Gra w pieniążka – jak grać? Zasady. Uwaga na zdarte kostki

Gra w pieniążka to zabawa stara jak świat. Zanim dzieciaki zaczęły przesiadywać na szkolnych przerwach z telefonem albo konsolą do gier w rękach, grały w gry typu pieniążek, czy kapsle. Jak się gra w pieniążka? Poniżej przedstawiamy gra w pieniążka zasady i wyjaśniamy, czy możliwa jest gra w pieniążka samemu. Uprzedzamy też, że zdarte kostki gra w pieniążka to nie mit!

Gra w pieniążka w ostatnim czasie zrobiła się szalenie popularna na Tiktoku, gdzie młodzi ludzie chwalą się zdjęciami zdartych do krwi kostek. Jedni dziwią się, że można w to grać. W końcu niektóre fotografie mogą budzić odrazę, bo bywają drastyczne. Inni mają sporo funu ze wspólnej zabawy i nie widzą w niej niczego złego. Czy zdarte kostki gra w pieniążka to nowa moda wśród nastoletnich internautów? Bez wątpienia coś jest na rzeczy. 

Ty też nadal nie wiesz i ciągle szukasz: gra w pieniążka jak grać? Czytaj dalej: gra w pieniążka zasady. 

Jak się gra w pieniążka? Zasady

Do gry w pieniążka potrzebna jest jedna moneta – najlepiej o nominale 5 zł. Będzie się najlepiej kręcić. Poza tym z uwagi na to, że jest najgrubsza, wywoła spore obrażenia na dłoniach. W grę można grać w kilka osób, ale czasem zdarza się, że ktoś z nudów bawi się samodzielnie. Najlepiej grać przy stole, bo moneta będzie się dobrze kręcić, ale kiedyś zdarzało się, że dzieciaki grały w pieniążka na betonowym placu szkolnym. 

Pierwszy z zawodników ustawia monetę na krawędzi (na sztorc) i pstryka w nią palcami tak, by zaczęła się kręcić w kierunku pozostałych graczy. Ci muszą kolejno robić to samo, by moneta nie zatrzymała się i nie przewróciła. 

I tu pojawiają się rozbieżności na temat: gra w pieniążka jak grać. Jedne źródła podają, że zawodnik, który spowoduje zatrzymanie się monety, dostaje punkt karny. Kto zbierze ich najwięcej przegrywa. Drugie zaś mówią, że każdy komu nie uda się skutecznie wprowadzić monety w ruch, dostaje od współgraczy solidne bęcki. Musi postawić na stole pięść kostkami do dołu i pozostali strzelają w nie z całej siły tą monetą. To powoduje zdarcie naskórka do krwi. Boli i nie goi się łatwo. Mimo tego fanów gry nie brakuje. A zdarte kostki to dla sporej ich części symbol dobrej zabawy. Zdaje się, że publikacja w mediach społecznościowych zakrwawionych dłoni to dla wielu nic strasznego. Choć niektóre zdjęcia są drastyczne. 

Sami zdecydujcie, co wolicie. My tylko przedstawiamy, jak się gra w pieniążka i uprzedzamy, że czasem zdarte kostki gra w pieniążka powoduje. 

Gra w pieniążka samemu?

Z nudów można robić różne rzeczy. Wprowadzanie monety w ruch jest jedną z nich, więc jak najbardziej można grać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że gra w pieniążka samemu pozbawiona jest elementów rywalizacji. 

Można to jednak potraktować jako trening przed rozgrywką ze znajomymi. Gra w pieniążka samemu pozwoli podnieść umiejętności. 

Zdarte kostki – gra w pieniążka nie jest OK

Każdy, kto przystępuje do rywalizacji, wie, jak się gra w pieniążka. Ma świadomość tego, że gra w pieniążka zdarte kostki idą w parze. Jeśli rodzic widzi poranione dłonie dziecka, najpewniej obawia się, że zdołało ono się samookaleczyć. Lekarze też nie są zachwyceni tą zabawą. 

Wśród młodych ludzi panuje jednak pogląd, że w grze nie ma nic złego i nie zamierzają przestawać. W szkolnych murach najpewniej wszyscy poznają, czy jest gra w pieniążka zasady. 

Czy dla nastolatków gra w pieniążka jest wyrafinowaną i zawoalowaną formą przemocy? Sądząc po komentarzach w internecie, wielu ludzi nie widzi nic złego w zdzieraniu skóry do krwi. W internecie trafiliśmy na komentarze, z których wynika, że ci, którzy sporo grali po latach widzą ślady na swoich dłoniach. 

Po sieci krążą też zdjęcia opuchniętych zdartych kostek, które wymagały interwencji lekarskiej. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i w porę zrobić sobie przerwę od gry. 

Dziś każdy sprawdza: gra w pieniążka jak grać. Za kilka miesięcy najpewniej moda minie i pojawią się nowe, nie mniej nieroztropne zabawy wśród nastolatków. 

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane