Pomysły na tanie wakacje – zaplanuj lato już w zimie!

Wakacje to zdecydowanie najbardziej wyczekiwany moment w całym roku, jednak dla wielu osób kwestie finansowe stanowią w tym aspekcie pewne ograniczenie. W rzeczywistości udany urlop nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami, które dla domowego budżetu będą sporym obciążeniem. Oto najlepsze pomysły na tanie wakacje w Polsce i za granicą, z których warto skorzystać!

Pomysły na tanie wakacje – od czego zacząć?

Pierwszym etapem planowania nadchodzących wakacji jest wybór typu wyjazdu. Każdy z nas doskonale zna klimat, z jakimi wiążą się wakacje all inclusive, jednak ze względu na swoją charakterystykę opcja ta nie jest najbardziej budżetowa. Zdecydowanie tańszym i przy okazji również ciekawszym rozwiązaniem są wakacje zorganizowane samodzielnie.

Organizacja urlopu składa się z kilku podstawowych części składowych, do których zalicza się kwestie transportu, noclegu i wyboru odpowiednich atrakcji na miejscu. Prężnie działające tanie linie lotnicze umożliwiają podróże po całej Europie, a jedynym niezbędnym warunkiem do spełnienia jest zakup biletu z wyprzedzeniem czasowym. Z kolei sama kwestia rezerwacji noclegów jest banalnie prosta – wystarczy wejść na jedną z kilku największych platform bookingowych i wybrać idealny hotel. Etapy podróży mogą być tworzone na bieżąco, natomiast dla miłośników planowania przydatne będą wszelkiego rodzaju blogi podróżnicze, na których w szczegółowy sposób opisywane są najciekawsze atrakcje danego miasta i kraju. Wakacje planowane samodzielnie wcale nie są trudne i uciążliwe!

Góry, czyli uniwersalny pomysł na tanie wakacje w Polsce

Powyższe zasady obowiązują we wszelkich typach podróży, począwszy od tych zagranicznych, a kończąc na krótkich wycieczkach lokalnych. Nieśmiertelną opcją są wczasy w górach, które stanowią znakomity sposób na spędzenie wakacji na łonie natury. Spacery i trekkingi po szlakach pozwolą odpocząć zmęczonej głowie.

Pod względem destynacji w Polsce od lat największym uznaniem cieszą się Karkonosze i Bieszczady. Tatry, czyli najwyższe polskie pasmo, ma wiele do zaoferowania pod względem widoków na miejscu, jednak w szczycie sezonu do Zakopanego przybywa ogromna liczba turystów. Z tego powodu wędrówka na Rysy lub Orlą Perć będzie znacznie lepszym rozwiązaniem poza sezonem, na przykład wczesną wiosną lub późną jesienią. Nie ma znaczenia, czy ostatecznie docelowym miejscem trekkingu stanie się Tarnica, Połonina Caryńska czy też może Śnieżka lub Śnieżnik. Wakacje w górach zawsze są gwarancją świetnie spędzonego czasu.

Rower – opcja dla miłośników aktywnego wypoczynku

Pomysł na tanie wakacje może objąć również wycieczkę jednośladem. Organizacja takiej podróży jest banalnie prosta, bowiem wystarczy odświeżyć swój „wehikuł” i wsiąść w pociąg. Polskimi liniami kolejowymi można dojechać niemalże do każdego miejsca w Polsce, a możliwość zabrania ze sobą roweru będzie znakomitym urozmaiceniem całej wycieczki.

Możesz wybrać się na zachód i skierować koła swojego pojazdu na trasę rowerową Odra-Nysa, który biegnie w Niemczech wzdłuż granicy z Polską. Opcją jest także Green Velo, czyli wschodnia opcja rowerowa, która umożliwia przejechanie z Podkarpacia aż na Podlasie. Wybrana trasa nie musi oczywiście obejmować kilkuset kilometrów – można bowiem zdecydować się na pokonanie krótkiego odcinka obu wymienionych szlaków. To też znakomity pomysł na tanie wakacje z dziećmi, ponieważ przy dobrej organizacji wczasy dla czteroosobowej rodziny mogą zamknąć się w kwocie zaledwie dwóch tysięcy złotych. Za piękne widoki nie trzeba płacić, a część Europy w której żyjemy, ma wiele do zaoferowania pod względem infrastruktury rowerowej.

Pomysł na tanie wakacje za granicą – gdzie jest pięknie i budżetowo?

Często okazuje się, że wakacje za granicą nie są droższą opcją niż urlop spędzony w Polsce. Przewoźnicy oferują bilety lotnicze za grosze, jednak przed zakupem warto wziąć pod uwagę charakterystykę każdego miejsca docelowego. W ten sposób Skandynawia wydaje się być opłacalną opcją, natomiast po dokładniejszym zapoznaniu się z cenami okazuje się, że kwoty noclegów są znacznie wyższe niż w Polsce.

Obecnie znakomitą opcją wakacyjną są kraje położone na południe i wschód od Polski. Macedonia, Albania, Czarnogóra i Węgry mają doskonałe połączenia samolotowe z większością miast w Polsce, a same ceny na miejscu również kształtują się interesująco. Tani pomysł na wakacje to taki, który uwzględnia oba te aspekty, dlatego odnajdując idealną destynację, nie pozostaje nic innego, jak tylko spakować swój plecak i wyruszyć na poszukiwanie przygód!

Dobrym sposobem na oszczędzanie jest również korzystanie z hosteli i pensjonatów, dzięki którym można odbyć dwutygodniową podróż, płacąc za to „grosze”. Jedynym warunkiem jest wówczas dobry powerbank, telefon z geolokalizacją oraz uśmiech – można się bowiem doskonale bawić bez konieczności płacenia za wakacje wielu tysięcy złotych!

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane