Jak polscy sportowcy podbijają świat? Przegląd największych osiągnięć w ostatnich latach

Polski sport to nie tylko piłka nożna i siatkówka. To także wiele innych dyscyplin, w których nasi reprezentanci odnoszą sukcesy na międzynarodowej arenie. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym i najbardziej spektakularnym osiągnięciom polskich sportowców w ostatnich latach. Zobaczymy, kim są i co zdobyli nasi mistrzowie, jak wypadają w porównaniu z innymi krajami i regionami świata, jakie są historie i anegdoty związane z polskim sportem, jakie są trendy i perspektywy na przyszłość, oraz jak polski sport wpływa na historię i kulturę naszego kraju. Zapraszamy do lektury!

Polska na olimpiadach

Igrzyska olimpijskie to najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza sportowa na świecie. Co cztery lata, najlepsi sportowcy z ponad 200 krajów rywalizują ze sobą w ponad 30 dyscyplinach, walcząc o złote, srebrne i brązowe medale. Polska uczestniczy w igrzyskach olimpijskich od 1924 roku, zarówno w letnich, jak i zimowych edycjach. Jakie są największe osiągnięcia polskich sportowców na olimpiadach?

Liczba i rodzaje medali

Polska zdobyła łącznie 306 medali na igrzyskach olimpijskich, z czego 74 złote, 92 srebrne i 140 brązowych. Jest to 21. wynik na świecie pod względem liczby medali. Najwięcej medali Polska zdobyła na letnich igrzyskach – 291, z czego 68 złotych, 83 srebrnych i 140 brązowych. Na zimowych igrzyskach Polska zdobyła 15 medali, z czego 6 złotych, 7 srebrnych i 2 brązowe.

Najwięcej medali Polska zdobyła w następujących dyscyplinach:

 • Lekkoatletyka – 82 medale, z czego 30 złotych, 31 srebrnych i 21 brązowych
 • Podnoszenie ciężarów – 34 medale, z czego 7 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych
 • Boks – 29 medali, z czego 8 złotych, 9 srebrnych i 12 brązowych
 • Kajakarstwo – 27 medale, z czego 11 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych
 • Zapasy – 26 medali, z czego 9 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych

Najwięcej medali na jednych igrzyskach Polska zdobyła w 1976 roku w Montrealu – 26 medali, z czego 7 złotych, 6 srebrnych i 13 brązowych. Najwięcej złotych medali na jednych igrzyskach Polska zdobyła w 1996 roku w Atlancie – 7 medali, z czego 7 złotych, 5 srebrnych i 5 brązowych.

Najbardziej utytułowani i znani olimpijczycy z Polski

Wśród polskich sportowców, którzy zdobyli medale na igrzyskach olimpijskich, wyróżniają się następujące postaci:

 • Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w chodzie sportowym, zdobywca 4 złotych medali na igrzyskach olimpijskich w 1996, 2000 i 2004 roku, rekordzista świata i Europy w chodzie na 50 km
 • Irena Szewińska – siedmiokrotna medalistka olimpijska i dziesięciokrotna medalistka mistrzostw świata w lekkoatletyce, zdobywczyni 3 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych medali na igrzyskach olimpijskich w 1964, 1968 i 1976 roku, rekordzistka świata i Europy w biegu na 100 m, 200 m i 400 m, pierwsza kobieta, która przebiegła 200 m poniżej 22 sekund
 • Kamil Stoch – trzykrotny mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich, zdobywca 3 złotych medali na igrzyskach olimpijskich w 2014 i 2018 roku, zwycięzca Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni i Pucharu Świata w lotach narciarskich, rekordzista Polski w długości skoku – 251,5 m
 • Justyna Kowalczyk – dwukrotna mistrzyni olimpijska i czterokrotna mistrzyni świata w biegach narciarskich, zdobywczyni 2 złotych i 2 srebrnych medali na igrzyskach olimpijskich w 2010 i 2014 roku, czterokrotna zwyciężczyni Tour de Ski, rekordzistka Polski pod względem liczby zwycięstw w Pucharze Świata
 • Anita Włodarczyk – dwukrotna mistrzyni olimpijska i czterokrotna mistrzyni świata w rzucie młotem, zdobywczyni 2 złotych medali na igrzyskach olimpijskich w 2012 i 2016 roku, rekordzistka świata i Europy w rzucie młotem, pierwsza i jedyna kobieta, która rzuciła młotem ponad 80 m

Najciekawsze i najbardziej emocjonujące występy polskich reprezentantów na olimpiadach

Polski sport na igrzyskach olimpijskich to nie tylko medale, ale także wiele niezapomnianych i wzruszających chwil. Oto niektóre z nich:

 • Wojciech Fortuna – skoczek narciarski, który w 1972 roku w Sapporo zdobył złoty medal w skoku na dużej skoczni, pokonując faworytów z NRD i ZSRR. Był to pierwszy i jedyny medal olimpijski w skokach narciarskich dla Polski do 2014 roku. Fortuna wygrał konkurs dzięki sprytnemu wykorzystaniu wiatru, który zmieniał się podczas zawodów. Jego skok na odległość 111 m był o 10 m dłuższy niż drugiego zawodnika.
 • Władysław Kozakiewicz – tyczkarz, który w 1980 roku w Moskwie zdobył złoty medal i ustanowił nowy rekord świata – 5,78 m. Był to wielki sukces dla Polski, która była jednym z nielicznych krajów, które nie zbojkotowały igrzysk z powodu inwazji ZSRR na Afganistan. Kozakiewicz po swoim zwycięskim skoku pokazał gest Kozakiewicza, czyli uniesienie ręki ze zgiętym w łokciu przedramieniem i wyprostowanym środkowym palcem, co było obrazoburczym gestem w kierunku radzieckiej publiczności i władz. Gest ten stał się symbolem polskiego oporu i ducha sportowego. Ten słynny gest był symbolem sprzeciwu wobec ZSRR;  wywołał oburzenie władz radzieckich, które domagały się odebrania Kozakiewiczowi medalu, ale nie udało im się to.
 • Teresa Sukniewicz-Kleiber – lekkoatletka, która w 1984 roku w Los Angeles zdobyła srebrny medal w biegu na 3000 m, ustanawiając nowy rekord Europy – 8:42,74. Był to pierwszy medal olimpijski dla polskiej kobiecej lekkoatletyki. Sukniewicz-Kleiber była jedną z niewielu polskich sportowców, którzy nie zbojkotowali igrzysk z powodu nacisków ZSRR. Jej medal był o tyle zaskakujący, że była ona matką trójki dzieci i miała już 32 lata.
 • Mateusz Kusznierewicz – żeglarz, który w 1996 roku w Atlancie zdobył złoty medal w klasie Finn, pokonując faworytów z Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. Był to pierwszy medal olimpijski dla polskiego żeglarstwa. Kusznierewicz wygrał konkurs dzięki doskonałej taktyce i umiejętności dostosowania się do warunków wiatrowych. Jego zwycięstwo było o tyle cenne, że odbyło się w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, co uczcił na mecie podnosząc biało-czerwoną flagę.
 • Adam Małysz – skoczek narciarski, który w 2002 roku w Salt Lake City zdobył dwa srebrne medale w skokach na normalnej i dużej skoczni, przegrywając tylko z niepokonanym Szwissem Simonem Ammannem. Były to pierwsze medale olimpijskie dla polskich skoczków narciarskich od 30 lat. Małysz był wtedy na szczycie swojej kariery, będąc czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata i trzykrotnym mistrzem świata. Jego skoki były pełne elegancji i harmonii, a jego popularność była tak wielka, że zyskał przydomek Orzeł z Wisły.
 • Tomasz Majewski – kulomiot, który w 2008 roku w Pekinie zdobył złoty medal w pchnięciu kulą, ustanawiając nowy rekord olimpijski – 21,51 m. Był to pierwszy medal olimpijski dla polskiego kulomiotu i pierwszy złoty medal dla Polski na tych igrzyskach. Majewski pokonał faworytów z USA i Białorusi, pokazując niesamowitą siłę i precyzję. Cztery lata później, w 2012 roku w Londynie, Majewski obronił tytuł mistrza olimpijskiego, będąc pierwszym kulomiotem, który dokonał tego wyczynu od 1956 roku.

Porównanie wyników Polski z innymi krajami i regionami świata

Polska jest jednym z najbardziej utytułowanych i szanowanych krajów na igrzyskach olimpijskich. Nie tylko zdobywa wiele medali, ale także reprezentuje wysoki poziom sportowy, fair play i patriotyzm. Jak Polska wypada na tle innych krajów i regionów świata?

 • Europa – Polska jest szóstym krajem w Europie pod względem liczby medali olimpijskich, ustępując tylko Rosji, Niemcom, Wielkiej Brytanii, Francji i Włochom. Polska jest także czwartym krajem w Europie pod względem liczby złotych medali olimpijskich, ustępując tylko Rosji, Niemcom i Wielkiej Brytanii. Polska jest liderem w Europie w niektórych dyscyplinach, takich jak kajakarstwo, zapasy i rzut młotem.
 • Ameryka Północna – Polska jest czternastym krajem w Ameryce Północnej pod względem liczby medali olimpijskich, ustępując tylko USA, Kanadzie, Kubie, Meksykowi, Jamajce, Brazylii, Argentynie, Kolumbii, Wenezueli, Dominikanie, Portoryko, Trynidadowi i Tobago i Chile. Polska jest także dziewiątym krajem w Ameryce Północnej pod względem liczby złotych medali olimpijskich, ustępując tylko USA, Kanadzie, Kubie, Jamajce, Brazylii, Argentynie, Meksykowi i Dominikanie. Polska jest liderem w Ameryce Północnej w niektórych dyscyplinach, takich jak lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów i boks.
 • Azja – Polska jest ósmy krajem w Azji pod względem liczby medali olimpijskich, ustępując tylko Chinom, Japonii, Korei Południowej, Indiom, Iranowi, Kazachstanowi i Uzbekistanowi. Polska jest także szóstym krajem w Azji pod względem liczby złotych medali olimpijskich, ustępując tylko Chinom, Japonii, Korei Południowej, Indiom i Iranowi. Polska jest liderem w Azji w niektórych dyscyplinach, takich jak żeglarstwo, skoki narciarskie i biegi narciarskie.
 • Afryka – Polska jest drugim krajem w Afryce pod względem liczby medali olimpijskich, ustępując tylko Kenii. Polska jest także drugim krajem w Afryce pod względem liczby złotych medali olimpijskich, ustępując tylko Etiopii. Polska jest liderem w Afryce w niektórych dyscyplinach, takich jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka.
 • Australia i Oceania – Polska jest czwartym krajem w Australii i Oceanii pod względem liczby medali olimpijskich, ustępując tylko Australii, Nowej Zelandii i Fidżi. Polska jest także czwartym krajem w Australii i Oceanii pod względem liczby złotych medali olimpijskich, ustępując tylko Australii, Nowej Zelandii i Fidżi. Polska jest liderem w Australii i Oceanii w niektórych dyscyplinach, takich jak szermierka, kolarstwo i judo.

Polska w mistrzostw – pamietajmy o tych sportowcach

 • Janusz Kusociński – lekkoatleta, który w 1932 roku w Los Angeles zdobył złoty medal w biegu na 10 000 m, ustanawiając nowy rekord olimpijski – 30:11,4. Był to pierwszy medal olimpijski dla Polski w lekkoatletyce. Kusociński był także aktywnym uczestnikiem ruchu oporu podczas II wojny światowej i został zamordowany przez Niemców w 1940 roku w Palmirach.
 • Teresa Sukniewicz-Kleiber – lekkoatletka, która w 1976 roku w Montrealu zdobyła srebrny medal w biegu na 1500 m, ustanawiając nowy rekord Europy – 4:02,68. Był to pierwszy medal olimpijski dla polskiej kobiety w biegu na średnim dystansie. Sukniewicz-Kleiber była także matką Justyny Kowalczyk, mistrzyni olimpijskiej w biegach narciarskich, co czyni je jedyną parą matka-córka, która zdobyła medale olimpijskie w różnych dyscyplinach.
 • Adam Małysz – skoczek narciarski, który w 2002 roku w Salt Lake City zdobył dwa srebrne medale w skokach na normalnej i dużej skoczni, przegrywając tylko z Finem Simonem Ammannem. Był to wielki powrót Małysza po kilku latach słabszej formy i początek jego dominacji w skokach narciarskich. Małysz zdobył także dwa brązowe medale na igrzyskach olimpijskich w 2010 roku w Vancouver, stając się najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem narciarskim w historii.
 • Agnieszka Radwańska – tenisistka, która w 2012 roku w Londynie zdobyła srebrny medal w singlu, przegrywając tylko z Amerykanką Serena Williams. Był to pierwszy i jedyny medal olimpijski dla Polski w tenisie. Radwańska była także pierwszą polską tenisistką, która osiągnęła finał turnieju wielkoszlemowego (Wimbledon 2012) i zajęła drugie miejsce w rankingu WTA.

Porównanie wyników Polski z innymi krajami i regionami świata

Polska jest jednym z najbardziej utytułowanych i szanowanych krajów na igrzyskach olimpijskich. W porównaniu z innymi krajami i regionami świata, Polska zajmuje wysokie miejsca pod względem liczby i jakości medali, a także pod względem różnorodności dyscyplin, w których się wyróżnia. Oto niektóre ciekawe fakty i statystyki dotyczące polskiego sportu na olimpiadach:

 • Polska jest najlepszym krajem na świecie pod względem liczby medali olimpijskich na milion mieszkańców – 7,9 medali. Na drugim miejscu jest Węgry – 7,8 medali, a na trzecim miejscu Jamajka – 7,2 medali.
 • Polska jest czwartym krajem na świecie pod względem liczby złotych medali olimpijskich na milion mieszkańców – 1,9 medalu. Na pierwszym miejscu jest Liechtenstein – 3,0 medale, na drugim miejscu Bahamy – 2,8 medali, a na trzecim miejscu Jamajka – 2,6 medali.
 • Polska jest drugim krajem w Europie pod względem liczby medali olimpijskich zdobytych w XXI wieku – 69 medali. Na pierwszym miejscu jest Wielka Brytania – 185 medali, a na trzecim miejscu Niemcy – 66 medali.
 • Polska jest trzecim krajem w Europie pod względem liczby złotych medali olimpijskich zdobytych w XXI wieku – 23 medale. Na pierwszym miejscu jest Wielka Brytania – 63 medale, a na drugim miejscu Niemcy – 29 medali.
 • Polska jest jedynym krajem na świecie, który zdobył medale olimpijskie we wszystkich pięciu dyscyplinach siłowych – podnoszeniu ciężarów, zapasach, judo, boksie i sztangach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 104 medale, z czego 31 złotych, 38 srebrnych i 35 brązowych.
 • Polska jest jednym z sześciu krajów na świecie, który zdobył medale olimpijskie we wszystkich czterech dyscyplinach kajakarskich – kajakarstwie klasycznym, kajakarstwie górskim, kajakarstwie na spokojnych wodach i kajakarstwie na falach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 27 medali, z czego 11 złotych, 7 srebrnych i 9 brązowych.

Polska w mistrzostwach świata i Europy

Igrzyska olimpijskie to nie jedyna okazja dla polskich sportowców, aby pokazać swoje umiejętności i zdobywać medale. Co dwa lata, odbywają się także mistrzostwa świata i Europy w różnych dyscyplinach, które są równie ważne i prestiżowe. Jakie są największe osiągnięcia polskich sportowców na mistrzostwach świata i Europy?

Liczba i rodzaje medali

Polska zdobyła łącznie 1407 medali na mistrzostwach świata i Europy, z czego 403 złote, 433 srebrne i 571 brązowych. Jest to 12. wynik na świecie pod względem liczby medali. Najwięcej medali Polska zdobyła na mistrzostwach świata – 791, z czego 222 złotych, 247 srebrnych i 322 brązowych. Na mistrzostwach Europy Polska zdobyła 616 medali, z czego 181 złotych, 186 srebrnych i 249 brązowych.

Najwięcej medali Polska zdobyła w następujących dyscyplinach:

 • Lekkoatletyka – 323 medale, z czego 106 złotych, 107 srebrnych i 110 brązowych
 • Kajakarstwo – 197 medali, z czego 72 złotych, 57 srebrnych i 68 brązowych
 • Podnoszenie ciężarów – 153 medale, z czego 41 złotych, 51 srebrnych i 61 brązowych
 • Zapasy – 140 medali, z czego 43 złotych, 40 srebrnych i 57 brązowych
 • Boks – 136 medali, z czego 34 złotych, 38 srebrnych i 64 brązowych

Najwięcej medali na jednych mistrzostwach świata i Europy Polska zdobyła w 2014 roku54 medale, z czego 18 złotych, 16 srebrnych i 20 brązowych. Najwięcej złotych medali na jednych mistrzostwach świata i Europy Polska zdobyła w 2015 roku19 medali, z czego 19 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych.

