Sporty walki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Opierają się na technikach walki wręcz i oferują różnorodne podejście do treningu. Każdy z nich ma też swoją historię, o której warto wiedzieć. Sprawdź najpopularniejsze sporty walki i przekonaj się, który może stać się twoją nową pasją.
Boks i karate – jakie są między nimi różnice?
Zastanawiasz się nad tym, jaki sport walki wybrać? Nie jest to prosta decyzja, zwłaszcza że istnieje mnóstwo ciekawych dyscyplin, a każda ma coś innego do zaoferowania. Za każdą stoi również wieloletnia tradycja oraz interesująca historia. Weźmy pod lupę boks. Historia tej dyscypliny sportowej ma korzenie w starożytnym Egipcie i Grecji, gdzie boks stanowił nieodłączną część igrzysk olimpijskich. Współcześnie rozwinął się z kolei w okolicy XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Wśród najlepszych polskich pięściarzy wymienić możemy m.in. Zbigniewa Pietrzykowskiego, Andrzeja Gołotę, Agnieszkę Rylik, Tomasza Adamka czy Dariusza Michalczewskiego.
Jeśli chodzi o zasady boksu, na ringu walczą ze sobą dwie osoby, które używają pięści owiniętych w profesjonalne rękawice bokserskie. Każda walka podzielona jest na rundy – zwykle trwają po 3 minuty każda. Boks to sport walki koncentrujący się głównie na szybkości, kondycji fizycznej, sile i technice ciosów. Bokserzy muszą również nauczyć się unikania ciosów przeciwnika oraz kontrataku.
Zupełnie inną, ale równie ciekawą dyscypliną sportową jest karate. Ten sport pochodzi z Japonii, a dokładnie z wyspy Okinawa. Karate ukształtowało się tam przez wpływ chińskich sztuk walki. W XX wieku dyscyplina sportowa stała się popularnym sposobem samoobrony, a także sportem polegającym na rywalizacji między zawodnikami na macie. Zawodnicy zdobywają na niej punkty za m.in. skuteczne techniki walki oraz precyzję.
Karateka skupia się głównie na opanowaniu technik kopnięć, uderzeń i bloków. Sam sport koncentruje się zaś głównie na precyzji i dyscyplinie, ale też duchowym rozwoju. To jedna z nielicznych sztuk walki, gdzie sportowcy do zadawania ciosów używają nie tylko samych rąk, ale też nóg.
Judo i taekwondo – co warto wiedzieć o tych dyscyplinach?
Judo to fascynujący sport założony w Japonii przez Jigoro Kano w 1882 roku. Sport oparty jest na zasadach tradycyjnych sztuk walki, takich jak np. jiu-jitsu. W judo panuje jednak nacisk na bezpieczną rywalizację sportową. Celem jest rzucenie przeciwnika na matę. Zawodnik ma zadanie kontrolować przeciwnika albo zmusić go do poddania się dzięki technikom dźwigni, trzymań i duszeń. Warto podkreślić, że dyscyplina sportowa znana jest z nacisku na technikę oraz wykorzystanie siły przeciwnika. To również ceniona dyscyplina olimpijska. Jeśli szukasz ciuchów na trening judo, przydatna będzie odzież sportowa Rashguard.
Kolejnym ciekawym sportem walki jest taekwondo. Dyscyplina pochodzi z Korei Południowej i w porównaniu do poprzednich jest dość młodą sztuką walki. Rozwinęła się bowiem w latach 40-50. XX wieku. Taekwondo skupia się głównie na technikach kopnięć, jednak podczas zawodów ważne są również blokady i uderzenia rękoma. Przeciwnicy walczą ze sobą na macie, a punkty przyznawane są im za czyste oraz skuteczne techniki walki. Taekwondo to przede wszystkim wysokie kopnięcia oraz dynamiczne ruchy. Co ciekawe, do popularności sportu przyczynił się fakt, że taekwondo to dyscyplina olimpijska.
Brazylijskie jiu-jitsu czy muay thai? Co wybrać?
Brazylijskie jiu-jitsu swoje korzenie ma w japońskim, tradycyjnym jiu-jitsu, przez co często bywa z nim mylone. Brazylijskie jiu-jitsu skupia się jednak na walce w parterze. Zadaniem zawodników jest zmuszenie przeciwnika, aby się poddał. Osiągnąć próbują to za pomocą kontrolowania pozycji, technik duszeń i dźwigni. Sport polega na walce wręcz i ceniony jest za to, że bywa bardzo skuteczny w walce przeciwko silniejszym czy większym przeciwnikom.
Jeśli uwielbiasz Tajlandię, być może zainteresuje cię muay thai. To sport, który wywodzi się właśnie z tego kraju. Ze względu na używanie nóg, kolan, łokci i pięści muay thai nazywany jest „sztuką ośmiu kończyn”. Zadaniem zawodników jest walka w ringu i zdobywanie punktów za używanie skutecznych technik.
Jak widzisz, każdy sport walki oferuje coś zupełnie innego. Bez względu na to, który wybierzesz, aktywność sportowa przyniesie ci mnóstwo korzyści – zarówno fizycznych, jak i mentalnych.
Artykuł sponsorowany.