SOS wioski dziecięce to stowarzyszenie, które pomaga dzieciom w potrzebie. Zajmuje się sierotami oraz dziećmi, które nie mają należytej opieki ze strony rodziców (sierotami społecznymi). W ramach stowarzyszenia dzieci wychowują się w domach, w których opiekuje się nimi zastępcza mama lub zastępczy rodzice. Ponadto SOS wioski dziecięce to także większe placówki opiekuńczo-wychowawcze, gdzie wychowuje się więcej dzieci niż w rodzinie.
Jak można przeczytać na niejednym forum, dzieci z wiosek mają za sobą trudne doświadczenia. Rola ich obecnych opiekunów jest niezwykle trudna. Jednak, gdyby nie oni, wiele z tych dzieci nie miałaby szans na życie w rodzinie.
SOS Wioski Dziecięce – opinie
W przypadku stowarzyszeń i fundacji bardzo często pojawiają się zarzuty, że ich działalność nie jest transparentna. W wielu wypadkach pieniądze zbierane są bezpośrednio w prywatnych domach. Jeśli zdarza ci się odwiedzać jakieś forum internetowe, pewnie czytałeś nieco na ten temat. Czy już cię odwiedzili przedstawiciele jakiejś fundacji? Być może obawiałeś się, czy to nie oszuści, którzy pod przykrywką fundacji, chcą wyłudzić od ciebie pieniądze.
Niestety, mogłeś mieć rację. Zdarza się naciągacze podszywają się pod przedstawicieli różnych organizacji pomocowych i chodzą po domach, zbierając pieniądze. Przedstawiciele SOS Wioski Dziecięce również odwiedzają ludzi w domach i proszą o wsparcie. Poniżej przeczytasz, jak to wygląda w szczegółach. Prawda na ten temat znajduje się na stronie SOS Wioski Dziecięce. Tam znajdziesz też informacje na temat tego, jak zrezygnować z wpłat na rzecz Stowarzyszenia.
SOS wioski dziecięce – oszuści, naciągacze, jaka jest prawda?
Przedstawiciele (fundraiserzy) SOS Wioski Dziecięce odwiedzają potencjalnych darczyńców w domach od 2011 roku. Zachęcają do wypełnienia formularza polecenia zapłaty, na podstawie której można co miesiąc wspierać fundację określoną kwotą pieniędzy.
Czy już cię odwiedzili ludzie z SOS wioski dziecięce? Jeśli tak, to najpewniej od razu usłyszałeś, że nie zbierają pieniędzy. Chodzą po domach i zachęcają do wypełnienia dokumentów, na podstawie których będziesz przekazywać co miesiąc konkretną kwotę pieniędzy na fundację. Być może poinformowali cię, jak zrezygnować z polecenia zapłaty. Jeśli nie, poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób możesz to zrobić.
Co ważne, wszyscy niepełnoletni podopieczni fundacji otrzymują pieniądze z programu 500+. Środki te nie są traktowane jak zarobki Stowarzyszenia. Każdy podopieczny otrzyma je, gdy się usamodzielni.
SOS Wioski Dziecięce chodzą po domach, czy już cię odwiedzili?
Jeśli przyjdą do ciebie fundraiserzy SOS Wioski Dziecięce, będziesz mógł w łatwy sposób zweryfikować, czy to nie oszuści.
- Poproś wolontariusza o to, by się przedstawił i podał numer identyfikatora.
Możesz te dane zweryfikować przez internet lub dzwoniąc do biura Stowarzyszenia. Numer kontaktowy znajdziesz też na formularzu, który otrzymasz do wypełnienia.
- Wolontariusz powinien mieć przy sobie niebieską kamizelkę Stowarzyszenia z jego logo.
Wolontariusz będzie mieć założoną kamizelkę. Bez problemu przekaże ci swoje dane i poczeka, aż je zweryfikujesz. Dlatego nie musisz się obawiać osób z SOS Wioski Dziecięce, które chodzą po domach.
- Przedstawiciele Stowarzyszenia nie będą chcieć od ciebie żadnych pieniędzy.
Pamiętaj o tym, by nie okazało się, że byli u ciebie oszuści. Jeśli zaczniesz sprawdzać forum internetowe, możesz natknąć się na opinie, że próby wyłudzenia czasem się pojawiały.
SOS wioski dziecięce – jak zrezygnować?
Jeśli zostałeś darczyńcą Stowarzyszenia, ale twoje obecne zarobki nie pozwalają ci dłużej go wspierać, zawsze możesz zrezygnować. Rezygnacja ze stałego zlecenia wpłaty jest bardzo prosta. Wystarczy poinformować Stowarzyszenie o swojej decyzji. Najlepiej przesłać informację ze swoimi danymi e-mailem. Istnieje możliwość całkowitej rezygnacji ze wspierania potrzebujących, ale zamiast tego można jedynie zmniejszyć kwotę wsparcia.
Pamiętaj, że kwotę darowizny możesz odliczyć od podatku. Zwykle wystarczy do tego wyciąg z banku, ale jeśli to konieczne, Stowarzyszenie wystawi dla ciebie odpowiednie potwierdzenie.
Jeśli nie możesz wspierać Stowarzyszenia stałą darowizną, możesz zdecydować się na kilka innych form pomocy:
- przekazać Stowarzyszeniu 1% podatku w rocznym zeznaniu podatkowym,
- wpłacić pieniądze na akcję prowadzoną pod koniec sierpnia, gdy zbierane są wyprawki szkolne dla podopiecznych,
- wziąć udział w zbiórce przedświątecznej,
- wpłacić jednorazową darowiznę przez internet.
Jak widać pomaganie nie jest wcale trudne, prawda? Nie musisz wiązać się ze Stowarzyszeniem na stałe, ale rezygnacja z pomagania w ogóle może być dla ciebie trudna. Wystarczy jednorazowa pomoc wtedy, kiedy twoje zarobki ci na to pozwalają.