Uszczelniacz akrylowy – zastosowanie

Budując nowy dom, czy remontując stary nierzadko możemy przekonać się, że w trakcie prac pojawiają się pewne szczeliny, ubytki, rysy, czy dziury, które pozostawione w ten sposób wyglądałyby nieestetycznie, psując finalny efekt naszych starań. Chcąc zaradzić takim sytuacjom trzeba od razu, najlepiej jeszcze w tracie prowadzonych przez nas prac, zadbać o właściwe wypełnienie powstałych luk. Aby to zrobić należy zastosować uszczelniacze, które w szybki i efektywny sposób pomogą pozbyć się nam zaistniałego problemu.

Uszczelniacze to niewielkich rozmiarów tubki o szerokim zastosowaniu w budownictwie. Wykorzystywane są one do uzupełniania wszelkiej maści szczelin znajdujących się w pomieszczeniach: rys, dylatacji, między listwami przypodłogowymi a ścianami, w połączeniach ościeżnic ze ścianami i parapetami, przy urządzeniach sanitarnych z płytkami ceramicznymi etc.

Drugim głównym celem uszczelniaczy jest ochrona miejsc, w których zostały one użyte. Z tego względu warto zwrócić uwagę na rodzaj wybranego produktu, ponieważ nie każdy będzie we właściwy sposób radził sobie w danych warunkach. Co innego należy wykorzystać w łazience, która charakteryzuje się dużym stopniem wilgotności (lepszym wyborem byłby wtedy np. silikon sanitarny), a co innego choćby w sypialni, gdzie panują zupełnie inne warunki. 

Jednym z rodzajów uszczelniaczy są uszczelniacze akrylowe. Wykorzystywane są one do nasycania i wykańczania niechcianych otworów we wnętrzach pomieszczeń. Warto mieć na uwadze, że cechą tego surowca jest słaba odporność na niskie temperatury. Z tego względu nie powinno wykorzystywać się go do wypełniania szczelin znajdujących się na zewnątrz, ponieważ może on szybko popękać i odpaść (istnieją jednak akryle reklamowane jako mrozoodporne, które w teorii można wykorzystać na dworze, niemniej nie sprawdzą się w przypadku ostrej zimy – tutaj lepszym wyborem byłby silikon).  

Podobnie, jak w przypadku innego środka uszczelniającego – silikonu, akryle także są elastyczne i znajdą zastosowanie w wielu powszechnie wykorzystywanych materiałach budowlanych. Należy jednak pamiętać, że jeżeli zależy nam nie tylko na samym uszczelnieniu, ale także na trwałym sklejeniu wypełnianych elementów, to lepiej będzie postawić wówczas na silikon. Walorem akrylu jest swobodna możliwość malowania go przeróżnymi farbami, od tradycyjnych akrylowych, przez lateksowe, na dekoracyjnych kończąc. Istnieje także możliwość zakupienia uszczelniaczy akrylowych już w wersji z kolorem.    

Uszczelniacze akrylowe mają szereg zastosowań. Wykorzystuje się je głównie do wypełniania materiałów betonowych, ceramicznych czy płyt gipsowo-kartonowych. Można z nich także skorzystać przy uszczelnianiu stali bądź szkła. Ze względu na bardzo dobre, trwałe i elastyczne uszczelnienie szczególnie nadają się do fugowania drzwi i okien, skrzydeł okiennych i balustrad, wypełniania pęknięć ścian, sufitów i elewacji (jako szpachlówka gotowa do użycia), spoinowania narożników ścian i sufitów, ochrony pianek PU przed promieniowaniem UV.

Producent chemii budowlanej Hausa: https://hausa.de/

Artykuł sponsorowany

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane