Dom Kamila Stocha – jak wygląda? Zdjęcia, adres, cena

Widziałeś, jak wygląda dom Kamila Stocha? Robi wrażenie, co? Przy okazji bycia w Zakopanem, możesz zobaczyć go na żywo (w sensie willę, nie Kamila). Przyda Ci się do tego adres. Tak się składa, że wiem więcej niż Wikipedia i wiem gdzie mieszka. Próbowałam też ustalić cenę za willę… Czytaj dalej, a dowiesz się, czy mi się udało.

Dom Kamila Stocha – jak wygląda dom górala?

To jak wygląda dom Kamila Stocha, jest zasługą lokalnego projektanta – Adama Bukowskiego oraz miejscowych mistrzów rzemieślnictwa. Połączenie nowoczesności z tradycyjnym podhalańskim stylem jest nie lada wyzwaniem, któremu, z resztą jak widać, podołali.

Willa Stocha, tak jak klasyczne góralskie domy, zbudowana jest z drewnianych bali. Szczególnym wyzwaniem okazała się konstrukcja ścian. Nie wszystkie zostały zaprojektowane pod kątem prostym, przez co ułożenie ich było niezwykle trudne – nie każdy cieśla potrafi dokonać tego z wymaganą precyzją, dlatego przy budowie pracowali najlepsi.

Jest pieruńsko ładny

Dodatkowym elementem dodającym atrakcyjności domowi jest kamieniarka (jak podaje Wikipedia, to kamienne elementy używane w budownictwie). Ta została ułożona z kilkutonowych głazów.

Wszystko zostało przykryte spadzistym dachem pokrytym czarnym gontem. Jego kąt nachylenia oraz szerokie okapy również wpisują się w tradycyjny styl podhalański, a dodatkowo chronią drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak np. deszcz czy śnieg.

Willa jest niezwykle duża i wysoka. Budynek, wraz z piwnicą, ma niemal pełne cztery kondygnacje, a powierzchnia jego dachu wynosi ponad 500 m2. To trzykrotnie więcej, niż mają współczesne górskie domki jednorodzinne. Przez co wymagała wyjątkowego podejścia i niestandardowych rozwiązań. Jednak jak widać, Stoch ma gdzie mieszkać, a nawet może być dumny z efektu i liczyć na wieloletniość budynku. Jaka jest jednak cena, za taką przyjemność?

Dom Kamila Stocha – cena, czyli jaki był koszt domu?

Rzeczywista cena nie jest znana. Zdaje się, że Państwo Stoch nigdy nie podzielili się tą informacją. Zważając na to, jakie emocje budzą zarobki sportowców, nie jestem zdziwiona. Choć przyznam, że fajnie byłoby wiedzieć, jakiej kwoty można by się spodziewać, chcąc postawić sobie podobny dom.

Ci bardziej dociekliwi i orientujący się w budowlance, mają jakieś swoje przypuszczenia co do ceny rezydencji. Szacunki użytkowników forum wskazują, że ta konkretna willa w miejscowości Ząb, kosztowała co najmniej 4 miliony złotych. Jednak podkreślam jeszcze raz, że są to tylko domysły, a prawdziwa cena nie jest znana.

Dom Kamila Stocha – adres, Ząb ulica?

Ząb to najwyżej położona miejscowość w Polsce. Przyjezdni ją odwiedzający mogą liczyć nie tylko na piękną panoramę tatr, ale również zachwycać się kunsztem architektury górskiej, bo to właśnie tu znajduje się willa Kamila Stocha. To gdzie mieszka skoczek, nie jest tajemnicą, a adres jest oczywisty oraz trochę śmieszny. Ząb, ulica Kamila Stocha – to właśnie tu znajduje się rezydencja skoczka. Nazwa ulicy oczywiście była kiedyś inna. Zmieniła się, ponieważ władze chciały podkreślić w ten sposób swoje uznanie względem sportowca. Kamil nie był do tego entuzjastycznie nastawiony, ale również nie starał się blokować decyzji o tym.

Dom można podziwiać, kierując się główną drogą (ulicą Kamila Stocha) z Zębu w stronę Poronina. Co ciekawe, na Google Maps, korzystając z funkcji Street View, willa jest zamazana.

Dom Kamila Stocha – inne informacje, czy Wikipedia nam coś powie?

Kamil Stoch ma o sobie oraz swoich osiągnięciach bardzo długi artykuł, natomiast o tym gdzie mieszka, Wikipedia nie mówi ani słowa. Na całe szczęście jesteśmy my i nasze ciekawostki! 

To jak wygląda dom olimpijczyka, każdy widzi, natomiast to, co kryje się w środku, już nie jest takie oczywiste. Składową i ważnym czynnikiem, który zapoczątkował budowę, były dary od mieszkańców Zębu. Po zdobyciu dwóch złotych medali na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi Kamil Stoch został przywitany kamieniem węgielnym oraz sosrębem. Wikipedia podaje, że “kłaść kamień węgielny” oznacza “dawać podwaliny pod coś”, a sosręb to główna belka do podtrzymywania stropu. Tym sposobem w 2014 roku ruszyła budowa przy ulicy Kamila Stocha.

Podsumowując:

  • Gdzie mieszka Kamil Stoch, adres: Ząb, ulica Kamila Stocha
  • Cena: nie jest znana, ale na pewno nie mniej niż kilka baniek

Czy podoba Ci się, jak wygląda willa skoczka? Gdybyś miał tyle pieniędzy, to czy zapłaciłbyś za nią 4 miliony? Koniecznie daj znać, co myślisz w komentarzu! Jestem niezwykle ciekawa.

Ostatnio dodane
Powiązane