Gdzie kręcono „Janosika” – w jakich górach?

Dla niektórych krytyków filmowych „Janosik” to nasza wersja Robin Hooda. Młody góral także buntował się przeciwko wykorzystywaniu słabszych i dokładał wszelkich starań, by im pomóc. Wspierała go w tym zbójnicka kompania. Jak rozpoczęła się akcja tego serialu, który potem doczekał się również wersji filmowej? Gdzie kręcono „Janosika”? Czy ta postać istniała naprawdę? A może to tylko wymysł scenarzystów?

Zobacz: Gdzie kręcono “Znachora” – w jakim mieście?

Gdzie był kręcony serial „Janosik”?

„Janosik” to m.in. tytuł serialu, który został wyreżyserowany przez Jerzego Passendorfera. Artysta urodził się 8 kwietnia 1923 roku w Wilnie. Zmarł zaś 20 lutego 2003 roku w Konstancinie-Jeziornie. To właśnie z tej produkcji Jerzy Passendorfer jest najbardziej znany. Co ciekawe, reżyser na kilka lat przed śmiercią zdecydował się zasiadać w ławach poselskich. W latach 1996–1997 został nawet posłem na Sejm II kadencji z ramienia SLD (Sojuszu Lewicy Demokratycznej). Tym samym zastąpił Aleksandra Kwaśniewskiego, który wygrał wybory na urząd prezydenta RP. Po śmierci reżyser został pochowany na Starych Powązkach.

Serial opowiada historię młodego górala, który pewnego dnia zauważył, jak hrabia von Berger gnębi chłopów. Tytułowy „Janosik” (w tej roli Marek Perepeczko) przeciwstawił się temu, w wyniku czego został pojmany przez hrabiowskich hajduków i wtrącony do lochów. Na szczęście udało mu się uciec. Pomogli mu w tym Klarysa (córka hrabiego) i zbójnicy pod batutą starego harnasia Jakubka. „Janosik” i jego kompan „Kwiczoł” zdecydowali się do nich przyłączyć. Ich głównym celem była natomiast pomoc chłopom, którzy byli bardzo często wykorzystywani przez silniejszych w ówczesnej hierarchii. „Janosik” nie chciał na to pozwolić. Batalie z murgrabią i hajdukami przynosiły zaś wiele ciekawych zdarzeń, które stały się bardzo popularne wśród telewidzów.

Źródło: YouTube Janosik- kultowy serial najlepsze sceny Michał Ł.

Bardzo chcesz dowiedzieć się, gdzie kręcono „Janosika”? Zdjęcia realizowano od 8 kwietnia 1972 roku do marca 1973 roku. Wartka akcja toczyła się w rozmaitych lokalizacjach. M.in. w słynnej Dolinie Chochołowskiej. Poza tym widzowie mogli podziwiać rezerwat przyrody Przełom Białki obok Nowej Białej (województwo małopolskie, powiat nowotarski), Zamek na Pieskowej Skale – położony na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego (województwo małopolskie, powiat krakowski), Zamek Ogrodzieniec (województwo śląskie, powiat zawierciański), czy Zamek Orawskie Podzamcze (aktualnie usytuowany na Słowacji). Scena ślubu pomiędzy „Janosikiem” i Maryną miała miejsce w kościele świętego Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (województwo małopolskie, powiat nowotarski). Wiele akcji odbywało się także w Jaworkach (województwo małopolskie, powiat nowotarski, gmina Szczawnica). W serialu Jerzego Passendorfera bardzo często pojawiała się także grota skalna. W praktyce znajdowała się ona (w formie umiejętnie przygotowanej dekoracji) w jednym z warszawskich atelier.

W jakich górach był kręcony film „Janosik”?  

 „Janosik” doczekał się także wersji kinowej (również w reżyserii Jerzego Passendorfera). Czy miejsce akcji było inne? Gdzie kręcono „Janosika” w wersji filmowej? Produkcja (mająca swoją premierę w kwietniu 1974 roku) stanowiła okrojoną wersję z serialu. Wykorzystano w niej fragmenty siedmiu różnych odcinków. W związku z tym akcja toczyła się dokładnie w tych samych miejscach. Widzowie ponownie mogli zaś podziwiać piękne polskie góry. Wiele scen kręcono np. w Dolinie Chochołowskiej. Jest to zaś największa dolina znajdująca się w polskich Tatrach (na zachodnim zboczu). W czasie wersji serialowej, jak i filmowej eksponowany był także m.in. Szlak Orlich Gniazd.

Zobacz: “Sami swoi” – gdzie kręcono ten kultowy film?

Czy “Janosik” istniał naprawdę?  

Tak, jest to postać historyczna. Juraj Janosik urodził się w 1688 roku w Tierchowej (Słowacja). Jego rodzicami byli Martin Janosik i Anna Cesnekova. Zmarł w 1713 roku (został powieszony za swoje lewe żebro).

   

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane