Ranking ekspresów do kawy – czym kierować się podczas zakupu?

Ekspres do kawy to dla wielu miłośników tego napoju prawdziwy must-have. Zakup ekspresu, zwłaszcza modelu ciśnieniowego, to zwykle spory wydatek. Urządzenie ma służyć przez lata, zapewniając domownikom smak kawy niczym od baristy. Czym kierować się podczas zakupu, żeby wybrane urządzenie spełniło nasze oczekiwania?

Korzystny stosunek jakości do ceny

Zakup ciśnieniowego ekspresu do kawy to zwykle poważny wydatek. Jest to jednak urządzenie o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, które w założeniu powinno stworzyć możliwość parzenia kawy w sposób powtarzalny, bezproblemowy i wydajny. Jeśli planujesz kupić ekspres do kawy, ranking stworzony przez specjalistów pomoże w wyborze modelu, dzięki któremu samodzielnie odtworzysz smak ulubionej kawy, od mocnego espresso po warstwowe macchiato. Warto jednak zwrócić uwagę na stosunek jakości do ceny oraz na zakres oferowanych funkcjonalności.

Miłośnik kaw białych doceni zapewne możliwość spieniania mleka za pomocą wysokociśnieniowej dyszy, zarówno na zimno, jak i na gorąco. Jeśli jednak pijesz wyłącznie kawy czarne, możesz z tej funkcji zrezygnować, wybierając model prostszy, a przy tym tańszy.

Wysokie ciśnienie i energooszczędność

W przypadku modeli ekspresów ciśnieniowych ważnym parametrem jest wartość ciśnienia, za pomocą którego urządzenie wydobywa smak i aromat ze zmielonych nasion kawy. Im wyższe ciśnienie, tym efektywniejsze działanie maszyny i wyrazistszy smak napojów. W przypadku flagowych modeli ekspresów DeLonghi wartości te osiągają nawet 19 barów. Trzeba jednak pamiętać, że wyższe ciśnienie oferowane przez urządzenie wiąże się często z wyższym poborem mocy. To z kolei może mieć przełożenie na wyższe rachunki za energię elektryczną. Warto znaleźć rozwiązanie optymalne dla swoich potrzeb.

Wbudowany system automatycznego czyszczenia i odkamieniania

Kupując ekspres do kawy, z pewnością warto wybrać model z wbudowanym systemem automatycznego czyszczenia i odkamieniania. Wszyscy, którzy zmuszeni są regularnie przepłukiwać dysze do spieniania mleka lub demontować urządzenie w celu umycia w zmywarce pojemników i rurek, wiedzą, ile pracy oszczędziłby im taki system. Automatyczne czyszczenie, wymagające jedynie wciśnięcia jednego guzika to prawdziwy game changer. Dzięki niemu można mieć pewność, że w wewnętrznych częściach urządzenia nie gromadzi się kamień i nie rozwijają żadne szkodliwe bakterie.

Możliwość tworzenia własnych receptur kawy z ekspresu

Automatyczne, nowoczesne ekspresy do kawy posiadają zazwyczaj wstępnie zaprogramowane receptury kilku lub kilkunastu różnych napojów kawowych. Ich przygotowanie wymaga jedynie wyboru odpowiedniej opcji na ekranie dotykowym lub wciśnięcia stosownego przycisku. Warto jednak wybrać model z opcją samodzielnego programowania i zapisywania własnych przepisów. Dzięki temu zyskamy możliwość odtworzenia swoich ulubionych, autorskich smaków napojów w przyszłości.

Samodzielne ustawianie parametrów ekspresu

Dzięki wstępnie zaprogramowanym parametrom użytkowania ekspresy do kawy są zwykle proste w obsłudze. Dzięki temu świetnie radzą sobie z nimi nie tylko bariści. Wielu użytkowników docenia jednak możliwość samodzielnego zmieniania ustawień, mających wpływ na smak napojów. Chcąc samodzielnie regulować moc lub temperaturę napoju, warto wybrać ekspres dający możliwość regulacji temperatury, poziomu rozdrobnienia mielonych ziaren lub rodzaju kawowej pianki.

Modeli ekspresów do kawy jest tak wiele, że każdy powinien znaleźć urządzenie, które sprawdzi się w roli domowego baristy, dopasowując się jednocześnie swym designem do wystroju wnętrza kuchni.

Materiał promocyjny.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane