Mało znane i ciekawe sagi komiksowe, które musisz poznać!

Komiksy to nie tylko superbohaterowie i manga. Istnieją również inne gatunki i style, które oferują niezwykłe historie i wizje świata. W tym artykule przedstawię Ci kilka mało znanych i ciekawych sag komiksowych, które z pewnością Cię zaciekawią i zachwycą. Oto moje propozycje:

Znane europejskie komiksy

Pisaliśmy już o najpopularniejszych mangach, ale trzeba pamiętać, że Europa ma bogatą tradycję komiksową, która sięga początków XX wieku. Wśród najbardziej znanych europejskich komiksów można wymienić takie tytuły jak Asterix i Obelix, Lucky Luke, Tintin czy Smurfs. Jednak poza tymi klasykami istnieją również inne, mniej popularne, ale równie interesujące serie komiksowe, które warto poznać.

Thorgal

Thorgal to saga komiksowa autorstwa belgijskiego scenarzysty Jeana Van Hamme’a i polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego. Jest to opowieść o przygodach tytułowego bohatera, który jest synem kosmitów z rasy Aesirów i został wychowany przez wikingów. Thorgal podróżuje po świecie pełnym magii, mitologii i legend, szukając swojego miejsca i swojej rodziny. Seria składa się z 37 tomów, które ukazywały się od 1977 do 2018 roku.

Thorgal to komiks pełen akcji, emocji i niespodzianek. Zawiera elementy fantastyki, science fiction i historyczne. Jest to jedna z najpopularniejszych i najdłużej publikowanych sag komiksowych w Europie, która zdobyła liczne nagrody i uznanie krytyków.

Marinella

Marinella to saga komiksowa autorstwa włoskiego scenarzysty Alfredo Castelli i rysownika Ferdinando Tacconi. Jest to opowieść o losach tytułowej bohaterki, która jest córką pirata i księżniczki z wyspy Tortuga. Marinella wyrusza w podróż po Karaibach i Atlantyku w poszukiwaniu swojego ojca i swojej tożsamości. Seria składa się z 12 tomów, które ukazywały się od 1982 do 1994 roku.

Marinella to komiks pełen przygód, humoru i romansu. Zawiera elementy historyczne, fantastyczne i kryminalne. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i uroczych sag komiksowych we Włoszech, która cieszy się dużym powodzeniem wśród czytelników.

Aria

Aria to saga komiksowa autorstwa belgijskiego scenarzysty i rysownika Michela Weylanda. Jest to opowieść o przygodach tytułowej bohaterki, która jest wojowniczką z fantastycznego świata Akbar. Aria walczy ze złem, niesprawiedliwością i przeznaczeniem, spotykając po drodze różne postacie i stworzenia. Seria składa się z 40 tomów, które ukazują się od 1980 roku do dziś.

Aria to komiks pełen akcji, magii i erotyki. Zawiera elementy fantasy, science fiction i horroru. Jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych sag komiksowych w Belgii, która ma wiernych fanów na całym świecie.

Asterix i Obelix

Asterix i Obelix to saga komiksowa autorstwa francuskiego scenarzysty René Goscinny’ego i rysownika Alberta Uderzo. Jest to opowieść o przygodach dwóch niezłomnych Galów, którzy stawiają opór rzymskiej okupacji dzięki magicznemu napojowi, który daje im nadludzką siłę. Seria składa się z 38 tomów, które ukazują się od 1959 roku do dziś.

Asterix i Obelix to komiks pełen humoru, satyry i nawiązań do historii i kultury. Zawiera elementy fantastyczne, przygodowe i obyczajowe. Jest to jedna z najbardziej znanych i lubianych sag komiksowych na świecie, która została przetłumaczona na ponad 100 języków i zaadaptowana na filmy, gry i parki rozrywki.

Persepolis

Persepolis to saga komiksowa autorstwa irańskiej scenarzystki i rysowniczki Marjane Satrapi. Jest to autobiograficzna opowieść o życiu autorki w Iranie przed, w trakcie i po rewolucji islamskiej w 1979 roku. Seria składa się z 4 tomów, które ukazały się od 2000 do 2003 roku.

Persepolis to komiks pełen dramatu, refleksji i buntu. Zawiera elementy historyczne, polityczne i społeczne. Jest to jedna z najbardziej oryginalnych i poruszających sag komiksowych w historii, która została uznana za arcydzieło literatury graficznej i zaadaptowana na nagrodzony film animowany.

Miasto kamieni. Berlin. Tom 1 Jason Lutes

Miasto kamieni. Berlin. Tom 1 to pierwszy tom trylogii komiksowej autorstwa amerykańskiego scenarzysty i rysownika Jasona Lutesa. Jest to opowieść o życiu w Berlinie w latach 1928-1933, na tle upadku Republiki Weimarskiej i wzrostu nazizmu. Seria składa się z trzech tomów: Miasto kamieni, Miasto dymu i Miasto światła, które ukazywały się od 1996 do 2018 roku.

Miasto kamieni. Berlin. Tom 1 to komiks pełen realizmu, dramatu i historii. Zawiera elementy społeczne, polityczne i kulturowe. Jest to jedna z najbardziej ambitnych i docenianych sag komiksowych w historii, która została porównana do dzieł takich jak Maus Artura Spiegelmana czy Watchmen Alana Moore’a.

Komiksy o wiedźminie

Komiksy o wiedźminie to seria komiksów opartych na prozie Andrzeja Sapkowskiego o przygodach Geralta z Rivii, profesjonalnego zabójcy potworów. Komiksy są wydawane przez wydawnictwo Egmont od 2014 roku i są tworzone przez różnych polskich scenarzystów i rysowników, takich jak Paul Tobin, Piotr Kowalski, Bartosz Sztybor czy Marianna Strychowska. Seria składa się z ośmiu tomów, które przedstawiają zarówno nowe historie, jak i adaptacje opowiadań z cyklu o wiedźminie.

Komiksy o wiedźminie to komiksy pełne akcji, magii i humoru. Zawierają elementy fantasy, przygodowe i obyczajowe. Są to komiksy dla fanów uniwersum wiedźmina, którzy chcą poznać nowe przygody Geralta i jego przyjaciół. Komiksy cieszą się dużą popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Maus Artura Spiegelmana

Maus to saga komiksowa autorstwa amerykańskiego scenarzysty i rysownika Arta Spiegelmana. Jest to autobiograficzna opowieść o życiu jego ojca, Władka Spiegelmana, polskiego Żyda, który przeżył Holocaust. Seria składa się z dwóch tomów: Mój ojciec krwawi historią i I tu zaczęły się moje kłopoty, które ukazały się w latach 1986 i 1991.

Maus jest pełen realizmu, dramatu i historii. Zawiera elementy społeczne, polityczne i psychologiczne. Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych sag komiksowych w historii, która została uhonorowana Nagrodą Pulitzera w 1992 roku.  Wszystkie postacie w komiksie są przedstawione w formie zwierząt, które symbolizują ich narodowość. Żydzi są myszami, Niemcy są kotami, Polacy są świniami, a Amerykanie są psami. Jest to sposób na ukazanie dehumanizacji ofiar i sprawców Holocaustu oraz na stworzenie dystansu między czytelnikiem a przedstawionymi wydarzeniami.

Maus to komiks, który porusza trudne tematy, takie jak trauma, wina, tożsamość czy rodzina; pokazuje skutki Holocaustu zarówno na ocalałych, jak i na ich potomkach. Jest to komiks, który nie pozostawia obojętnym i zmusza do refleksji nad ludzką naturą i historią.

Jeśli interesujecie się komiksami, koniecznie sprawdźcie też artykuł o najlepszych komiksach czasów PRL-u.

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane