Wiele osób ma świadomość, że staż jest nie tylko formą zarobku, ale także nauką nowego zawodu. Ten rodzaj aktywizacji często kojarzony jest jednak z niewielkimi zarobkami i pracą na niekorzystnych warunkach. Poniżej opisane zostały szczegóły stażu, praktyczne wskazówki oraz wysokość wynagrodzenia, które można z niego otrzymać.
Jak działają staże?
Wszystkie formy aktywności zawodowej niosą za sobą wiele korzyści. Bez względu na to, czy szukamy pierwszej pracy czy zmieniamy zawód, warto skorzystać z możliwości, jakie daje odbycie stażu. Ta forma aktywności zawodowej wciąż zyskuje na popularności – nie tylko wśród polskich, ale również zagranicznych firm. Staż może być więc świetną okazją do początku budowania przyszłej kariery. Warto jednak zaznaczyć, że staż nie jest synonimem zatrudnienia, mimo że w większości przypadków należy się za jego odbywanie wynagrodzenie.
Staż pozwala przede wszystkim poznać różne działy funkcjonujące w firmie. Dzięki temu, młody pracownik poznaje sposób działania całego przedsiębiorstwa. Umożliwia to pełniejsze zrozumienie obowiązków wykonywanych przez inne osoby w organizacji. Stażysta ma też dzięki temu szansę przetestować i zaktualizować swoje umiejętności oraz dostosować je do wykonywanej pracy.
Oferty pracy dla stażystów
Bardzo często staż kojarzy się nam wyłącznie z Urzędem Pracy, jednak nie tylko ta instytucja jest organizatorem omawianej formy aktywności zawodowej. Staży szukać można zarówno w Urzędzie Pracy, jak i we własnym zakresie. Jeżeli jesteśmy zainteresowani stażem jeszcze podczas studiów, warto zapoznać się z ofertami przygotowanymi przez Biuro Karier uczelni. Wiele uniwersytetów i szkół wyższych nawiązuje współpracę z firmami, aby pomóc swoim absolwentom w początkach kariery zawodowej.
Inny sposób na znalezienie ciekawych propozycji stażu to przeglądanie ofert na serwisach ogłoszeniowych oraz w prasie branżowej. Dzięki temu, osoby zainteresowane mogą skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem danego podmiotu, a także nie są zależne od pośredników, którzy pobierają część wynagrodzenia na swoją prowizję.
Zarobki na stażu
Wynagrodzenie podczas odbywania stażu nie jest obowiązkowe, przez co wielu studentów korzysta z tej formy aktywności tylko w celu zdobycia doświadczenia przydatnego później w tworzeniu CV. Większość ludzi uważa jednak, że staże powinny być wynagradzane, aby uniknąć zatrudniania przez firmy stażystów celem uzyskania taniej siły roboczej. Komisja Europejska powołała jednak dokument, mający na celu zwalczenie tego problemu. Na jego podstawie, staż trwający powyżej jednego miesiąca, powinien być płatny, a firma poza zarobkiem, powinna zapewnić stażyście zwrot kosztów dojazdów. Niestety wiele przedsiębiorstw wciąż nie stosuje się do tych zaleceń i praktykuje darmowe staże.
Jeżeli jednak staż jest płatny, największe stawki oferują firmy z branży IT oraz e-commerce. Na podium znajduje się również branża ubezpieczeń, marketing czy nowe media. Ponad połowa osób odbywających staż w firmach z wymienionych branż, deklaruje zarobki miesięczne w wysokości ponad 3000 zł netto.
Jeżeli zdecydujemy się na staż z Urzędu Pracy, będzie nam przysługiwało tzw. stypendium stażowe, wynoszące 120% zasiłku dla bezrobotnych. Może być ono finansowane przez Unię Europejską, z wykorzystaniem środków z Funduszu Pracy. W 2023 roku, stypendium stażowe wynosi około 1800 zł.
Dla kogo staż będzie dobrym rozwiązaniem?
Staż będzie świetnym rozwiązaniem nie tylko dla osób szukających pierwszej pracy, ale również dla tych, którzy chcą się przebranżowić. Osoby bezrobotne powinny zarejestrować się w Urzędzie Pracy, dzięki czemu uzyskają szczegółowe informacje o szansach na odbycie stażu. W trakcie jego realizacji, będą mogły także liczyć na stypendium stażowe.
Odbycie stażu jest też dobrym rozwiązaniem dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć pierwsze doświadczenie w swojej branży. Po zakończonym stażu, będą mieli szansę zdobyć zatrudnienie na pełen etat w firmie, której struktury oraz zakres obowiązków będą już mu dobrze znane.
Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl