Kultowe komiksy z czasów PRL – Jonka i Jonek, Kajko i Kokosz, Kapitan Żbik i inne

Komiksy to forma sztuki, która łączy w sobie obraz i słowo, tworząc opowieści pełne emocji, humoru, akcji i napięcia. Komiksy mogą być zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, mogą poruszać różne tematy i gatunki, mogą być poważne lub zabawne, realistyczne lub fantastyczne. Komiksy mają swoją historię i tradycję, która sięga początków XX wieku. W Polsce komiksy zyskały dużą popularność w okresie PRL, kiedy to były jednym z nielicznych źródeł rozrywki i ucieczki od szarej rzeczywistości.

Jesli myślisz, że jedynymi słusznymi komiksami są mangi lub amerykańskie sagi komiksowe, to bardzo sie mylisz! W tym artykule przedstawię Ci kilka kultowych komiksów z czasów PRL, które do dziś cieszą się uznaniem i sympatią czytelników. Są to komiksy, które wpłynęły na polską kulturę i literaturę, które wychowały całe pokolenia, które bawiły, uczyły i wzruszały. Są to komiksy, które warto poznać lub przypomnieć sobie. Zapraszam Cię do lektury.

Przygody Jonki, Jonka i Kleksa

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych komiksów dla dzieci był cykl “Przygody Jonki, Jonka i Kleksa”, który ukazywał się w latach 1961-1989 na łamach tygodnika “Świat Młodych”. Autorką była Szarlotta Pawel.

Seria składa się z kilku tomów, a jej bohaterami są Jonka, Jonek i Kleks – niebieski stworek, który pije atrament. W każdym tomie znajdują się wesołe i pełne humoru przygody trójki przyjaciół. Seria ta jest pełna fantazji i magii,

Komiks “Przygody Jonki, Jonka i Kleksa” był jednym z najdłużej wydawanych i najczęściej czytanych komiksów w Polsce. Doczekał się wielu wznowień i wydań zbiorczych, a także adaptacji filmowej i telewizyjnej. Komiks był także tłumaczony na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest uważany za klasykę polskiej literatury dziecięcej i komiksu.

Kajko i Kokosz

Innym znanym i cenionym komiksem dla dzieci był cykl “Kajko i Kokosz”, który ukazywał się w latach 1972-1993 na łamach tygodnika “Świerszczyk”. Autorem i rysownikiem komiksu był Janusz Christa. Wydawcą komiksu był Nasza Księgarnia.

Fabuła komiksu opowiada o dwóch słowiańskich wojach – Kajku i Kokoszu – oraz ich przyjaciołach i wrogach. Kajko i Kokosz są mieszkańcami niewielkiej wioski pod dowództwem Mirmiła, który jest kasztelanem zamku na wzgórzu. Wioska jest często atakowana przez Zbójcerzy – bandę rozbójników pod wodzą Hegemona. Kajko i Kokosz muszą bronić swojej wioski przed napaściami Zbójcerzy, a także pomagać innym ludziom w potrzebie.

Podczas swojej służby Kajko i Kokosz przeżyli wiele zabawnych i niecodziennych przygód, oraz muieli radzić sobie z wieloma problemami i kłopotami, takimi jak choroba Mirmiła, zdrada Lubawy czy zakład o włosy.

Komiks “Kajko i Kokosz” był nie tylko zabawną i ciekawą opowieścią przygodową dla dzieci, ale także satyrycznym i krytycznym spojrzeniem na polską historię i kulturę. Komiks nawiązywał do wielu legend, mitów i tradycji słowiańskich, ale także do współczesnych wydarzeń politycznych i społecznych. Komiks ukazywał zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy Polaków.

Komiks “Kajko i Kokosz” był jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych komiksów w Polsce. Komiks doczekał się wielu wznowień i wydań zbiorczych, a także adaptacji filmowej i telewizyjnej. Komiks był także tłumaczony na wiele językow

Kapitan Żbik

Kolejnym znanym i cenionym komiksem dla dzieci był cykl “Kapitan Żbik”, który ukazywał się w latach 1967-1982. Autorem był Bogusław Polch, zaś pomysłodawcą serii i twórcą postaci kapitana Żbika był Władysław Krupka. Najwięcej – 27 części – narysował Jerzy Wróblewski.

Fabuła komiksu opowiada o sprawach kryminalnych rozwiązywanych przez kapitana Marka Żbika z milicji obywatelskiej. Kapitan Żbik jest odważnym i uczciwym funkcjonariuszem, który walczy z przestępczością na różnych polach. Kapitan Żbik ma do pomocy swoich wiernych współpracowników – porucznika Waldka Nowaka i sierżanta Zygmunta Kaźmierczaka. Kapitan Żbik ma także swojego psa – owczarka niemieckiego o imieniu Rex.

Podczas swojej służby kapitan Żbik rozwiązał wiele trudnych i skomplikowanych spraw, takich jak kradzież diamentów, szantaż nuklearny, sabotaż na kolei czy porwanie dziecka. Kapitan Żbik zmierzył się także z wieloma niebezpiecznymi i przebiegłymi przestępcami. Musiał także radzić sobie z wieloma problemami i zagrożeniami, takimi jak śledztwo prokuratorskie, pułapka na granicy czy zamach na jego życie.

Komiks “Kapitan Żbik” był nie tylko ciekawą i emocjonującą opowieścią kryminalną dla dzieci, ale także propagandowym i ideologicznym narzędziem politycznym i społecznym. Komiks przedstawiał milicję obywatelską jako wzór służby publicznej, która dba o bezpieczeństwo i porządek w państwie socjalistycznym. Komiks gloryfikował system komunistyczny i jego wartości, takie jak kolektywizm, patriotyzm, solidarność i postęp. Komiks krytykował i ośmieszał system kapitalistyczny i jego wartości, takie jak indywidualizm, egoizm, korupcja i zacofanie.

Komiks “Kapitan Żbik” był jednym z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych komiksów w Polsce. Komiks doczekał się wielu wznowień i wydań zbiorczych, a także adaptacji filmowej i telewizyjnej. Komiks był także tłumaczony na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski. Komiks zdobył wiele nagród i wyróżnień, takich jak Złoty Ekran, Złoty Glob czy Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego. Komiks jest uważany za klasykę polskiego komiksu kryminalnego.

Kapitan Kloss

Innym znanym i cenionym komiksem był cykl “Kapitan Kloss”, który ukazywał się w latach 1971-1973. Seria komiksów “Kapitan Kloss” to polska seria komiksowa dla dzieci i młodzieży, która powstała na podstawie scenariusza serialu telewizyjnego “Stawka większa niż życie”, a także spektakli teatralnych i powieści pod tym samym tytułem. Głównym bohaterem komiksu jest Stanisław Moczulski, pseudonim “Janek”, agent radzieckiego i polskiego wywiadu o kryptonimie J-23, który podszywa się pod niemieckiego kontrwywiadowcę Hansa Klossa.

Fabuła komiksu opowiada o misjach szpiegowskich wykonywanych przez kapitana Hansa Klossa podczas II wojny światowej. Kloss jest niemieckim oficerem, który pracuje jako agent podwójny dla polskiego wywiadu. Kapitan Kloss pod przykrywką SS-Sturmbannführera Jürgena Sturma dostarcza cenne informacje o planach i działaniach hitlerowców. Ma do pomocy swojego przyjaciela i łącznika — porucznika Stanisława Kolickiego ps. “Nowy”.

Komiks “Kapitan Kloss” był nie tylko ciekawą i emocjonującą opowieścią szpiegowską, ale także patriotycznym i historycznym przypomnieniem o polskim udziale w walce z faszyzmem. Przedstawiał kapitana Klossa jako bohatera narodowego, który ryzykował życie dla wolności i niepodległości Polski. Komiks pokazywał także realia i okrucieństwo II wojny światowej, takie jak okupacja, terror, getto czy obóz koncentracyjny,  a przy tym nie był pozbawiony humoru i ironii. Bazował na kontraście między niemiecką arogancją a polskim sprytem.

Komiks “Kapitan Kloss” był jednym z najbardziej popularnych i najbardziej lubianych komiksów w Polsce. Nic dziwnego, że doczekał się wielu wznowień i wydań zbiorczych, a także adaptacji filmowej i telewizyjnej. 

Funky Koval

Kolejnym znanym i cenionym komiksem dla dzieci był cykl “Funky Koval”, który ukazywał się w latach 1982-1986 na łamach tygodnika “Fantastyka”. Autorami scenariuszy byli Maciej Parowski i Jacek Rodek, a rysownikiem był Bogusław Polch. Wydawcą komiksu był Prószyński i S-ka.

Fabuła komiksu opowiada o przygodach Funky Kovala, byłego policjanta, który staje się prywatnym detektywem w świecie przyszłości. Funky Koval jest nieustraszonym i błyskotliwym śledczym, który zajmuje się sprawami z pogranicza prawa i moralności. Funky Koval ma do pomocy swoich wiernych przyjaciół – dziennikarza Borka i mechanika Lube – oraz swoją ukochaną – piękną piosenkarkę Laurę. Funky Koval ma także swoją broń – laserowy pistolet o imieniu Berenika.

Kajtek i Koko w kosmosie

Innym znanym i cenionym komiksem dla dzieci był cykl “Kajtek i Koko w kosmosie”, który ukazywał się w latach 1957-1961 na łamach tygodnika “Przygody”. Autorem i rysownikiem komiksu był Janusz Christa. Wydawcą komiksu był Iskry.

Fabuła komiksu opowiada o przygodach Kajtka i jego małpki Koko, którzy latają po kosmosie w rakiecie zbudowanej z beczki po benzynie. Kajtek jest młodym chłopcem, który marzy o podróżach kosmicznych i odkrywaniu nowych planet. Koko jest jego wiernym i zabawnym towarzyszem, który potrafi mówić ludzkim głosem. Razem tworzą niezwykłą parę kosmicznych podróżników.

Podczas swojej podróży Kajtek i Koko odwiedzili wiele planet i gwiazd, takich jak Mars, Wenus, Saturn czy Syriusz. Spotkali wiele ciekawych istot i cywilizacji, takich jak zielone ludziki, kosmiczne robaki, latające ryby czy inteligentne rośliny. Przeżyli wiele niezwykłych przygód, takich jak walka z kosmicznym smokiem, ucieczka przed czarną dziurą, ocalenie księżniczki czy udział w wyścigu rakietowym. Kajtek i Koko musieli także stawić czoła wielu niebezpieczeństwom i problemom, takim jak awaria rakiety, napad piratów czy choroba kosmiczna.

Komiks “Kajtek i Koko w kosmosie” był nie tylko zabawną i ciekawą opowieścią fantastyczną dla dzieci, ale także naukową i techniczną inspiracją dla wielu młodych czytelników. Komiks pokazywał piękno i tajemnicę wszechrzeczy, a także możliwości i wyzwania eksploracji kosmosu. Komiks uczył dzieci o podstawach astronomii, fizyki i matematyki, a także o wynalazkach i odkryciach naukowych. Komiks był także pełen humoru i dowcipu, który często polegał na kontraście między fantazją a rzeczywistością.

Komiks doczekał się wielu wznowień i wydań zbiorczych, a także adaptacji filmowej i telewizyjnej. Komiks był także tłumaczony na wiele języków, takich jak angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski. Komiks zdobył wiele nagród i wyróżnień, takich jak Złoty Ekran, Złoty Glob czy Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego. Komiks jest uważany za klasykę polskiego komiksu fantastycznego.

Tytus, Romek i A’Tomek 

Tytus, Romek i A’Tomek to kultowa seria komiksowa autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego pod pseudonimem Papcio Chmiel. Seria opowiada o zabawnych i pouczających przygodach dwóch harcerzy i ich niezwykłego przyjaciela – małpy Tytusa de Zoo, która chce być człowiekiem. Komiks ukazywał się od 1957 roku na łamach gazety Świat Młodych, a od 1966 roku także w formie albumów. Jest to najdłużej wydawana polska seria komiksowa, która cieszy się niesłabnącą popularnością i uznaniem czytelników. Seria jest pełna humoru, fantazji i nawiązań do różnych dziedzin wiedzy i kultury. Każdy tom komiksu przenosi bohaterów w inną rolę i epokę, gdzie przeżywają niezapomniane przygody i poznają ciekawe fakty, które mają pomóc w “uczłowieczeniu” Tytusa.Komiks bawi, uczy i wzrusza pokolenia Polaków.

W natłoku i zatrzęsieniu komiksami Marvella lub serią o Batmanie nie pamiętamy już, że polskie komiksy również są godne uwagi i podziwu. Są kultowe, pokazują bogactwo i różnorodność polskiej twórczości komiksowej.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane