Przetłuszczające się włosy to poważny problem wielu osób. Standardowa pielęgnacja pomaga wówczas na zaledwie kilkanaście godzin, przez co już następnego dnia włosy wydają się być nieświeże i oklapnięte. Gdzie leży przyczyna tego problemu? Co zrobić, żeby włosy się mniej przetłuszczały?
Przetłuszczające się włosy – jaka jest ich przyczyna?
Za problem ten odpowiedzialny jest łój, czyli naturalna wydzielina będąca jednym ze sposobów ochrony skóry głowy przed nadmiernym parowaniem wody oraz odpowiadająca za zmiękczenie jej faktury. Z tego powodu sama obecność łoju we włosach nie powinna stanowić problemu – dopiero jego nadmiar wskazuje na pewną nieprawidłowość w jego wydzielaniu. Dzieje się tak w przypadku obecności chorób dermatologicznych, takich jak atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry czy łupież.
Warto zatem oszczędzić swój czas i w pierwszej kolejności wykluczyć wymienione przyczyny poprzez poszukanie innych potencjalnych objawów obu zaburzeń. Co jeśli sama przyczyna problemu nie ma charakteru chorobowego? Czy w takiej sytuacji należy pogodzić się z obecnym stanem rzeczy? Co zrobić, żeby włosy się nie przetłuszczały?
Który sposób na przetłuszczające włosy jest najbardziej skuteczny?
Efekt przetłuszczania się powinien być impulsem do natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego sposobu pielęgnacji. Niemalże każdy szampon do włosów przetłuszczających się zawiera w swoim składzie składniki, które wspierają regenerację naskórka i oczyszczają skórę głowy. Można również zdecydować się na stosowanie dodatkowych kosmetyków, takich jak na przykład maski do włosów.
Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie preparaty wykazują większą skuteczność we wspólnym działaniu – włosy przetłuszczające się wymagają większej troski, dlatego standardowe odżywki nie znajdą wówczas zastosowania i nie rozwiążą problemu. Należy zatem dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do kosmetyku lub skonsultować sposób pielęgnacji z farmaceutą.
Sposoby na przetłuszczające się włosy – zmień swoje nawyki!
Szampony na przetłuszczające się włosy mogą okazać się skuteczne i pozwolić osiągnąć piękny wygląd, jednak warto dodatkowo wspomóc cały proces regeneracji skóry głowy. Wydzielanie łoju wzmaga się pod wpływem ich częstego przeczesywania palcami oraz drapania skóry tej okolicy ciała – zwłaszcza drugie z wymienionych zachowań prowadzi do nadmiernej jego produkcji. Może się okazać, że koniecznością będzie zwalczenie obecnego od lat łupieżu. Wówczas rozwiązanie jednego problemu pozwoli uporać się ze wszystkimi jego następstwami.
Nie bez znaczenia jest również sama dieta, która powinna być zróżnicowana. Widoczne efekty są często widoczne po podjęciu decyzji o całkowitej rezygnacji ze słodyczy i wprowadzenia do jadłospisu większej ilości warzyw oraz owoców.
Wiele osób popełnia również błąd, którym jest niedokładne spłukiwanie resztek szamponu po myciu włosów. Nawet najdroższe kosmetyki mogą prowadzić do stopniowej degeneracji mieszków łojowo-włosowych, co będzie skutkowało nadmierną produkcją wydzieliny i przetłuszczaniem się włosów.
Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy – czy mają sens?
Piękne włosy są dla wielu kobiet oraz mężczyzn utożsamiane z zadbanym i efektownym wyglądem. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby kondycja skóry głowy została utrzymana na jak najwyższym poziomie. Internetowe poradniki często przytaczają skuteczność domowych rozwiązań, takich jak na przykład olejowanie włosów lub wykonywanie płukanek z octu jabłkowego. Metody te były powszechnie stosowane w przeszłości, natomiast dziś są wypierane przez bardziej „medyczne” podejście.
Dobry szampon do włosów przetłuszczających się powinien całkowicie rozwiązać problem, natomiast wszelkie preparaty, takie jak na przykład ocet lub oleje powinny raczej pozostać w kuchni. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznych lub niepożądanych odczynów – produkty te nie są badane pod kątem interakcji ze skórą, dlatego w przypadku tego problemu lepiej postawić na standardowe kosmetyki.
Każdy sposób na przetłuszczające się włosy może w ostatecznym rozrachunku okazać się skuteczny, jednak należy wziąć pod uwagę jego wpływ na sam organizm. Dermatolodzy i dietetycy zalecają zatem, aby dobrą kondycję skóry głowy i samych włosów utrzymywać poprzez zdrową dietę, właściwe nawyki oraz poprawny dobór kosmetyków. Włosy są wizytówką człowieka, dlatego należy zadbać o nie w rozsądny i bezpieczny sposób!