Oszustwo na OLX – jak zgłosić i nie dać się nabrać oszustom?

Mimo, iż wraz ze wzrostem poziomu technologicznego na świecie stopień przestępczości w niektórych miejscach wyraźnie zmalał lub spadł niemal do zera, na co dzień zarówno w internecie jak i w świecie poza-cyfrowym stale narażeni jesteśmy na różnego rodzaju oszustwa o mniejszej lub większej skali. Kombinatorów możemy spotkać wszędzie, ale dziś skupimy się na internetowej sferze drobnych przestępstw. Jakie oszustwa dotykają użytkowników na OLX? Jak zgłosić złamanie zasad portalu i jak odzyskać utracone pieniądze? Zapraszamy do lektury!

Zobacz: Kontrowersyjne reklamy w Polsce i na świecie

Po czym poznać oszusta na OLX?

Oszuści są wszędzie, ale istnieją sposoby na ich rozpoznawanie w sieci. Dowiedz się, w jaki sposób prawidłowo rozpoznać oszusta i zaoszczędzić swoje pieniądze! Oto cechy fałszywego ogłoszenia na OLX: 

 • Brak możliwości uzyskania przesyłki za pobraniem ze sprawdzeniem jej zawartości 
 • Przenoszenie komunikacji pomiędzy sprzedającym a klientem poza serwis OLX 

Zwracaj ponadto szczególną uwagę na następujące sytuacje: 

 • Chcąc dokonać przelewu zauważasz, że nazwa odbiorcy przelewu nie stanowi imienia i nazwiska, a tytuł przelewu to przypadkowy ciąg znaków lub liczb 
 • Sprzedający informuje Cię, że nie jest oszustem, ponieważ “jeśli już miałby kraść to miliony, a nie dziesiątki lub setki złotych”. 

Powtarzające się próby oszustwa stanowią dziś “nie pierwszyznę” dla policji. Dowiedz się, jakie metody wyłudzania pieniędzy oszuści wykorzystują na OLX, gdzie i jak zgłaszać oszustwa OLX oraz jak odzyskać pieniądze! 

Jak oszukuje się na OLX? Poznaj sposoby oszustów!

Istnieje kilka sposobów dokonywania oszustw na OLX (niektóre z nich powiązane są ściśle z aplikacją Whatsapp). Oszuści nie próżnują! Wyłudzenia mogą być kreatywnie przeprowadzane zarówno przez sprzedających jak i kupujących. Sprawdź, na co warto zwracać uwagę! 

Oszustwo na OLX – uważaj na fałszywych klientów

Próby oszustwa mają miejsce we wszystkich zakątkach internetu. Kto by jednak pomyślał, że próby te insynuowane są w znacznym stopniu ze strony samych klientów? Jako sprzedawca na OLX powinieneś szczególnie uważać na następujące sytuacje:

 • Prośba o możliwie jak najszybszą wysyłkę, uargumentowana screenshotem z aplikacji bankowej, który nie zawiera daty realizacji przelewu 
 • Prośba o jak najszybszą wysyłkę uargumentowana przesłaniem potwierdzeniem przelewu – pamiętaj, że potwierdzenie przelewu z poziomu aplikacji bankowych pobierane jest wyłącznie w formacie PDF (upewnij się ponadto, że plik nie zawiera różnych typów czcionek, znaków wodnych ani innych podejrzanych elementów).
 • Prośba możliwość osobistego odbioru paczki jeszcze przed dokonaniem przelewu (pamiętaj, że osobisty odbiór przesyłki wcale nie musi świadczyć o uczciwości klienta)
Źródło: olx.pl

Oszustwo inPost OLX, kurier OLX oszustwo i OLX Whatsapp – uważaj na najbardziej podstępne metody oszustwa w internecie z poziomu sprzedawcy

Zdarza się, iż fałszywi klienci posuwają się o krok dalej niż wspomniane metody wyłudzania pieniędzy. Z ich zastosowaniem, pod warunkiem nieuwagi, użytkownik serwisu może stracić nie tylko pieniądze za towar zakupiony przez klienta, ale i całe oszczędności na koncie bankowym, a nawet dostęp do konta bankowego. To nie wszystko! Do najbardziej pesymistycznych przebiegów zdarzeń, związanych z najbardziej podstępnymi wyłudzeniami (oszustwo kurier OLX, oszustwo OLX i Whatsapp, oszustwo inPost OLX), należy włączyć konieczność spłacania pożyczek, których osoba poszkodowana nigdy osobiście nie zaciągnęła. W jaki sposób wystrzec się podobnych wypadków i zapobiec działalności oszustów? Poznaj najbardziej przebiegłe próby oszustwa na OLX:

 • Oszustwo “na inPost” – polega na wybraniu alternatywnej opcji realizacji zamówienia – “dostawy inPost”- która ma umożliwić sprzedawcy otrzymanie pieniędzy za wystawiony przedmiot za pośrednictwem strony inPost, a następnie skorzystanie z bezpłatnej organizacji logistyki i transportu wysyłki towaru. Tego rodzaju rozwiązanie niestety nie istnieje i stanowi jedynie punkt odniesienia do oszustw na OLX. Każdorazowo klient składa zamówienie za pośrednictwem fałszywej, zaprojektowanej przez siebie witryny inPost, a następnie wysyła link do płatności sprzedawcy. Link ten prowadzi do strony, której celem jest wyłudzenie danych do “realizacji płatności”. Po podaniu wszystkich informacji możemy już nigdy nie odzyskać dostępu do naszego konta. 
 • Oszustwo na “kuriera OLX” – pierwszym etapem oszustwa jest przeniesienie komunikacji do Whatsapp (sprzedawca otrzymuje wiadomość od klienta “Czy jest możliwość dostawy za pomocą kuriera?” i po udzieleniu kilku odpowiedzi na zadane pytania dowiaduje się o możliwości “dostawy z OLX”. Sprzedawcy spotykają się często z następującymi instrukcjami “Po odebraniu środków za sprzedać kurier przyjedzie po towar, ja zapłacę za dostawę kurierską OLX”. Po ustaleniu szczegółów sprzedawca dowiaduje się o dokonaniu płatności przez klienta i otrzymuje link, którego kliknięcie ma umożliwić otrzymanie środków. Oszustwo gotowe! 

Powyższe metody wiążą się zwykle z przeniesieniem komunikacji z OLX na WhatsApp. Administratorzy wszelkich serwisów podkreślają, że jedynym bezpiecznym sposobem finalizacji transakcji jest korzystanie z dedykowanych tym celom narzędzi, udostępnianych przez portale sprzedażowe. Wszelkie nieprawidłowości występujące w drodze użytkowania wspomnianych narzędzi, po uprzednim zgłoszeniu, rozwiązywane są niemal od razu przez sam serwis. Pamiętaj: oszuści nie mają wstępu na wysokiej jakości, chronione bramki płatności!

Zobacz: Ozonee – co to za firma? Opinie, jakość ubrań, oszuści?

Oszustwo na OLX – uważaj na fałszywych sprzedawców!

 • Prośba o dokonanie przelewu na konto, którego nazwą nie jest imię i nazwisko, a tytuł transakcji stanowi przypadkowy ciąg liczb i cyfr
 • Prośba o przeniesienie komunikacji np. do aplikacji Whatsapp 

Uważaj ponadto na następujące cechy ogłoszeń:

 • krótki staż sprzedawcy OLX, który wstawił ogłoszenie 
 • opis i zdjęcie produktu skopiowane z internetu
 • niska cena produktu

Użytkownicy niestety nie zawsze pozostają wystarczająco czujni. Gdzie zgłosić oszustwo na OLX? Odpowiadamy!

Co zrobić w przypadku oszustwa na OLX i gdzie zgłosić oszustwo na OLX? Sprawdź, jak postępować z oszustami!

Dowiedz się, gdzie zgłosić oszustwo na OLX i jak postępować w przypadku wyłudzenia: 

 1. Poinformuj o zdarzeniu serwis OLX
 2. Postępuj zgodnie ze wskazówkami konsultanta OLX
 3. W przypadku wyłudzenia pieniędzy niezwłocznie skontaktuj się z policją
 4. W przypadku, gdy zdążyłeś podać oszustowi swoje dane bankowe, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj dostęp do swojej karty/konta bankowego

Warto pamiętać o możliwości skorzystania z rozwiązania “Policja e-usługi”, za którego pośrednictwem możemy bez przeszkód porozmawiać z policjantem online w między innymi języku migowym. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po rozmowie z funkcjonariuszem, jak zachować się po zgłoszeniu wykroczenia i jak odzyskać swoje pieniądze! 

Źródło: euslugi.policja.pl

Jak odzyskać pieniądze od oszusta z OLX?

W pierwszej kolejności po rozpoznaniu próby oszustwa (lub czegoś więcej niż tylko próby) sprawę zgłaszamy na policję i blokujemy konto bankowe. Należy mieć jednak na uwadze, że banki nie są skłonne do zwracania pieniędzy w drodze tego rodzaju oszustw. Jedyną możliwą metodą starania się o odzyskanie utraconych środków jest oczekiwanie na odnalezienie oszusta przez organy ścigania lub postępowanie na drodze sądowej (pozwanie banku). W obu przypadkach musimy niestety liczyć się z niewielką szansą na odzyskanie pieniędzy. Istnieje jednak możliwość złożenia reklamacji do banku (zarówno drogą pisemną jak i telefoniczną). Warto wypróbować każdą z możliwości! W żadnym razie nie powinniśmy zostawiać oszustów „wolno”. 

Po jakim czasie OLX zwraca pieniądze? 

Pakiet Ochronny OLX umożliwia zgłoszenie nieprawidłowości w przeprowadzeniu transakcji. Jeśli nieprawidłowość ta zostanie pozytywnie zweryfikowana przez serwis, pieniądze zostaną zwrócone na konto bankowe użytkownika w terminie maksymalnie 14 dni (dowiesz się o tym w trakcie korespondencji z pracownikiem obsługi użytkownika serwisu). Pamiętajmy, że podstawą zwrotu środków jest natychmiastowe zgłoszenie wykroczenia. 

Czy policja znajdzie oszusta z OLX?  

Ze względu na wysoką popularność nowych metod oszustwa zaraz po poinformowaniu o wykroczeniu policjanci z całego kraju otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustwa, przeprowadzonego z pomocą portalu OLX oraz aplikacji WhatsApp. Trudno przewidzieć, czy wybrany oszust zostanie zlokalizowany, ale jedno jest pewne: wszyscy będą go poszukiwać aż do skutku. 

Zobacz: Janusz Palikot – majątek, na czym zarabia?

Ostatnio dodane
Powiązane