Najbardziej utytułowani i znani mistrzowie z Polski

Wśród polskich sportowców, którzy zdobyli medale na mistrzostwach świata i Europy, wyróżniają się następujące postaci:

 • Tomasz Majewski – czterokrotny mistrz świata i trzykrotny mistrz Europy w pchnięciu kulą, zdobywca 7 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych medali na mistrzostwach świata i Europy, dwukrotny mistrz olimpijski, rekordzista Polski w pchnięciu kulą – 21,95 m
 • Magdalena Neuner – dziesięciokrotna mistrzyni świata i pięciokrotna mistrzyni Europy w biathlonie, zdobywczyni 15 złotych, 4 srebrnych i 1 brązowego medalu na mistrzostwach świata i Europy, dwukrotna mistrzyni olimpijska, rekordzistka świata pod względem liczby zwycięstw w Pucharze Świata – 34
 • Mateusz Kusznierewicz – pięciokrotny mistrz świata i siedmiokrotny mistrz Europy w żeglarstwie, zdobywca 12 złotych, 3 srebrnych i 3 brązowych medali na mistrzostwach świata i Europy, mistrz olimpijski i brązowy medalista olimpijski, rekordzista Polski pod względem liczby medali na igrzyskach olimpijskich w żeglarstwie – 2
 • Maja Włoszczowska – czterokrotna mistrzyni świata i siedmiokrotna mistrzyni Europy w kolarstwie górskim, zdobywczyni 11 złotych, 4 srebrnych i 2 brązowych medali na mistrzostwach świata i Europy, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, rekordzistka Polski pod względem liczby medali na igrzyskach olimpijskich w kolarstwie – 2
 • Krzysztof Hołowczyc – trzykrotny mistrz Europy i dwukrotny wicemistrz świata w rajdach samochodowych, zdobywca 5 złotych, 2 srebrnych i 1 brązowego medalu na mistrzostwach świata i Europy, trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar w kategorii samochodów, rekordzista Polski pod względem liczby zwycięstw w rajdach – 42

Najciekawsze i najbardziej emocjonujące występy polskich reprezentantów na mistrzostwach

Polski sport na mistrzostwach świata i Europy to nie tylko medale, ale także wiele niezapomnianych i wzruszających chwil. Oto niektóre z nich:

 • Polska drużyna siatkarska – która w 2014 roku w Katowicach zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w siatkówce, pokonując w finale Brazylię 3:1. Był to drugi tytuł mistrzowski dla Polski po 1974 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Stephane’a Antigę, zachwyciła kibiców swoją grą, pasją i charakterem. W półfinale pokonała Niemcy 3:1, a wcześniej w ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowała Rosję 3:2, odwracając losy meczu po przegranym tie-breaku. Na trybunach stadionu Spodek zasiadło ponad 12 tysięcy kibiców, którzy dopingowali polskich siatkarzy i świętowali z nimi historyczne zwycięstwo.
 • Kamil Stoch – który w 2017 roku w Lahti zdobył trzy złote medale na mistrzostwach świata w skokach narciarskich, stając się pierwszym skoczkiem w historii, który wygrał wszystkie trzy konkurencje indywidualne na jednych mistrzostwach. Stoch triumfował na normalnej i dużej skoczni, a także w konkursie lotów narciarskich, pokonując swoich rywali z dużą przewagą. Stoch został także mistrzem świata w drużynie mieszanej, zdobywając czwarty złoty medal na tych mistrzostwach. Stoch potwierdził tym samym swoją pozycję jako najlepszego skoczka na świecie i jednego z największych sportowców w historii Polski.
 • Justyna Kowalczyk – która w 2013 roku w Val di Fiemme zdobyła cztery złote medale na mistrzostwach świata w biegach narciarskich, stając się pierwszą biegaczką w historii, która wygrała wszystkie cztery konkurencje indywidualne na jednych mistrzostwach. Kowalczyk zwyciężyła w sprincie, biegu na 10 km, biegu łączonym i biegu na 30 km, pokazując swoją klasę i determinację. Kowalczyk została także wicemistrzynią świata w sztafecie, zdobywając piąty medal na tych mistrzostwach. Kowalczyk ustanowiła tym samym rekord pod względem liczby medali zdobytych przez polskiego sportowca na jednych mistrzostwach świata – 5.
 • Polska drużyna piłkarska – która w 2016 roku we Francji zdobyła ćwierćfinał na mistrzostwach Europy w piłce nożnej, osiągając swój najlepszy wynik w historii. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Adama Nawałkę, zaskoczyła wszystkich swoją grą, dyscypliną i ambicją. W fazie grupowej pokonała Irlandię Północną 1:0, zremisowała z Niemcami 0:0 i zremisowała z Ukrainą 1:0, zajmując drugie miejsce w grupie. W 1/8 finału pokonała Szwajcarię 5:4 po rzutach karnych, po dramatycznym meczu, który zakończył się remisem 1:1. W ćwierćfinale przegrała z Portugalią 3:5 po rzutach karnych, po kolejnym remisie 1:1. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Robert Lewandowski, który strzelił dwa gole i był jednym z najlepszych piłkarzy turnieju.
 • Anita Włodarczyk – która w 2017 roku w Londynie zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w rzucie młotem, ustanawiając nowy rekord świata – 82,98 m. Był to czwarty tytuł mistrzowski dla Włodarczyk, która jest niekwestionowaną królową rzutu młotem. Włodarczyk pokonała swoje rywalki z ogromną przewagą, a jej rzut był o ponad 11 m dłuższy niż drugiej zawodniczki. Włodarczyk jest pierwszą i jedyną kobietą, która rzuciła młotem ponad 80 m, a także rekordzistką pod względem liczby złotych medali zdobytych przez polskiego sportowca na mistrzostwach świata – 4.

Porównanie wyników Polski z innymi krajami i regionami świata

Polska jest jednym z najbardziej utytułowanych i szanowanych krajów na mistrzostwach świata i Europy. W porównaniu z innymi krajami i regionami świata, Polska zajmuje wysokie miejsca pod względem liczby i jakości medali, a także pod względem różnorodności dyscyplin, w których się wyróżnia. Oto niektóre ciekawe fakty i statystyki dotyczące polskiego sportu na mistrzostwach:

 • Polska jest najlepszym krajem na świecie pod względem liczby medali mistrzostw świata i Europy na milion mieszkańców – 36,3 medali. Na drugim miejscu jest Węgry – 35,9 medali, a na trzecim miejscu Słowenia – 34,8 medali.
 • Polska jest czwartym krajem na świecie pod względem liczby złotych medali mistrzostw świata i Europy na milion mieszkańców – 10,4 medalu. Na pierwszym miejscu jest Liechtenstein – 14,9 medali, na drugim miejscu Słowenia – 12,2 medali, a na trzecim miejscu Węgry – 11,9 medali.
 • Polska jest drugim krajem w Europie pod względem liczby medali mistrzostw świata i Europy zdobytych w XXI wieku – 530 medali. Na pierwszym miejscu jest Niemcy – 1010 medali, a na trzecim miejscu Rosja – 507 medali.
 • Polska jest trzecim krajem w Europie pod względem liczby złotych medali mistrzostw świata i Europy zdobytych w XXI wieku – 153 medale. Na pierwszym miejscu jest Niemcy – 316 medali, a na drugim miejscu Rosja – 165 medali.
 • Polska jest jedynym krajem na świecie, który zdobył medale mistrzostw świata i Europy we wszystkich pięciu dyscyplinach siłowych – podnoszeniu ciężarów, zapasach, judo, boksie i sztangach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 472 medale, z czego 131 złotych, 176 srebrnych i 165 brązowych.
 • Polska jest jednym z sześciu krajów na świecie, który zdobył medale mistrzostw świata i Europy we wszystkich czterech dyscyplinach kajakarskich – kajakarstwie klasycznym, kajakarstwie górskim, kajakarstwie na spokojnych wodach i kajakarstwie na falach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 197 medali, z czego 72 złotych, 57 srebrnych i 68 brązowych.

Polska w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych

Mistrzostwa świata i Europy to nie jedyna okazja dla polskich sportowców, aby pokazać swoje umiejętności i zdobywać medale. Co roku, odbywają się także inne ważne imprezy i zawody sportowe, które są równie ważne i prestiżowe. Jakie są największe osiągnięcia polskich sportowców w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych?

Liczba i rodzaje nagród i wyróżnień

Polska zdobyła łącznie 1138 nagród i wyróżnień w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych, z czego 358 złotych, 373 srebrnych i 407 brązowych. Jest to 14. wynik na świecie pod względem liczby nagród i wyróżnień. Najwięcej nagród i wyróżnień Polska zdobyła w następujących imprezach i zawodach:

 • Puchar Świata – 315 nagród i wyróżnień, z czego 103 złote, 104 srebrne i 108 brązowe
 • Grand Prix – 211 nagród i wyróżnień, z czego 69 złote, 72 srebrne i 70 brązowe
 • Liga Światowa – 176 nagród i wyróżnień, z czego 58 złote, 59 srebrne i 59 brązowe
 • Turniej Czterech Skoczni – 97 nagród i wyróżnień, z czego 32 złote, 32 srebrne i 33 brązowe
 • Tour de Ski – 96 nagród i wyróżnień, z czego 32 złote, 32 srebrne i 32 brązowe

Najwięcej nagród i wyróżnień na jednej imprezie lub zawodach Polska zdobyła w 2018 roku54 nagród i wyróżnień, z czego 18 złotych, 18 srebrnych i 18 brązowych. Najwięcej złotych nagród i wyróżnień na jednej imprezie lub zawodach Polska zdobyła w 2015 roku19 nagród i wyróżnień, z czego 19 złotych, 9 srebrnych i 11 brązowych.

Najbardziej utytułowani i znani zawodnicy z Polski

Wśród polskich sportowców, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych, wyróżniają się następujące postaci:

 • Robert Lewandowski – piłkarz, który w 2020 roku zdobył sześć nagród i wyróżnień, w tym Złotą Piłkę, Złotego Buta, Nagrodę FIFA The Best, Nagrodę UEFA Men’s Player of the Year, Nagrodę Piłkarza Roku w Niemczech i Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce. Był to najlepszy rok w karierze Lewandowskiego, który poprowadził swój klub Bayern Monachium do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, Bundeslidze i Pucharze Niemiec, strzelając 55 goli w 47 meczach. Lewandowski jest także kapitanem reprezentacji Polski i jej najlepszym strzelcem w historii – 63 gole w 116 meczach.
 • Adam Małysz – skoczek narciarski, który w 2001 roku zdobył cztery nagrody i wyróżnień, w tym Kryształową Kulę, Złoty Orzeł, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Małysza, który zdominował skoki narciarskie, wygrywając 11 z 23 konkursów Pucharu Świata, w tym Turniej Czterech Skoczni. Małysz jest także czterokrotnym medalistą olimpijskim i pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata.
 • Justyna Kowalczyk – biegaczka narciarska, która w 2010 roku zdobyła cztery nagrody i wyróżnienia, w tym Kryształową Kulę, Złoty Medal Holmenkollen, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Kowalczyk, która wygrała 13 z 30 biegów Pucharu Świata, w tym Tour de Ski. Kowalczyk jest także dwukrotną mistrzynią olimpijską i dziesięciokrotną mistrzynią świata.
 • Kamil Stoch – skoczek narciarski, który w 2018 roku zdobył cztery nagrody i wyróżnienia, w tym Kryształową Kulę, Złoty Orzeł, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Stocha, który wygrał 9 z 31 konkursów Pucharu Świata, w tym Turniej Czterech Skoczni i Puchar Świata w lotach narciarskich. Stoch jest także trzykrotnym mistrzem olimpijskim i czterokrotnym mistrzem świata.
 • Anita Włodarczyk – rzutniczka młota, która w 2016 roku zdobyła trzy nagrody i wyróżnienia, w tym Diamentową Ligę, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Włodarczyk, która ustanowiła nowy rekord świata w rzucie młotem – 82,98 m, wygrała wszystkie sześć zawodów Diamentowej Ligi i zdobyła złoty medal olimpijski. Włodarczyk jest także czterokrotną mistrzynią świata i rekordzistką pod względem liczby złotych medali na mistrzostwach świata – 4.

Najciekawsze i najbardziej emocjonujące występy polskich reprezentantów w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych

Polski sport w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych to nie tylko nagrody i wyróżnienia, ale także wiele niezapomnianych i wzruszających chwil. Oto niektóre z nich:

 • Polska drużyna koszykarska – która w 2019 roku w Chinach zdobyła ósemkę na mistrzostwach świata w koszykówce, osiągając swój najlepszy wynik w historii. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Mike’a Taylora, zaskoczyła wszystkich swoją grą, zespołem i sercem. W fazie grupowej pokonała Wenezuelę 80:69, Chiny 79:76 i Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W drugiej rundzie pokonała Rosję 79:74, a następnie przegrała z Argentyną 65:91 i Hiszpanią 69:90, zajmując czwarte miejsce w grupie. W meczu o ósme miejsce pokonała Czechy 84:76, kończąc turniej z bilansem pięciu zwycięstw i dwóch porażek. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Mateusz Ponitka, który zdobył średnio 14,3 punktu i 6,3 zbiórki na mecz.
 • Polska drużyna piłkarska – która w 2018 roku w Rosji zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w piłce nożnej, osiągając swój najlepszy wynik od 1982 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Jerzego Brzęczka, zachwyciła kibiców swoją grą, pasją i ambicją. W fazie grupowej pokonała Senegal 2:1, Kolumbię 3:0 i Japonię 1:0, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W 1/8 finału pokonała Anglię 4:3 po rzutach karnych, po dramatycznym meczu, który zakończył się remisem 1:1. W ćwierćfinale pokonała Francję 2:1, po bramkach Robert Lewandowski i Jakub Błaszczykowski. W półfinale przegrała z Chorwacją 1:2, po bramce Grzegorz Krychowiak. W meczu o trzecie miejsce pokonała Belgię 3:2, po bramkach Arkadiusz Milik, Kamil Grosicki i Jan Bednarek. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i klasą, a jej liderem był Robert Lewandowski, który zdobył pięć goli i był jednym z najlepszych piłkarzy turnieju.
 • Polska drużyna siatkarska – która w 2019 roku w Iranie zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w siatkówce, obroniąc tytuł sprzed czterech lat. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Vitala Heynena, zachwyciła kibiców swoją grą, dyscypliną i charakterem. W fazie grupowej pokonała Tunezję 3:0, Iran 3:1, Kanadę 3:0, Australię 3:0 i Brazylię 3:2, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W drugiej rundzie pokonała Argentynę 3:0, Francję 3:1 i Serbię 3:0, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W półfinale pokonała Rosję 3:1, a w finale pokonała Słowenię 3:0, kończąc turniej z bilansem jedenastu zwycięstw i zero porażek. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i klasą, a jej liderem był Wilfredo Leon, który zdobył średnio 16,5 punktu na mecz i został wybrany najlepszym graczem turnieju.
 • Polska drużyna hokejowa – która w 2017 roku w Danii zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w hokeju na lodzie, osiągając swój najlepszy wynik od 1976 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Teda Nolana, zaskoczyła wszystkich swoją grą, zespołem i sercem. W fazie grupowej pokonała Słysz jest także czterokrotnym medalistą olimpijskim i pięciokrotnym medalistą mistrzostw świata.
 • Justyna Kowalczyk – biegaczka narciarska, która w 2010 roku zdobyła cztery nagrody i wyróżnienia, w tym Kryształową Kulę, Złoty Medal Holmenkollen, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Kowalczyk, która wygrała 13 z 31 biegów Pucharu Świata, w tym Tour de Ski. Kowalczyk zdobyła także dwa medale olimpijskie – złoty w biegu na 30 km i srebrny w biegu łączonym. Kowalczyk jest także czterokrotną mistrzynią świata i siedmiokrotną mistrzynią Europy.
 • Tomasz Gollob – żużlowiec, który w 2010 roku zdobył trzy nagrody i wyróżnienia, w tym Złoty Kask, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Golloba, który wygrał siedem z 11 rund Grand Prix, zdobywając tytuł mistrza świata. Gollob jest także dziesięciokrotnym mistrzem Polski i czterokrotnym mistrzem Europy.
 • Anita Włodarczyk – młociarka, która w 2016 roku zdobyła trzy nagrody i wyróżnienia, w tym Diamentową Ligę, Nagrodę Piłkarza Roku w Polsce i Nagrodę Fair Play PKOl. Był to najlepszy rok w karierze Włodarczyk, która wygrała wszystkie sześć konkursów Diamentowej Ligi, ustanawiając trzykrotnie nowy rekord świata – 81,08 m, 82,29 m i 82,98 m. Włodarczyk zdobyła także złoty medal olimpijski, pokonując swoje rywalki o ponad 5 m. Włodarczyk jest także czterokrotną mistrzynią świata i czterokrotną mistrzynią Europy.

Najciekawsze i najbardziej emocjonujące występy polskich reprezentantów w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych

Polski sport w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych to nie tylko nagrody i wyróżnienia, ale także wiele niezapomnianych i wzruszających chwil. Oto niektóre z nich:

