W dzisiejszych czasach media społecznościowe stały się jednym z głównych źródeł informacji dla ludzi na całym świecie. Szybkość, z jaką wiadomości się rozprzestrzeniają, jest nieporównywalna z żadnym innym medium. Niestety, ma to swoje minusy. Bowiem media społecznościowe i internet mają duży wpływ na szerzenie dezinformacji i generowanie plotek, również dotyczących rzekomej śmierci znanych osób. Ofiarami takich plotek były już przeróżne rozpoznawalne osoby.
Jakiś czas temu internauci, zwłaszcza zainteresowani sprawami Kościoła katolickiego, zaczęli zastanawiać się czy to prawda, że biskup Kasyna nie żyje. Oczywiście to nieprawda, to kolejna plotka niemająca nic wspólnego z rzeczywistością.
Zobacz: Jerzy Stuhr nie żyje – czy to prawda?
Biskup Kasyna nie żyje?
Zacznijmy od tego, kim jest bohater tego artykułu. Biskup Ryszard Kasyna urodził się 28 września 1957 roku, w mieście Nowy Staw w województwie pomorskim. Jest duchownym rzymskokatolickim. 27 października 2012 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI na biskupa diecezjalnego diecezji pelplińskiej i funkcję tę sprawuje do dziś. Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej. W herbie biskupim zawarł słowa „W prawdzie i miłości”, które pochodzą z Drugiego Listu św. Jana Apostoła. Jest doktorem obojga praw, czyli posiada stopień naukowy doktora w zakresie zarówno prawa kanonicznego, jak i prawa świeckiego.
Na szczęście wieści o rzekomej śmierci biskupa Ryszarda Kasyny okazały się fałszywe. Osoby, które publikują tego typu nieprawdziwe informacje, często posługują się szokującymi nagłówkami, np. „Biskup Kasyna nie żyje”, by przyciągnąć uwagę internautów i zwiększyć ruch na swoich stronach internetowych. Są to bardzo nieetyczne praktyki. Prowadzi to do poważnych konsekwencji, które mogą realnie wpływać na życie ludzi, zwłaszcza rodziny, przyjaciół i znajomych uśmierconej internetowo osoby. Przykładowo, kiedy plotka o śmierci danej osoby jest rozpowszechniana w internecie, jej bliscy mogą otrzymywać liczne telefony i wiadomości z kondolencjami, co może spowodować ogromny szok i być traumatyczne. Na pewno nie jest miło również przeczytać taki nagłówek samemu o sobie.
Przy okazji tego tematu należy wspomnieć, iż cyberprzestępcy działają na różne sposoby, wymyślając coraz to nowe oszustwa internetowe. Potrafią być przy tym naprawdę zuchwali. Oszuści działają np. poprzez zainstalowanie złośliwego oprogramowania na komputerze nieuważnego użytkownika internetu. Wykorzystują do tego m.in. fałszywe artykuły, w których sugerują, że znana osoba zmarła, a dołączone czarno-białe zdjęcie ma dodatkowo podkreślić dramatyzm sytuacji. Kliknięcie w taki nagłówek skutkuje natychmiastowym zainstalowaniem na komputerze wirusa, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak np. wyczyszczenie naszego konta bankowego.
Jak można ustrzec się przed oszustwami internetowymi związanymi z fałszywymi artykułami o śmierci znanych postaci? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i nie ufać nagłówkom, które są szokujące lub niespotykane. Zawsze należy sprawdzić źródło informacji i upewnić się, że artykuł pochodzi z wiarygodnego źródła. Zamiast klikać w podejrzany link warto skorzystać z wyszukiwarki i wpisać frazę, która nas interesuje, np. „Czy to prawda, że biskup Kasyna nie żyje?”. Jeśli śmierć znanej osoby będzie potwierdzona, na pewno popularne media napiszą o tym. W przypadku wątpliwości, lepiej zrezygnować z czytania publikacji, niż narażać się na ryzyko utraty pieniędzy. Ochrona naszego komputera i danych osobistych jest kluczowa, a ostrożność w internecie może uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
A biskupowi Kasynie życzymy dużo zdrowia i spokoju.