Jak wygląda klatka rzymska 3×3?

Jeśli nie interesujesz się sztukami walki, czy MMA, to najpewniej zupełnie nie wiesz, ani czym, ani jak wygląda klatka rzymska. Ale dobrze kojarzysz – to miejsce, w którym zawodnicy toczą swoją walkę przy użyciu naprawdę dowolnych technik. Generalnie liczy się show, za które gotowi są zapłacić liczni kibice. Jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało, przestrzeń którą daje klatka rzymska 3×3 musi wystarczyć dwojgu głodnym zwycięstwa zawodnikom do pokazania swoich umiejętności publiczności. Dla niektórych zawodników klatka rzymska może być ułatwieniem. Inni woleliby walczyć w tradycyjnym ringu, bo przestrzeń pozwala im na wykorzystanie dobrze opanowanych technik prowadzących do zwycięstwa. 

Czym właściwie jest i jak wygląda klatka rzymska Fame MMA 14? Przeczytaj, może właśnie dzięki temu spojrzysz przychylnym okiem na mieszane sztuki walki – dyscyplinę sportową, która budzi ogromne kontrowersje zarówno wśród zwolenników, jak i przeciwników sportów walki. 

Jak wygląda rzymska klatka? Pomysły z Fame MMA 

Najkrócej mówiąc, ubiegłoroczna gala Fame MMA nie rozgrywała się w oktagonie, ale klatce rzymskiej. Tradycyjnie walki toczą się właśnie w oktagonie o określonych przepisami wymiarach. Oktagon to ośmiokąt o przekątnej, która wynosi nie mniej niż 6,5 metra i nie więcej niż 10 metrów. 

Skąd wzięła się klatka rzymska Fame mma 14? Już wyjaśniamy. Wtedy do walki stanął ojciec jednego z zawodników – Jacek Murański i Arkadiusz Tańcula. Do walki z młodym Murańskim nie mogło dojść z powodu doznanej przez niego kontuzji. Ojciec zdecydował się zastąpić syna, a dla podkręcenia atmosfery zaproponował, by klatka rzymska Fame MMA 14 zastąpiła oktagon. 

 Brzmi dziwne? To zależy. Jeśli lubisz MMA, to nie powinno cię dziwić. Jeśli nie wiesz, czym jest ten sport, może właśnie teraz się nim zainteresujesz. 

Klatka rzymska 3×3 to kwadrat o ścianie długości 3 metrów. Dla zawodników, którzy mają stoczyć walkę to niewiele. Oktagon, na którym zazwyczaj toczą się pojedynki zawodników MMA, zapewnia znacznie więcej przestrzeni. Tam można się lepiej zaprezentować. Dla widzów klatka rzymska 3×3 to dodatkowa atrakcja, w końcu sporo płacą za to, by oglądać pojedynki nienawidzących się zwykle sportowców. Nie jest bowiem tajemnicą, że na imprezie MMA po przeciwnych stronach lądują zwykle ci, którzy w życiu prywatnym są skonfliktowani. 

Ostatecznie w walce podczas MMA 12 zwyciężył Tańcula. Murański został zdyskwalifikowany za wielokrotne przewinienia. Pojedynek zakontraktowany był na 5 dwuminutowych rund. Dopuszczono uderzenia łokciami. Pierwotnie też zawodnicy mieli wystąpić bez rękawic. Walka przyciągnęła uwagę tłumów. Po pierwsze z uwagi na zawodników. Po drugie klatka rzymska fame MMA, w której doszło do starcia, wzbudziła w widzach sporo emocji. 

Czy walki Fame MMA cieszą się w Polsce dużą popularnością? Czy klatka rzymska 3×3 przyciąga uwagę kibiców? Zdecydowanie tak. Pojedynki transmitowane są na płatnych platformach i aby obejrzeć konkretną walkę należy wcześniej za to zapłacić kartą kredytową, SMS-em lub blikiem. Po dokonaniu płatności serwis przesyła kod, który umożliwia zalogowanie się do transmisji. 

Nawet pół miliona użytkowników decyduje się na płatność, by obejrzeć starcie celebrytów znanych z mediów. 500 tysięcy dostępów nie oznacza, że walki ogląda właśnie tylu kibiców – nikt przecież nie siedzi przed ekranem sam. Emocje, które pojawiają się przed każdą galą, zwłaszcza gdy oktagon zastępuje klatka 3×3, każą przypuszczać, że sportem zainteresowanych jest kilka milionów Polaków. 

Skąd właściwie wzięło się Fame MMA? Organizacją walk zajmuje się powołana w 2018 roku spółka akcyjna. Fame MMA to pierwsza w Polsce federacja, która organizuje walki pomiędzy zróżnicowanymi pod względem wagi, czy umiejętności zawodnikami. Nazwa MMA pochodzi od angielskiego mixed martial arts (mieszane sztuki walki), Fame oznacza, że pojedynki rozgrywają się między osobami znanymi z telewizji lub internetu. W Europie walki MMA zakazane są w Norwegii oraz Francji. 

Szymon Kędzierski
Szymon Kędzierski
Fan dobrego brzmienia. Zakochany w copywritingu, po godzinach strzelnica oraz sporty wodne.
Ostatnio dodane
Powiązane