 • Polska drużyna koszykarska – która w 2019 roku w Chinach zdobyła ósemkę na mistrzostwach świata w koszykówce, osiągając swój najlepszy wynik od 1967 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Mike’a Taylora, zaskoczyła wszystkich swoją grą, zespołem i sercem. W fazie grupowej pokonała Wenezuelę 80:69, Chiny 79:76 i Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W drugiej rundzie pokonała Rosję 79:74, a następnie przegrała z Argentyną 65:91 i Hiszpanią 69:90, zajmując czwarte miejsce w grupie. W meczu o ósme miejsce pokonała Czechy 84:76, kończąc turniej z bilansem pięciu zwycięstw i dwóch porażek. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Mateusz Ponitka, który zdobył średnio 14,6 punktu i 6,3 zbiórki na mecz.
 • Polska drużyna piłkarska – która w 2018 roku w Rosji zdobyła brązowy medal na mistrzostwach świata w piłce nożnej, osiągając swój najlepszy wynik od 1982 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Jerzego Brzęczka, zachwyciła kibiców swoją grą, pasją i charakterem. W fazie grupowej pokonała Senegal 2:1, Kolumbię 3:0 i Japonię 1:0, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W 1/8 finału pokonała Anglię 3:2 po dogrywce, a w ćwierćfinale pokonała Francję 4:3 po rzutach karnych, po dramatycznym meczu, który zakończył się remisem 1:1. W półfinale przegrała z Chorwacją 1:2 po dogrywce, a w meczu o trzecie miejsce pokonała Belgię 2:1, kończąc turniej z bilansem pięciu zwycięstw, jednej porażki i jednego remisu. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Robert Lewandowski, który strzelił sześć goli i był jednym z najlepszych piłkarzy turnieju.
 • Polska drużyna siatkarska – która w 2019 roku w Iranie zdobyła złoty medal na mistrzostwach świata w siatkówce, obroniąc tytuł sprzed dwóch lat. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Vitala Heynena, zachwyciła kibiców swoją grą, pasją i charakterem. W fazie grupowej pokonała Tunezję 3:0, Iran 3:1 i Rosję 3:2, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W drugiej rundzie pokonała Argentynę 3:0, Francję 3:1 i Serbię 3:0, zajmując pierwsze miejsce w grupie. W półfinale pokonała Brazylię 3:0, a w finale pokonała USA 3:2, kończąc turniej z bilansem dziewięciu zwycięstw i żadnej porażki. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Bartosz Kurek, który zdobył średnio 18,4 punktu na mecz i został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju.
 • Polska drużyna hokejowa – która w 2017 roku w Niemczech zdobyła srebrny medal na mistrzostwach świata w hokeju na lodzie, osiągając swój najlepszy wynik od 1976 roku. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Teda Nolana, zaskoczyła wszystkich swoją grą, dyscypliną i ambicją. W fazie grupowej pokonała Słowację 4:2, Włochy 3:2 i Danię 4:3, zajmując drugie miejsce w grupie. W ćwierćfinale pokonała Szwecję 3:2 po dogrywce, a w półfinale pokonała Kanadę 4:3 po rzutach karnych, po dramatycznym meczu, który zakończył się remisem 3:3. W finale przegrała z Rosją 2:5, kończąc turniej z bilansem czterech zwycięstw, dwóch porażek i jednego remisu. Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Damian Kapica, który zdobył średnio 1,3 gola na mecz i został wybrany najlepszym napastnikiem turnieju.
 • Polska drużyna lekkoatletyczna – która w 2018 roku w Birmingham zdobyła siedem medali na halowych mistrzostwach świata w lekkoatletyce, osiągając swój najlepszy wynik w historii. Polska drużyna, prowadzona przez trenera Ryszarda Olszewskiego, zachwyciła kibiców swoją grą, pasją i charakterem. Polska drużyna zdobyła pięć złotych i dwa srebrne medale, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Polska drużyna wyróżniła się zwłaszcza w biegach, gdzie zdobyła cztery złote medale – w biegu na 800 m kobiet (Anita Hinriksdottir), w biegu na 1500 m mężczyzn (Marcin Lewandowski), w biegu na 3000 m kobiet (Genzebe Dibaba) i w sztafecie 4×400 m mężczyzn (Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina). Polska drużyna zaprezentowała się jako zespół z charakterem i potencjałem, a jej liderem był Adam Kszczot, który zdobył złoty medal w biegu na 800 m mężczyzn i został wybrany najlepszym lekkoatletą turnieju.

Porównanie wyników Polski z innymi krajami i regionami świata

Polska jest jednym z najbardziej utytułowanych i szanowanych krajów w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych. W porównaniu z innymi krajami i regionami świata, Polska zajmuje wysokie miejsca pod względem liczby i jakości nagród i wyróżnień, a także pod względem różnorodności dyscyplin, w których się wyróżnia. Oto niektóre ciekawe fakty i statystyki dotyczące polskiego sportu w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych:

 • Polska jest najlepszym krajem na świecie pod względem liczby nagród i wyróżnień w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych na milion mieszkańców – 29,4 nagrody i wyróżnienia. Na drugim miejscu jest Słowenia – 28,6 nagród i wyróżnień, a na trzecim miejscu Węgry – 27,8 nagród i wyróżnień.
 • Polska jest czwartym krajem na świecie pod względem liczby złotych nagród i wyróżnień w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych na milion mieszkańców – 9,2 nagrody i wyróżnienia. Na pierwszym miejscu jest Liechtenstein – 12,4 nagrody i wyróżnienia, na drugim miejscu Słowenia – 11,6 nagród i wyróżnień, a na trzecim miejscu Węgry – 10,8 nagród i wyróżnień.
 • Polska jest drugim krajem w Europie pod względem liczby nagród i wyróżnień w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych zdobytych w XXI wieku – 430 nagród i wyróżnień. Na pierwszym miejscu jest Niemcy – 860 nagród i wyróżnień, a na trzecim miejscu Rosja – 410 nagród i wyróżnień.
 • Polska jest trzecim krajem w Europie pod względem liczby złotych nagród i wyróżnień w innych ważnych imprezach i zawodach sportowych zdobytych w XXI wieku – 153 nagrody i wyróżnienia. Na pierwszym miejscu jest Niemcy – 316 nagród i wyróżnień, a na drugim miejscu Rosja – 165 nagród i wyróżnień.
 • Polska jest jedynym krajem na świecie, który zdobył nagrody i wyróżnienia we wszystkich pięciu dyscyplinach siłowych – podnoszeniu ciężarów, zapasach, judo, boksie i sztangach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 272 nagrody i wyróżnienia, z czego 76 złotych, 92 srebrnych i 104 brązowe.
 • Polska jest jednym z sześciu krajów na świecie, który zdobył nagrody i wyróżnienia we wszystkich czterech dyscyplinach kajakarskich – kajakarstwie klasycznym, kajakarstwie górskim, kajakarstwie na spokojnych wodach i kajakarstwie na falach. Łącznie Polska zdobyła w tych dyscyplinach 197 nagród i wyróżnień, z czego 72 złote, 57 srebrne i 68 brązowe.

Polska w rankingach i statystykach sportowych

Rankingi i statystyki sportowe to nie tylko liczby, ale także mierniki sukcesu i prestiżu polskich sportowców. Co roku, różne organizacje i federacje sportowe publikują rankingi i statystyki sportowe, które pokazują poziom i osiągnięcia polskich sportowców w porównaniu z innymi krajami i regionami świata. Jakie są najważniejsze i najbardziej znaczące rankingi i statystyki sportowe dla Polski?

Pozycja i punktacja Polski w rankingach i statystykach sportowych

Polska zajmuje wysokie miejsca w wielu rankingach i statystykach sportowych, które świadczą o jej sile i potencjale sportowym. Oto niektóre z nich:

 • Ranking FIFA – ranking piłkarski, który klasyfikuje reprezentacje narodowe w piłce nożnej na podstawie ich wyników w meczach międzynarodowych. Polska zajmuje obecnie 19. miejsce na świecie i 10. miejsce w Europie, z 1569 punktami. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 2017 roku – 5. miejsce na świecie i 3. miejsce w Europie, z 1381 punktami.
 • Ranking ATP – ranking tenisowy, który klasyfikuje zawodników w tenisie męskim na podstawie ich wyników w turniejach tenisowych. Polska ma obecnie trzech zawodników w pierwszej setce rankingu ATP, z Hubertem Hurkaczem na czele, który zajmuje 10. miejsce na świecie i 3. miejsce w Europie, z 3650 punktami. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 2015 roku – 2. miejsce na świecie i 1. miejsce w Europie, z Robertem Lewandowskim, który miał 16785 punktów.
 • Ranking WTA – ranking tenisowy, który klasyfikuje zawodniczki w tenisie kobiecym na podstawie ich wyników w turniejach tenisowych. Polska ma obecnie dwie zawodniczki w pierwszej setce rankingu WTA, z Igą Świątek na czele, która zajmuje 8. miejsce na świecie i 4. miejsce w Europie, z 4435 punktami. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 2012 roku – 2. miejsce na świecie i 1. miejsce w Europie, z Agnieszką Radwańską, która miała 9570 punktów.
 • Ranking FIBA – ranking koszykarski, który klasyfikuje reprezentacje narodowe w koszykówce na podstawie ich wyników w meczach międzynarodowych. Polska zajmuje obecnie 13. miejsce na świecie i 7. miejsce w Europie, z 462,6 punktami. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 1967 roku – 4. miejsce na świecie i 2. miejsce w Europie, z 1000 punktami.
 • Ranking IAAF – ranking lekkoatletyczny, który klasyfikuje reprezentacje narodowe w lekkoatletyce na podstawie ich wyników w zawodach lekkoatletycznych. Polska zajmuje obecnie 8. miejsce na świecie i 4. miejsce w Europie, z 112 895 punktami. Najwyższą pozycję w historii Polska zajmowała w 2015 roku – 5. miejsce na świecie i 2. miejsce w Europie, z 121 345 punktami.

Najwyżej sklasyfikowani i najbardziej znani sportowcy z Polski

Wśród polskich sportowców, którzy zajmują wysokie miejsca w rankingach i statystykach sportowych, wyróżniają się następujące postaci:

 • Robert Lewandowski – piłkarz, który jest obecnie najlepszym strzelcem na świecie i w Europie, z 41 golami strzelonymi w sezonie 2020/2021 Bundesligi. Lewandowski pobił tym samym rekord legendarnego Gerda Müllera, który strzelił 40 goli w sezonie 1971/1972. Lewandowski jest także najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Polski, z 63 golami w 116 meczach.
 • Iga Świątek – tenisistka, która jest obecnie najlepszą tenisistką w Polsce i jedną z najlepszych na świecie. Świątek jest mistrzynią Roland Garros 2020, gdzie wygrała turniej bez straty seta, pokonując między innymi Simonę Halep i Sofię Kenin. Świątek jest także mistrzynią WTA Adelaide 2021, gdzie również wygrała turniej bez straty seta, pokonując między innymi Belindę Bencic i Ashleigh Barty. Świątek jest także mistrzynią juniorskich Wimbledonu 2018, gdzie również wygrała turniej bez straty seta, pokonując między innymi Whitney Osuigwe i Leonie Küng.
 • Hubert Hurkacz – tenisista, który jest obecnie najlepszym tenisistą w Polsce i jednym z najlepszych na świecie. Hurkacz jest mistrzem ATP Masters 1000 Miami 2021, gdzie wygrał turniej, pokonując między innymi Stefanosa Tsitsipasa, Andrieja Rublowa i Jannika Sinnera. Hurkacz jest także mistrzem ATP 250 Delray Beach 2021, gdzie również wygrał turniej, pokonując między innymi Roberto Bautistę Aguta, Francesa Tiafoe i Sebastiana Kordę. Hurkacz jest także mistrzem ATP 250 Winston-Salem 2019, gdzie również wygrał turniej, pokonując między innymi Benoita Paire, Denisa Shapovalova i Lorenzo Sonego.
 • Anita Włodarczyk – młociarka, która jest obecnie najlepszą młociarką na świecie i w historii. Włodarczyk jest dwukrotną mistrzynią olimpijską, czterokrotną mistrzynią świata i czterokrotną mistrzynią Europy w rzucie młotem. Włodarczyk jest także rekordzistką świata i rekordzistką Europy w rzucie młotem, z wynikiem 82,98 m. Włodarczyk jest pierwszą i jedyną kobietą, która rzuciła młotem ponad 80 m, a także rekordzistką pod względem liczby złotych medali zdobytych przez polskiego sportowca na mistrzostwach świata – 4.
 • Kamil Stoch – skoczek narciarski, który jest obecnie najlepszym skoczkiem w Polsce i jednym z najlepszych na świecie. Stoch jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim, czterokrotnym mistrzem świata i pięciokrotnym mistrzem Europy w skokach narciarskich. Stoch jest także **zwycięzcą
Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane