Co to znaczy hakuna matata? 

Brzmi egzotycznie i spora słuszność w tym słuszność. Zwrot hakuna matata pochodzi z jednego z języków afrykańskich. W tym przypadku mamy do czynienia z suahili, w którym zwrot hakuna matata lub stosowane zamiennie samo matata oznacza bezpośrednio „nie martw się”, „bez obaw”, „będzie dobrze”. Jeśli nie wzięlibyśmy pod uwagę jednej z najpiękniejszych familijnych historii końca XX wieku hakuna matata prawdopodobnie nie zostałby tak popularnym, często używanym zwrotem, który zajął już ważne miejsce w popkulturze.

Hakuna matata co to znaczy?

Hakuna matata, wywodzące się z afrykańskiego języka suahili oznacza „nie martw się”, „trzymaj się”, „bez obaw”, „będzie dobrze”. Może być dość szeroko interpretowane, jednak fundamentalne znaczenie ma życzenie drugiej osobie, by nie przejmowała się swoimi troskami, a cieszyła z drobnych radości. Chwytliwy zwrot jest obecnie chętnie stosowany w wielu krajach, gdzie zyskał ogromną popularność dzięki filmowi (o czym poniżej) i związanej z nim promocji. Dziś hakuna matata oznacza coś więcej niż po prostu stwierdzenie „nie martw się”. Dla wielu osób może być to podstawa światopoglądu i sposób na ułatwienie zmagań z codziennością. To zdecydowanie lepsze, niż chroniczny stres, który nie prowadzi do pozytywów, atakując jednocześnie zdrowie fizyczne i psychiczne – w perspektywie długoterminowej.

Skąd wzięła się popularność zwrotu hakuna matata?

Popularność zwrotowi hakuna matata przyniósł film Król Lew. Ta animowana opowieść o honorze oraz spotkaniu z trudnościami skierowana była do całych rodzin. Mający premierę w 1994 roku film, doczekał się wspaniałej ścieżki dźwiękowej, skomponowanej m. in. przez Eltona Johna i Hansa Zimmera (ten pierwszy zaśpiewał pamiętną piosenkę Can You Feel the Love Tonight). Jednym z utworów, będących elementem muzyki filmowej do Króla Lwa jest piosenka pt. Hakuna matata. Dzięki ogromnemu powodzeniu zwrotu oraz rozwojowi produkcji na kanwie filmu powstała kreskówka pod tym samym tytułem, przedstawiająca perypetie bohaterów filmu Król Lew: Timona i Pumby. Przygody rezolutnej surykatki Timona i guźca Pumby rozgrywały się właśnie przy dźwiękach piosenki Hakuna matata. Stała się ona piosenką tytułową kreskówki, a hasło hakuna matata – mottem życiowym Pumby, uwielbiającym brak obowiązków, zorganizowania oraz ograniczeń.

Hakuna matata po polsku – kto napisał piosenkę?

Piosenkę Hakuna matata napisał poeta i autor tekstów dla wielu współczesnych ikon muzyki rozrywkowej i rockowej, Brytyjczyk Tim Rice (m.in. Evita). Niezwykła popularność filmu i muzyki filmowej do Króla Lwa pozwoliły wykreować zwrot hakuna matata jako uwielbiane przez widzów i chętnie naśladowane życiowe motto. Piosenka w polskiej wersji językowej filmu wykonywana była przez odtwórców głównych ról: Marcina Januszkiewicza, wcielającego się w postać Simby oraz Zofię Nowakowską, wcielającą się w postać młodej lwicy, Nali. Hakuna matata po polsku wybrzmiała doskonale. Warto przy okazji sprawdzić wśród najpopularniejszych filmów na polskim i zagranicznym YouTube czy wciąż jest chętnie odtwarzana.

Czy hakuna mamata to nadal popularny zwrot?

Wiesz już, co oznacza hakuna matata. Czas przekonać się, czy wciąż jest to zwrot popularny. Wystarczy, że włączysz dziecku opowieść o królu lwie i zobaczysz, jaka jest jego reakcja podczas słuchania opisywanej piosenki. Z pewnością będzie bardzo pozytywna – po prostu pewne rzeczy się nie starzeją. Piosenka i wraz z nią zwrot hakuna matata wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać dla dziecka jedną z najpopularniejszych lalek czy wspólnie zobaczyć film z morałem i zabawnymi elementami, jak piosenka Hakuna matata, możesz wybrać obydwie opcje. Nie rezygnuj jednak ze wspólnie spędzonego czasu – to on, w myśl zwrotu hakuna matata, jest najważniejszym elementem beztroskiego życia. Nie licz czasu i pozwól sobie na wspólne, szczęśliwe chwile z najbliższymi. Filozofia Króla Lwa i związanej z nią piosenki oraz hasła z pewnością pomoże Ci z dystansem spojrzeć na wiele codziennych trudności. Nie martw się, wszystko i tak się ułoży. Hakuna matata!

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane