„U Pana Boga w ogródku” to kontynuacja hitowego filmu „U Pana Boga za piecem”, który bardzo szybko zdobył serca widzów. Jacek Bromski wrócił na ekrany z kolejnym szlagierem. Gdzie kręcono „U Pana Boga w ogródku” i kolejną część z tej serii? W jakich to było latach? O tych i wielu innych zagadnieniach dowiesz się z poniższej lektury.
Zobacz: Gdzie kręcono „Janosika” – w jakich górach?
Gdzie było nagrywane „U Pana Boga w ogródku”?
W listopadzie 1998 roku miała miejsce premiera „U Pana Boga za piecem”. Film w reżyserii Jacka Bromskiego (na podstawie scenariusza Tadeusza Chmielewskiego) w mig został okrzyknięty hitem. Przygody charyzmatycznego księdza i jego parafian (którzy czuli naprawdę spory respekt do duchownego) cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród widzów. Mogło zatem dziwić, że trzeba było czekać aż do 31 sierpnia 2007 roku na kontynuację serii. Tym razem Jacek Bromski (urodzony 19 grudnia 1946 roku) wziął się nie tylko za reżyserię, ale także napisał scenariusz.
Trzeba przyznać, że fabuła jest bardzo ciekawa. Sam film to natomiast komedia o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Wszystko na dobrą sprawę rozpoczyna się wtedy, kiedy Marian Cielęcki (policjant-fajtłapa) dostaje przydział na służbę do Królowego Mostu. Najgorszy absolwent szkoły policyjnej nie spodziewa się, że jednocześnie agenci Centralnego Biura Śledczego przywiozą tam Józefa Czaplę vel Jerzego Bociana (byłego gangstera, aktualnie świadka koronnego, który ma czekać na proces przeciwko mafii). To generuje szereg zabawnych wydarzeń. Oczywiście, nad wszystkim czuwa proboszcz, którego brawurowo zagrał Krzysztof Dzierma.
Widzowie pokochali ten film – który doczekał się także wersji serialowej składającej się z 12. odcinków (premiera miała miejsce 11 października 2008 roku) – za wiele aspektów. Nie chodzi tylko o wiele zabawnych sytuacji, ale także o bardzo piękne scenerie. Gdzie kręcono „U Pana Boga w ogródku”? Głównie akcja toczyła się w Królowym Moście (osada w województwie podlaskim, powiat białostocki). Poza tym widzowie mogli podziwiać Tykocin (województwo podlaskie, powiat białostocki), Supraśl (województwo podlaskie, powiat białostocki), Wierzchlesie (województwo podlaskie, powiat sokólski) i Sokółkę (województwo podlaskie, powiat sokólski). Niektóre wydarzenia odbywały się zaś w stolicy tego wschodniego regionu na mapie geograficznej Polski, czyli Białymstoku.
Zobacz: Gdzie kręcono “Znachora” – w jakim mieście?
Gdzie nagrywali „U Pana Boga za miedzą”?
19 czerwca 2009 roku odbyła się premiera kolejnej części zabawnych przygód proboszcza, policjantów i mieszkańców Królowego Mostu. Z powyższego akapitu wiesz, gdzie kręcono „U Pana Boga w ogródku”. Czy lokalizacje zmieniły się w przypadku tej części? Tak, ale nieznacznie. Tym razem akcja była nagrywana w Królowym Moście, Supraślu, Tykocinie, Sokółce oraz Gdyni. Okres zdjęciowy rozpoczął się 19 sierpnia 2008 roku, a zakończył 30 września 2008 roku. Reżyser i scenarzysta w jednym, czyli Jacek Bromski ponownie postawił na komedię z wątkami kryminalnymi, które są powiązane z walką o stołek burmistrza itp. Jeśli komuś podobały się poprzednie części, to ta również powinna przypaść do gustu.
Gdzie jest gospoda „Zapiecek”?
To w tym miejscu narodziła się miłość pomiędzy Halinką Struzikową, a Jerzym Bocianem. M.in. właśnie dzięki temu były gangster zmienił się i wszedł na dobrą drogę. Potem Halinka została jego żoną. Gospoda „Zapiecek” tak naprawdę znajduje się natomiast w Tykocinie (jest to w praktyce restauracja „Alumnat”).
Kiedy nagrywali „U Pana Boga w ogródku”?
Prace nad tym filmem trwały od sierpnia 2006 roku do października 2006 roku. Tymczasem premiera odbyła się 31 sierpnia 2007 roku.