Sebastian Kulczyk majątek – ile zarabia?

Sebastian Kulczyk kim jest?

Sebastian Kulczyk urodził się 16 listopada 1980 roku w Poznaniu, czyli w tym roku skończy on 43 lata. Jest on polskim przedsiębiorcą oraz międzynarodowym inwestorem. Działa on głównie w obszarze nowych technologii. Sebastian Kulczyk jest synem zmarłego polskiego miliardera Jana Kulczyka oraz bratem najbogatszej kobiety w Polsce. Mowa oczywiście o przedsiębiorczyni, reporterce, a także inwestorce Dominice Kulczyckiej. Sebastian Kulczyk ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing na poznańskim Wydziale Prawa i Administracji UAM. Studiował on również w Londynie w prestiżowej London School of Economics and Political Science. W młodym wieku założył on agencję marketingu interaktywnego GoldenSubmarine, która odnosi do dzisiaj sukcesy. Sebastian Kulczyk jest prezesem firmy swojego zmarłego ojca: Kulczyk Investments. Jest również założycielem funduszu venture capital Manta Ray VC.

Zobacz: Dominika Kulczyk majątek – ile zarabia?

Sebastian Kulczyk majątek

Ile wynosi majątek Sebastiana Kulczyka? W 2021 roku zajął on aż szóste miejsce w rankingu w magazynie “Forbes” na najbogatszych Polaków. Jego majątek wynosił aż 6,4 miliarda złotych. W czerwcu 2018 roku rodzeństwo Kulczyków podjęła decyzję o podziale spadku po swoim zmarłym ojcu. Tym sposobem Sebastian Kulczyk stał się właścicielem Kulczyk Investments. Kulczyk Investments jest to przedsiębiorstwo, które siedzibę posiada w Luksemburgu. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2007 roku. Zajmuje się prowadzeniem działalności inwestycyjnych. W Kulczyk Investments jest kilka sporych spółek. Jedną z największych jest spółka Ciech. Ciech jest to polskie przedsiębiorstwo produkcyjne, które swoje działania obejmuje obszary w sektorze chemicznym. Jest ona drugim co do wielkości największym producentem sody kalcynowanej oraz oczyszczonej w Europie, a także największym polskim producentem soli warzonej. Firma Ciech posiada swoje fabryki nie tylko w Polsce, ale również w Rumunii i w Niemczech, a łącznie zatrudnia ponad 3 tysiące osób w Europie. 

Źródło: kulczykinvestments.com

Sebastian Kulczyk, na czym zarabia?

Na czym zdobył Sebastian Kulczyk majątek? Głównie swój majątek zawdzięcza swojemu zmarłemu ojcu – Janie Kulczyku. Tak jak już wspominaliśmy, odziedziczył on Kulczyk Investments. Do dzisiaj firma odnosi sukcesy w obszarze nowych technologii, wspierając inne firmy, które stawiają swoje pierwsze kroki w tej działalności. Odziedziczył on również ogromną firmę Ciech, która również przyczyniła się do zajęcia wysokiego miejsca w rankingu najbogatszych polaków. Sebastian Kulczycki swoją wysoką pozycję majątkowo zawdzięcza również udziałom w Autostradach Wielkopolskich oraz w akcjach spółek wydobywczych, które głównie zajmują się szukaniem paliw i surowców na całym świecie. Jednak nie jest to obszar, w którym Sebastian Kulczyk czuje się najlepiej. Od kilku lat powoli pozbywa się tych akcji, aby skupić się głównie na świecie technologii. Stworzył on również fundusz Venture capital Manta Ray. Jest to fundusz, który wspiera najbardziej utalentowanych przedsiębiorców w skali międzynarodowej. Głównym celem Manta Ray jest wdrażanie rewolucyjnych technologii, najczęściej w systemie: biotechnologii, edukacji, zdrowia, a także infrastruktury. 

Zobacz: Zenon Martyniuk – wiek, wzrost, majątek, kim jest?

Jednak majątek z Ciech w ostatnich latach spadał. W 2019 roku wycena spółki spadła aż o 18%. Ten spadek spowodowany był głównie pojawieniem się epidemii Koronawirusa. Zamknięcie gospodarki znacząco przełożyło się na zmniejszenie popytu na sód i sól. W 2016 roku jedna akcja spółki wyceniana była na 11,30 zł, w 2017 roku na 7,50 zł, natomiast już w 2019 roku tylko 2,1 zł. W ostatnich latach jednak udało się ponownie wrócić na dobre tory. Wszystko wskazuje na to, że Sebastian Kulczyk najgorsze ma już za sobą a przed nim pasmo samych sukcesów zawodowych.

Dzieci polskiego miliardego Jana Kulczyka zajmują bardzo wysokie miejsca w rankingu najbogatszych polaków. Jednak siostra Sebastiana, Dominika Kulczycka go wyprzedziła. W 2022 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych kobiet w Polsce.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane