Zmarły w październiku 2022 r. Jerzy Urban był postacią bardzo kontrowersyjną. Najwięcej emocji wzbudzała jednak nie tylko jego działalność w czasach rządów komunistycznych w Polsce, kiedy w latach 1981-1989 pełnił funkcję rzecznika prasowego Rady Ministrów PRL, zyskując miano „Goebbelsa stanu wojennego”, ale też ta internetowa. Pod koniec swojego życia założyciel i wieloletni redaktor naczelny tygodnika „NIE” dał się bowiem poznać jako współtwórca filmików publikowanych w serwisie YouTube, w których w niewybredny sposób komentował przede wszystkim wydarzenia polityczne. Źródła dochodów także rozpalały wielu zainteresowanych życiem i działalnością polityczno-biznesową, którą prowadził Jerzy Urban. Majątek przez niego zgromadzony był dodatkowo jednym z największych, jeśli chodzi o obywateli Polski, o czym najlepiej świadczy fakt, że jego właściciel w 2004 r. został wymieniony wśród 100 najbogatszych Polaków przez twórców tygodnika „Wprost”.
Zobacz: Łukasz Mejza majątek – ile zarabia wiceminister?
Jaki jest majątek Jerzego Urbana?
Na majątek Jerzego Urbana złożyły się przede wszystkim pieniądze zgromadzone przez niego w czasie jego działalności politycznej. Jako rzecznik prasowy w czasach PRL-u był jednym z najlepiej wynagradzanych ludzi w Polsce. Wiele z uzyskiwanych z racji pełnionej przez siebie funkcji funduszy inwestował on w różnego rodzaju biznesy. Jednym z nich była spółka Urma, dzięki której Urban mógł wydawać swój tygodnik. Niedawno zmarły dziennikarz i satyryk dał się poznać nie tylko jako ironiczny i celujący w największe autorytety publicysta, ale również autor książek, których sprzedaż także stanowiła ważne źródło jego dochodów. Jerzy Urban chętnie inwestował m.in. w obligacje znanej marki IKEA. Po odejściu na emeryturę uzyskiwał natomiast pokaźne świadczenie, którego jednak – jak sam ironicznie przyznawał – wysokości nie znał do końca. We wspomnianym na wstępie 2004 r. majątek Jerzego Urbana oszacowano więc na ok. 120 mln złotych brutto, co pozwoliło sklasyfikować go wówczas na 98. miejscu wśród najbogatszych Polaków.

Kto odziedziczył majątek Jerzego Urbana?
Śmierć Jerzego Urbana sprawiła, że wiele osób zaczęło się interesować tym, kto odziedziczy jego majątek. Można przypuszczać, że znaczna jego część powinna przypaść trzeciej (ostatniej) żonie zmarłego w wieku 89 lat mężczyzny, Małgorzacie Daniszewskiej. Należy pamiętać również o tym, że z pierwszego małżeństwa posiadał on córkę, która urodziła dwoje dzieci. Oni także posiadają więc prawo do otrzymania określonej części majątku Jerzego Urbana. Jeśli pozostawił on po sobie testament i wskazał, kto powinien po nim dziedziczyć, sprawa powinna zostać rozstrzygnięta szybko i bez przeszkód. W innym razie o podziale majątku decyduje tzw. dziedziczenie ustawowe. Gdy dochodzi do tego, w pierwszej kolejności dziedziczy w przypadku Urbana jego ostatnia żona oraz córka bez względu na to, z którego małżeństwa pochodzi.
Zobacz: Emil Stępień majątek – ile zarabia?
Na czym zarabiał Jerzy Urban?
W ostatnich latach swojego życia Jerzy Urban najprawdopodobniej zarabiał głównie na swoich wcześniejszych inwestycjach. Jeśli chodzi o jego działalność na YouTube, nie mogła być ona dochodowa ze względu na treści jego filmów. Tygodnik „NIE”, dostępny nie tylko w wersji internetowej, ale też wciąż w papierowej, nie posiada zaś szczególnie dużej liczby czytelników, a już na pewno mniejszą niż w latach 90. i na początku XXI wieku. Istotną część majątku Jerzego Urbana stanowiła, oprócz zysków z inwestycji, jego emerytura, którą pobierał regularnie przez dłuższy czas.