Osoby z tzw. radiowym głosem mogą z niego skorzystać w celach zawodowych. Wymaga to jednak nauki i pracy, ale poświęcenie się temu może być ciekawą pasją i szansą na rozwój. Zarówno męski, jak i damski głos który słyszymy w radiu, filmach i bajkach, ma pewne cechy, dzięki którym chętniej słuchamy audycje i oglądamy nagrania filmowe. Głos lektorski cechuje się ciemną i głęboką barwą. Osoby nim obdarzone, wypowiedzi intonują w charakterystyczny sposób. Nie ma w nich skrajnych skoków wysokości, całość jest interwałowo zrównoważona, mowa ma większą energię i jest bez monotonii. Najczęściej głos radiowy jest głosem naturalnym. Kobieta i mężczyzna nim obdarzony może wykorzystać ten dar, rozwinąć swój talent i zaistnieć w branży filmowej i nagraniowej. Casting dubbing jest jedną z możliwości udziału w profesjonalnych nagraniach. Okazje na wykorzystanie głosu są różne, ale potrzebna jest nauka i zaangażowanie, oraz wiedza jak zostać aktorem dubbingowym.
Zobacz: Casting do „Ukrytej prawdy — jak wygląda i ile płacą?
Co to jest dubbing i jak wygląda praca aktora dubbingowego?
Dubbing jest funkcją wykonywaną przez aktora głosowego i jest to główne działanie w jego zawodzie. Powszechne kojarzenie dubbingu z opracowywaniem dialogów do filmów w innym języku nie wyczerpuje zakresu tej roli. Dubbinguje się też w programach telewizyjnych, reklamach, bajkach, filmach dokumentalnych i grach wideo. Polega to najczęściej na przekładaniu dialogów z języka angielskiego na polski. Oznacza podkładanie głosu do „czystych” bajek, filmów i programów. Kluczowy w zawodzie aktora dubbingowego jest warsztat aktorski i włożona praca. Każdy casting na dubbing z łatwością weryfikuje kandydatów. Aby oddać oryginalny charakter odgrywanych postaci, aktor musi kształcić swoje umiejętności, takie jak właściwa wymowa, odpowiednia dykcja, przyjemny w odbiorze głos i umiejętności aktorskie. Dubbingowcy pracują w studiach nagraniowych przy mikrofonie i ze słuchawkami, odczytując swoje sekwencje w scenariuszu. Jedną z dróg do otrzymywania ról jest casting dubbing do bajek i filmów dla doświadczonych aktorów głosowych.
Jak zostać aktorem dubbingowym?
Żeby dostać daną rolę, trzeba mieć za sobą casting na aktora dubbingowego. Aby zaistnieć w tej profesji nie trzeba ukończyć szkoły czy studiów aktorskich. Oczywiście jest to duże ułatwienie, bo aktor w trakcie nauki przygotowywany jest do operowania głosem w różnych rolach. Aby zająć się tym na poważnie, trzeba zakupić sprzęt nagraniowy, na którym można uczyć się i ćwiczyć umiejętności głosowe. Warto skorzystać też z kursów i warsztatów dubbingowych. Można nauczyć się na nich podstaw aktorstwa głosowego od profesjonalistów i zawodowych aktorów. Wyjaśnią oni, jak modulować głos, wyćwiczyć dobrą dykcję, zachowywać poprawność językową czy umiejętnie akcentować słowa. Zarobki w tej branży zależą od uczestnictwa w sesjach nagraniowych. Praca aktorów dubbingowych jest nieregularna, pensje wypłacane są za jeden dzień nagrań, lub za całość danego filmu. Płace zależne są też od doświadczenia i umiejętności aktora. By zacząć działać, dobrze jest rozważyć casting na dubbing.
Zobacz: The Voice Kids casting- jak zgłosić dziecko?
Jak można znaleźć casting do dubbingu?
W tym zawodzie konieczne są umiejętności i doświadczenie oraz portfolio, by otrzymywać role. Aktor dubbingowy ma casting lub stały kontrakt, aby wykonywać swój zawód. Należy cały czas trenować swoje zdolności, aby nie wypaść z formy. Casting na aktora dubbingowego może być stresujący, dlatego tym bardziej przystępując do niego, powinno się być przygotowanym. Podczas wyboru kandydata brane są pod uwagę jego podstawowe umiejętności aktorskie oraz cechy indywidualne, przydatne szczególnie do konkretnej roli. Casting dubbing może odbywać się w różny sposób, np. przez wyszukiwaniu w tzw. bazach kandydatów. Istnieją specjalne banki głosów do wykorzystania przez studia nagraniowe. Kandydat może też samodzielnie zgłosić się do studia z listem kreatywnym. Aktor dubbingowy casting wybiera we własnym zakresie na podstawie danej produkcji dźwiękowej, swoich możliwości i doświadczenia. Warto w tym zawodzie prowadzić jednoosobowa działalność gospodarczą, żeby samodzielnie wyszukiwać role. Casting dubbing do bajek i filmów ogłaszany może być też na stronach internetowych studiów nagraniowych, co warto regularnie śledzić. Osoby które zostały wybrane na podstawie aplikacji muszą zmierzyć się ze skomplikowanymi rolami. Grupa najlepszych znajdzie się w obsadzie danej realizacji.
Zobacz: „Zgłoś Remont” casting do programu — jak się dostać?