Kontrowersyjne mody do The Sims 4 – gra dla dorosłych?

Popularna seria gier symulacyjnych “The Sims” od dnia swojego wydania do dziś miała już całe mnóstwo wyjątkowych wypadków, w których udało jej się nas zaskoczyć. Czy tym razem twórcy nie posunęli się jednak odrobinę za daleko? Jakich scenariuszy możemy się spodziewać? Czy kontrowersyjne mody do “The Sims 4” są bezpieczne dla dzieci? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule! 

Zobacz: Gra w pieniążka – jak grać? Zasady. Uwaga na zdarte kostki

Kontrowersyjne mody do The Sims 4

The Sims to interaktywna gra o charakterze symulacyjnym, wydana w 2000 roku, dedykowana w głównej mierze najmłodszym uczestnikom cyfrowego świata. Za jej pośrednictwem gracze mogą tworzyć i kontrolować Simy, a także przyglądać się ich indywidualnym działaniom. W trakcie rozgrywki możemy stać się częścią wykreowanej samodzielnie rodziny, uczęszczać do pracy, budować i aranżować domy oraz wykonywać wszystkie codzienne czynności (między innymi: jedzenie, spanie czy toaleta). Mimo, że zarówno sama gra, jak i dostępne modyfikacje sprawiają dzieciom mnóstwo rozrywki i satysfakcji, trudno zaprzeczyć, że niektóre z elementów rozgrywki powinny skłonić rodziców do subtelnej refleksji. Do zaskakujących możliwości czwartej części z serii “The Sims” włączamy takie mody, jak: 

  • Extreme Violence – mod umożliwia zabijania i zadawania bólu zarówno stworzonym jak i spotkanym w trakcie rozrywki Simów na aż 40 różnych sposobów (między innymi: dotkliwe pobicie, duszenie), z wykorzystaniem takich narzędzi jak na przykład: broń palna oraz różnego rodzaju ostrza (w tym noże i siekiery). 
  • Basemental Drugs – mod wprowadza do gry rozmaite rodzaje narkotyków i udostępnia możliwość zostania dealerem (twórcy podkreślają jednak, że ich celem nie jest promowanie spożywania środków odurzających, a wręcz przeciwnie – gra ukazuje okrutne skutki zażywania narkotyków)
  • Life Tragedies – mod pozwala na doświadczenie w trakcie rozgrywki dramatycznych i trudnych wydarzeń, między innymi takich jak: śmiertelna choroba czy wypadek. Istnieje również ewentualność przeżycia ataku uzbrojonego złodzieja lub seryjnego mordercy, a także padnięcie ofiarą zastraszania. 
  • Life Drama – Life Drama to mod, który na 11 możliwych sposobów sprawia, że uczestnik rozgrywki zostaje zdradzony przez najbliższych. 
Źródło: Deligracy

Kontrowersyjne mody do “The Sims 4” to jednak nie tylko doświadczanie agresji, ale i nauki. Czy modyfikacje są bezpieczne? Odpowiadamy! 

Czy mody The Sims 4 są bezpieczne? I czym właściwie są? 

The Sims liczy obecnie (2023 r.) 6 części: wersję podstawową The Sims, MySims Kingdom, MySims Party, My Sims Racing, MySims Agents i MySims SkyHeroes. Każda z tych pozycji może być indywidualnie modyfikowana dzięki tzw. modom – modyfikacjom gry, które użytkownik może zakupić i samodzielnie wprowadzić do rozgrywki. Czy modyfikacje te są niebezpieczne dla dzieci? W przypadku niektórych z dodatków warto dostosować poziom realizmu, czas gry i liczbę modów do wieku gracza. Warto mieć na uwadze, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników twórcy zdecydowali się udostępnić graczom dodatek o nazwie Better Exceptions – mod ten troszczy się o stałe uaktualnianie nieaktualnych wersji rozgrywki, w związku z czym gra pozostaje zupełnie niegroźna dla graczy. 

Zobacz: Reality show – jakie były i są w Polsce?

Zalety czwartej części The Sims 

Mimo kontrowersyjnych modów do The Sims 4 absolutnie nie można podsumować rozgrywki jako szkodliwej. W trakcie dokonywania oceny serii nie wolno zapomnieć o jej najistotniejszych zaletach: 

  • poznanie “szarych odcieni świata” – niektóre z modyfikacji utożsamiają dzieci z trudnymi, często nieuniknionymi zdarzeniami i niebezpieczeństwami, jakich mogą doświadczyć, z którymi muszą poradzić sobie w świecie gry, dzięki czemu rozgrywka posiada wysoką wartość edukacyjną 
  • nauka obowiązkowości – kontrolowanie rodziny (a nawet pojedynczych postaci) zmusza gracza do przestrzegania licznych zasad i zaspokajania wszystkich potrzeb Simów (każdy z Simów może ulec chorobie lub nawet umrzeć, jeśli gracz odpowiednio o niego nie zadba)
  • rozwój kreatywności – gra udostępnia rozbudowany kreator tworzenia postaci i domów, co wpływa na znaczący progres w kreatywnym myśleniu

Podobnie zatem jak w większości przypadków: najlepszym rozwiązaniem w zachowaniu bezpieczeństwa jest zastosowanie zasady “złotego środka”! Życzymy miłej rozrywki! 

Ostatnio dodane
Powiązane