego, w który wyposażony jest każdy plecak górski. To właśnie odpowiednia konstrukcja stelaża warunkuje równomierny rozkład ciężaru. Tym samym bezpośrednio wpływa na wygodę marszu oraz zapobiega bólom przeciążeniowym kręgosłupa. W przypadku plecaków trekkingowych ciężar nie spoczywa jedynie na ramionach, tylko na całym kręgosłupie dzięki zastosowaniu systemu paneli i pasów.

Dodatkowo odpowiedz sobie na pytanie, jak długa wyprawa Cię czeka. To właśnie długość trasy będzie warunkować wybór pojemności komory. W przypadku jednodniowej wycieczki plecak z 35-litrową komorą będzie wystarczający. Jeśli planujesz kilkudniowe spacery, zdecyduj się na 40-50 litrów, natomiast na najdłuższe podróże wybieraj te o pojemności 50-80 litrów.

Jaki plecak trekkingowy wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór plecaków uwzględniający potrzeby różnych grup odbiorców. W przypadku rekreacyjnego wypadu w góry na jeden dzień ciekawym rozwiązaniem będą plecaki turystyczne dostosowane do potrzeb amatorów. Najczęściej odznaczają się niższą pojemnością idealną na weekendowe wyjazdy w góry. Jednocześnie posiadają wystarczająco dużą komorę, w której zmieścisz zapas jedzenia, apteczkę, kurtkę przeciwdeszczową i inne niezbędne przedmioty.

Na dłuższych trasach lepiej sprawdzą się plecaki trekkingowe, które nie tylko mają większą pojemność, ale także zapewniają możliwość lepszej organizacji przestrzeni. Gwarantują łatwy dostęp do wszystkich elementów wyposażenia oraz pozwalają na zapakowanie śpiwora. Często posiadają przy tym dodatkowe otwory wentylacyjne oraz liczne kieszenie. Jego konstrukcja pozostaje jednak stabilna i lekka, co ułatwia poruszanie się na dłuższych szlakach.

Artykuł sponsorowany

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane